grybauti
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „grybauti“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „grybauti“.
Leidžiate laiką gamtoje? Privalote žinoti, už ką jus gali nubausti iki 2,3 tūkst. eurų
Kai kuriems gali atrodyti, kad ramus pasibuvimas miške su šeima, stovyklavimas, uogų ragavimas, mėsos kepimas ar smagus pasivažinėjimas keturračiu niekam nekenkia ir tuo labiau nėra nusikaltimas.
Vis tik, kol šiltuoju metų laiku daugelis lietuvių mažiau laiko leidžia mieste ir traukia į gamtą, reikia nepamiršti, kad ir miškuose yra privaloma laikytis tam tikrų taisyklių.
Nuėjusi grybauti Lorita nustėro: „Graudžiai graudu“
It pasiutę ėmę dygti grybai į miškus vilioja ir Kėdainių rajono grybautojus. Pernaravos seniūnijos Pelutavos kaimo gyventoja Lorita Brigienė irgi patraukė į mišką grybų ieškoti, tačiau tai, ką ji rado miške, ją, švelniai tariant, šokiravo. Moteris aptiko tikrą padangų sąvartyną – ne vieną dešimtį padangų ir kitokių automobilio dalių.
„Graudžiai graudu“, – ištarė Pelutavos kaimo seniūnaitė L. Brigienė.
Perspėja plūstančius į miškus – jokiu būdu nelieskite šių grybų: jums padės specialios programėlės
Grybų paklausa net prasidėjus grybavimo sezonui šiuo metu išaugusi, tačiau reiktų saugotis nuodingų rūšių.
Grybų pasaulio edukatorė Aurelija Plūkė tvirtina, kad grybo išvaizda nebūtinai gali užtikrinti dėl grybo valgomumo: „Pavyzdžiui, jei grybas turi taškučius, dar nereiškia, kad tai – vien toksiško grybo požymis: žalsvoji musmirė gali būti visiškai be taškučių, o tai yra mirtinai nuodingas grybas“.
Labai svarbu rinkti tik tuos grybus, dėl kurių esame šimtu procentu tikri ir nerinkti tų, dėl ...
Žuvinto rezervatas atsiveria: bus daugiau galimybių grybauti ar net žvejoti
Vyriausybė praėjusią savaitę pritarė naujiems Žuvinto biosferos rezervato nuostatams, kurie rezervate suteiks daugiau galimybių uogauti ir grybauti, žiemą – žvejoti.
Aplinkos ministerija teigia, kad nuostatus pakeisti buvo būtina, kadangi senieji su patikslinimu 2016 metais buvo patvirtinti 2002-aisiais, o per tokį ilgą laiką pasikeitė nemažai saugomų teritorijų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų.
Sparčiai dygstant grybams, į ligonines plūsta jais apsinuodiję lietuviai
81-erių Janinai stiklainėlis grybų turėjo tapti skania vakariene. Tačiau skanu buvo tik pusvalandį. „Pavalgiau, buvo skanu, praėjo pusvalandis ir man čia išpūtė. Išpūtė, po to pradėjo pykinti. Išvėmiau visus grybus, kuriuos suvalgiau. Į kibirą. Išgėriau vandens ir vėl vėmiau“, - su skausmu veide prisimena grybais apsinuodijusi Janina. Į Vilniaus universitetinę ligoninę senolė vidury nakties atgabenta neštuvais – trūko oro, kamavo skausmai.
Kad grybaudami nepasiklystumėte
Kasmet grybavimo sezono metu Bendrasis pagalbos centras (BPC) numeriu 112 gauna daug pagalbos prašymų iš miškuose pasiklydusių asmenų. BPC operatoriai siekia padėti kiekvienam pasiklydusiajam – pagal galimybes nurodo judėjimo kryptį konkrečių objektų (kelių, sodybų, vandens telkinių ir kt.) link. Vis dėlto, žinant skambinančiojo koordinates su kelių ar keliolikos kilometrų paklaida, BPC operatoriams yra sudėtinga tiksliai nurodyti reikiamą kryptį ir išvesti skambinantįjį į žinomą vietovę.
Specialistai pataria atidžiai grybauti
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai sako, kad nors daugelis grybautojų mano, kad puikiai pažįsta valgomuosius grybus, vis dėlto retkarčiais į pintines papuola ir nuodingų grybų. Pasitaiko, kad vyresnio amžiaus žmonės, kurie visą gyvenimą grybavo ir gerai pažįsta grybus, dėl pablogėjusio regėjimo skaudžiai apsirinka – prisirenka nuodingų grybų. Tad grybaujant ir vėliau tvarkant grybus reikia būti itin atidiems.
Į pintinę rinkime tik gerai pažįstamus grybus
Prasidėjus rudeniniam grybų sezonui daugelis skuba pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pailsėti miške. Nors daugelis grybautojų mano, kad puikiai pažįsta valgomuosius grybus, vis dėlto retkarčiais į pintines papuola ir nuodingų grybų, kurie pridaro daug nemalonumų. Pasitaiko, kad vyresnio amžiaus žmonės, kurie visą gyvenimą grybavo ir gerai pažįsta grybus, dėl pablogėjusio regėjimo skaudžiai apsirinka – prisirenka nuodingų grybų.
Ar visi pažįstate ir renkate skėtinę žvynabudę?
Ruduo - grybų rinkimo metas. Dauguma grybautojų pažįsta ir renka visiems žinomus grybus: baravykus, raudonviršius, voveraites, kazlėkus, rudmėses, umėdes ir kitas rūšis.
Pasieniečiai surado miške klaidžiojusią šeimą
Vištyčio užkardos pasieniečiai pagelbėjo vilkaviškiečių šeimai, kuri pasiklydo pasienyje su Rusija esančiame miške ir šaukėsi pagalbos.
Šeštadienio popietę į Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Lazdijų rinktinės Vištyčio užkardą paskambino 43-ejų Vilkaviškio rajono gyventojas. Jis prašė pagalbos, nes grybaudamas su 39-erių žmona bei 14-mete dukra pasiklydo Vilkaviškio rajone esančiame Tadarinės miške. Nuo ryto grybavusi šeima buvo praradusi viltį savarankiškai išeiti iš miško.
REKLAMA
REKLAMA
Specialistai pataria: pirmoji pagalba apsinuodijus grybais
Prieš einant į mišką, reikia gerai įsidėmėti, kokie grybai yra nuodingi bei pasidomėti, kaip jie atrodo. Beje, mūsų miškuose randami ir nuodingi grybai, kurių kenksmingos medžiagos neišnyksta juos verdant...
Maloniai šiltas ir lietingas ruduo – grybautojų džiaugsmas, tačiau kuo daugiau grybų, tuo didesnis pavojus jais apsinuodyti. Nors Lietuvoje grybavimo tradicijos gana senos, literatūros apie valgomus, nevalgomus ir nuodingus grybus tikrai daug – kasmet pasitaiko apsinuodijimų.
Baravykai nurungė krepšinį ir šokius
Jeigu būtų sudaromas reitingas, apie ką daugiausia kalbamasi darbovietėse ir namuose, tai krepšinį ir šokius, dėl kurių šį sezoną pamišusios komercinės televizijos, nukonkuruotų grybavimas. Kas dar paeina, tas traukia į girias ieškoti baravykų. Grybų kainos supirktuvėse numuštos iki 7–8 litų už kilogramą, todėl grybautojai laimikį stengiasi parduoti pakelėse ar nuvežti į didmiesčių turgus.
Nuo praėjusio ketvirtadienio miškuose ėmė lyti baravykais.
Kad grybapjūtė neapkarstų
Kasmet Lietuvoje grybais apsinuodija nuo 60 iki 200 žmonių ir vis dar pasitaiko mirtinų atvejų. Kad ši nelaimė neatsėlintų į jūsų namus, rinkti reikia tik gerai pažįstamus valgomus grybus.
Rizikuoja sveikata ir gyvybe
Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Ramunė Rutkauskaitė įsitikinusi, kad žmonės, visiškai pamiršę savisaugą, renka viską, kas tik nors kiek panašu į grybą.
„Atrodo, jei jau atvažiavo į mišką, tuščiu krepšiu jokiu būdu negrįš.