Jeigu būtų sudaromas reitingas, apie ką daugiausia kalbamasi darbovietėse ir namuose, tai krepšinį ir šokius, dėl kurių šį sezoną pamišusios komercinės televizijos, nukonkuruotų grybavimas. Kas dar paeina, tas traukia į girias ieškoti baravykų. Grybų kainos supirktuvėse numuštos iki 7–8 litų už kilogramą, todėl grybautojai laimikį stengiasi parduoti pakelėse ar nuvežti į didmiesčių turgus.
Nuo praėjusio ketvirtadienio miškuose ėmė lyti baravykais. Grybų pulkauninkų pilnais krepšiais nustatyti didžiųjų miestų turgų prekystaliai, rudakepurių kibirėliai išrikiuoti pakelėse, grybų pilnos supirktuvės. Verdamų, džiovinamų baravykų ir spirginamų lašinukų kvapai kutena nosį virtuvėse. Grybavimas yra didelis džiaugsmas, gynimasis nuo bado, puikus valgiaraščio papildymas žiemą, o kai kam ir proga užsidirbti.
Toliau nuo miško – brangesni
Aukštaitijos giriose grybaujantys ir iš šio darbo užsidirbti norintys aukštaičiai grybų kainomis nepatenkinti. Šimonių girioje nuolat grybaujanti šimoniškė Birutė guodžiasi, kad visą praėjusią savaitę supirktuvėje už kilogramą baravykų buvo mokama po 5 litus ir tik antradienį kaina kilstelėta iki 7 litų.
Kai tokios kainos, daug neužsidirbsi. Vietas, kur slepiasi baravykai, žinantys patyrę grybautojai, nešdami laimikį į supirktuves, per dieną prie pensijos prisiduria po 40–50 litų. Į girią traukia bedarbiai, socialinių pašalpų gavėjai. Nemaža jų dalis iš supirktuvės traukia tiesiai aludėn.
Visai kitos kainos, jei grybus parduosi pakelėse. Prie kelių grybai kainuoja brangiausiai. Štai Kupiškio rajone pakelėje prie Subačiaus kibiras baravykų kainuoja 50 litų, o kilogramas – 20 litų. Kupiškio turguje kibirėlį grybų galima neštis sumokėjus 14 litų.
Nebrangūs grybai ir Rokiškyje, prieš kelias dienas turguje kilogramas baravykų kainavo tik 7 litus, panašiai kaip supirktuvėje.
Kuo toliau miškas, tuo brangesni grybai. Štai Panevėžio turguje grybautojai už kibirą baravykų jau prašo ir 70 litų, o nedidelė krūvelė iš kelių didesnių ir saujelės mažiukų įkainota 7 litais. Sostinėje baravykai dar brangesni.
Žaliojoje girioje antplūdis
Žaliojoje girioje praėjusį savaitgalį grybautojai, galima sakyti, lietėsi alkūnėmis. Panevėžio rajono Karsakiškio seniūnijos, kur net trečdalyje teritorijos ošia miškai, seniūnė Nijolė Gaižiūnienė sakė, kad savaitgalį Žaliojoje girioje automobiliai stovėjo vienas prie kito. „Grybauti dabar eina visi kas tik paeina“, – juokiasi seniūnė. Vietiniai grybautojai krepšius grybų neša parduoti močiutėms, nešioja po darbovietes. Seniūnė už krepšį nedidukų, tarsi iš atvirukų baravykų sumokėjo 30 litų. Šeimai žiemai paruošė 5 litrus konservuotų grybų, nes baravykai buvo sveikutėliai, nesukirmiję.
Kas Žaliojoje grybauja, iš girios pareina džiaugsmingai nusiteikęs. Vakar per porą valandų viena karsakiškietė džiaugėsi suradusi 48 baravykus. Rekordininke galima pavadinti moterį, parsinešusią net 300 girios gražuolių.
Baravykai Žaliojoje girioje pasirodė nuo praėjusio ketvirtadienio. Minios grybautojų juos šiek tiek aprinko, bet nuo vakar pasikeitė mėnulio fazė, stojo jaunatis, todėl tikimasi geresnio dygimo.
Panevėžietė Rima, turinti sodybą Zarasų rajone netoli Vencavų ežero, teigia, kad baravykai Zarasų krašte pasirodė prieš dvi savaites. Rytą anksčiau atsikėlusi ir palikusi dar miegančią šeimą Rima paežerėje iki vidurdienio prisirinko net 5 kibirus baravykų. Vencavuose ir Degučiuose už kilogramą baravykų mokama 8 litai. Darbo dienomis grybauja vietiniai, o savaitgalį miškuose šūkauja uteniškiai, zarasiškiai.
Marcinkonyse būdavo ir geriau
Pietų Lietuvoje grybai taip gausiai dygsta ne visur. Marcinkonyse tarp miškų gyvenanti Angelina Blaževičienė tvirtina, kad ankstesniais metais baravykų būdavę daugiau. „Ką tik parėjau iš miško tik su 20 baravykų. Masiškai jie nedygsta, be reikalo miestiečiai į Marcinkonis važiuoja“, – sako dzūkė. Angelina sako, kad grybingesnės vietos link Valkininkų, prie Merkinės. Už baravykų kilogramą Marcinkonių supirktuvėse mokama 8 litai, už voveraites – 5–6 litai.
Dzūkė mano, kad grybų pilnus krepšius ne kiekvienas gali pririnkti. Reikia mokėti grybauti, turėti talentą iš prigimties. Kas jo neturi, tai ir neišmoks, įsitikinusi marcinkoniškė.
Genė SILICKIENĖ