fiziologija
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „fiziologija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „fiziologija“.
Stulbinanti krepšininkų fiziologija: ne visi patikėtų, kad jie gali žaisti aukščiausiu lygiu
Krepšinis profesionaliai ir pačiu aukščiausiu lygiu. Net jei esi tik 165 cm mažylis, 16-metis jaunuolis ar net 40-ies sulaukęs veteranas. Ne visi tuo patikėtų, bet tokias prognozes ir stereotipus paneigia 2023 m. pasaulio krepšinio čempionato dalyviai, kurių fiziologija – įspūdinga.
Portalas tv3.lt kviečia sužinoti, kas čempionate yra mažiausi, didžiausi, jauniausi ir seniausi atletai.
Gediminas Tankevičius. Ką reikia žinoti sportuojantiems per karščius
Vyraujant alinantiems orams ligoninėse atsiduria vis daugiau ligonių, kurių negalavimo priežastis – perkaitimas saulėje, fizinis išsekimas. Svarbu žinoti, kaip reikėtų elgtis šiomis dienomis, kai termometrų stulpeliai perkopia 30 laipsnių karščio ribą, o lauke yra itin tvanku. Apie tai, ką reikia žinoti sportuojantiems ar šį savaitgalį prie vandens telkinių vykti planuojantiems žmonėms studijoje kalbėjo gydytojas Gediminas Tankevičius, kurį kalbino Jolanta Svirnelytė.
Pakeisite augintinio išvaizdą? Mokėsite baudą
Salomėja Pranaitienė, LRT televizijos laida „Panorama“, LRT.lt Maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad šunų, kačių ir kitų gyvūnų veisėjai privalo užregistruoti savo veiklą šios tarnybos teritoriniuose padaliniuose. Taip pat atkreipia dėmesį į draudimą atlikti procedūras, kurios pakeičia augintinių išvaizdą ir fiziologiją. Sunegalavę gyvūnėliai kantriai ištveria procedūras klinikoje. Jeigu jiems būtų sužeistos ausytės ar uodegėlė – gydytojas patrumpintų ar kitaip pakoreguotų.
Ar nukirsta galva dar būna gyva?
Kai kuriose šimtmečių senumo istorijose pasakojama apie dekapitacijos atvejus, kai nukirsdinta galva liudininkų akyse dar kurį laiką markstosi, keičia veido išraiškas, net mėgina kalbėti. Kaip tokią galimybę vertina fiziologai, domėjosi "LiveScience.com". Prancūzijos revoliucijos metais budelis čiupo giljotinuotos Šarlotės Korde (Charlotte Corday), kuri buvo apkaltinta politiko Žano-Polio Marato (Jean-Paul Marat) nužudymu, galvą už plaukų, iškėlė ją ir pakštelėjo į skruostą.
„Mokslo košė“: cukrus – žudikas, sąmoninga mirtis ir seksualinė priklausomybė
Mąstymas keičia fiziologiją. Žmogaus padalinimas į kūną ir sielą, psichologų teigimu, gali būti smarkiai perdėtas. Homo sapiens kognityvinės ir fizinės galimybės yra ribotos, tačiau tokio apribojimo laipsnis turėtų būti peržiūrėtas. Dažnu atveju vien mintis, kad mes nesame visagaliai, tampa mus ribojančiu faktoriumi. Kai tik mąstymas pasikeičia, įvyksta stebuklai. (Scientific American) Ekosistemos gali sirgti dešimtis tūkstančių metų.
Senatvė: kada nustoti vairuoti?
Lietuvoje 56-69 m. vairuotojai sveikatą turi pasitikrinti vieną kartą kas 5 metus, 70- 79 m. – vieną kartą kas 2 metus, o sulaukę 80 m. kartą per metus. Vyresni vairuotojai turėtų susirūpinti, jeigu sukelia avarines situacijas kelyje, sunkiai pastebi pėsčiuosius ar kitus eismo dalyvius.
Filematologija: kodėl žmonės bučiuojasi?
Žinoma, paprasčiausias atsakymas yra toks: žmonės bučiuojasi, nes tai malonu. Tačiau yra žmonių, kuriems tokio paaiškinimo nepakanka. Šie žmonės bučiavimąsi studijuoja anatominiu ir evoliucijos istorijos požiūriu, o savo tiriamąją veiklą įvardija filematologija. Kol kas bučinių mokslininkai nerado paaiškinimo, iš kur ir kaip atsirado žmonių įprotis/polinkis/poreikis bučiuotis.
Tyrimas: niežulys, kaip ir žiovulys, užkrečiamas
Iki šiol moksliškai nebuvo įrodyta, kad niežulys užkrečiamas. Pasirodo, tai tiesa. Tai labai panašu į užkrečiamumą žiovuliu ar juoku, rašo nbsnews.com.
Kai kuriems žmonėms vien mintis apie vabalo įkandimą ar išbėrimą sukelia norą kasyti nė kiek nesudirgintą jų odą. Net kai kurių gydytojų teigimu, jie ima jausti niežulį vien pamatę kasantis savo pacientus. Greičiausiai, net skaitydami šį straipsnį žmonės ima nevalingai kasytis.
Patikimiausias būdas intelektui išmatuoti – smegenų skenavimas?
Smegenų skenavimas, parodantis, kaip sujungtos skirtingos smegenų sritys, gali padėti nustatyti žmogaus intelektą, teigiama naujame tyrime.
Mokslininkai tvirtina, iki 10 proc.
Kodėl prieš užmigdami krūptelime?
Kam nėra tekę patirti jausmo, kai prieš pat pasinerdami į miegą smarkiai krūptelime ir esame priversti vėl mėginti užmigti. Ką reiškia šis jausmas?
Floridos miego instituto ir pediatrinių miego paslaugų skyriaus Floridos ligoninėje Tampoje direktoriaus, gydytojo Williamo Kohlerio tvirtinimu, tokius krūptelėjimus patiria apie 70 proc. žmonių.
„Krūptelėjimas prieš miegą yra visiškai normalus reiškinys, kurį galima pavadinti visuotiniu“, – aiškina Jamesas K. Walshas, St.
REKLAMA
REKLAMA
Ar žadintuvas gali lemti nutukimą?
Konfliktas tarp dviejų priešingų jėgų – žmogaus biologinio laikrodžio ir žadintuvo – gali daryti įtaką nutukimui, atskleidžia tyrimai.
Nesutapimas tarp natūralaus miego meto ir darbo dienos pradžios dažnai lemia miego trūkumą, skelbia livescience.com.
„Mes esame biologinės būtybės, kurios turi biologinius laikrodžius, o visuomenė juos ignoruoja“, – sako Miuncheno universiteto mokslininkas Tillas Roennebergas.
Egzistuoja ryšys tarp miego ir medžiagų apykaitos.
Pažink žmogų iš jo pirštų formos
Taisyklingos formos, gerų proporcijų, tiesūs, ne liesi, ne stori, pakankamai lankstūs. Dėl ilgio. Žinoma, nagų ilgis nepridedamas prie piršto ilgio.
Didysis pirštas yra pats stabiliausias ir normaliu atveju sudaro maždaug pusę plaštakos ilgio. Smilių būna įvairesnių. Paprastai jis yra trumpesnis už bevardį. Nenormaliai trumpu jis laikomas tada, kai nesiekia didžiojo piršto paskutinės falangos vidurio. Bevardžio normalų ilgį nustatyti sunkiau.
Koks yra vyriškas vyras
Kiekviena mergina nori, kad jos vyras būtų vyriškas. Bet ką reiškia vyriškas vyras? Atsakymas paprastas: vyriškumas – tai tam tikrų stereotipinių vyro savybių derinys plius kelios specifinės, kurios individualiai svarbios skirtingoms merginoms.
Bet kaip nėra dviejų vienodų vyrų ar moterų, taip ir nėra universalaus vyriškumo suvokimo. Jei mergina tau sako „Būk vyriškas”, tai dar nereiškia, kad jūs abu tai suvokiat vienodai.
Faktai apie jūsų kūną
Jūsų pėdos ilgis yra lygus atstumui nuo jūsų riešo iki alkūnės.Jūsų širdis kasdien suplaka po maždaug 101.000 kartų, o per visą gyvenimą net 3 milijardus kartų.
Kasdien jūsų burna pagamina litrą seilių.
Kiekvieną dieną jūs įkvepiate maždaug 23.000 kartų.
Vidutinis žmogus gali sulaikyti kvėpavimą minutei. Pasaulio rekordas priklauso Deividui Merliniui, kuris nekvėpavo 21 minutes ir 29 sekundes.
Kasdien jūs pasakote apie 5000 žodžių, tačiau 80% yra pasakoma mintyse.
Šviesa tunelio gale: nauja teorija apie klinikinę mirtį
JAV neurologai mano, kad mistinę „šviesos tunelio" patirtį, kai iš pomirtinio gyvenimo neva grįžtama į realybę, galima paaiškinti fiziologiniais pokyčiais.
Gillian MacKenzie prisimena nenusakomą jausmą, kuomet pasaulis aplink ją pasidarė tamsus, ir buvo matyti tik mažas akinančiai ryškios šviesos taškas. Tai nutiko gimdymo metu, kai Gillian neteko daug kraujo ir prarado sąmonę, rašo „Dailymail.co.
Seksomnija – tikras seksas miego metu (N-18)
Seksomnija – stebėtina būsena, kurios metu užsiimama seksu miegant ir galiausiai apie tai nelieka jokių prisiminimų. Todėl tokią būseną vadina psichine negalia.
Negalima painioti lytinio akto miego metu ir visiškai kito dalyko – seksualinių sapnų. Jų negalima net lyginti. Seksualinius (erotinius) sapnus žmogus regi tuo metu, kai jo kūnas nejuda. O seksas miego metu vyksta dalinai atsibudus, žmogus gali mylėtis bet kurioje pozoje, laisvai judėti.
Teoriškai prakaituoti įmanoma amžinai?
Norime to ar ne, tačiau mes prakaituojame. Prakaituojame ėmęsi fizinės veiklos ar atsidūrę, tiesiogine (pirtis) ir perkeltine (stresas) prasme, karštoje situacijoje. Tačiau kiek daugiausiai žmogus gali išprakaituoti ir kur yra žmogaus prakaitavimo galimybių riba? O gal prakaituoti įmanoma be pabaigos?
Prakaitavimo procesai priklauso nuo kūno svorio, fizinio parengtumo ir asmens hidracinių procesų.