desovietizacija
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „desovietizacija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „desovietizacija“.
Per pusantrų metų pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų
Vykdant Desovietizacijos įstatymą, Lietuvoje jau pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų.
Kaip BNS informavo Registrų centras, pernai pervadinta 13 tokių gatvių pavadinimų, šiemet – 40.
Rekomendacijas dėl viešųjų pavadinimų teikiančios komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas BNS sakė, kad proceso sparta yra labai nebloga.
„Manyčiau, kad labai neblogas rezultatas. Aišku, reikėtų pažiūrėti, kiek priimta sprendimų dėl gatvių, bet jaučiu, kad bus apie 60 proc.
Grupė konservatorių kreipėsi į LLGRTC direktorių: prašo nenukabinti Generolui Vėtrai skirtos atminimo lentos Šiauliuose
Grupė konservatorių Seimo frakcijos narių Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) prašo nepritarti Desovietizacijos komisijos išvadai ir Šiauliuose nenukabinti kontraversiškai vertinamam tarpukario karininkui Jonui Noreikai, žinomam Generolo Vėtros vardu, skirtos atminimo lentos. Parlamentarų teigimu, komisijos pirmininko Vito Karčiausko išsakyti argumentai atitinka Rusijos naratyvą.
Kairys: Desovietizacijos komisija galėtų veikti atviriau, kyla pavojus ją politizuoti
Viešumoje kylant diskusijų dėl vadinamosios Desovietizacijos komisijos rekomendacijų dėl istorinės atminties įamžinimo, kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad šios komisijos darbas galėtų būti atviresnis, jeigu visuomenė turi tokį lūkestį.
Ministras taip pat pažymi, kad politikai komisijos darbą mėgina išnaudoti artėjantiems Seimo rinkimams.
„Manau, kad dar per anksti man vertinti komisijos darbą gerai arba blogai.
Desovietizacijos komisijos pirmininkas: sprendimas keisti dviejų Visagino gatvių pavadinimus – pažeidžia savivaldos įstatymą
Desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas teigia, kad Lietuvos gyventojų genocido ir tyrimo centro (LGGRTC) vadovo Arūno Bubnio sprendimas keisti Visagine esančių Partizanų ir Veteranų gatvių pavadinimus pažeidžia savivaldos įstatymą. V. Karčiauskas atkreipia dėmesį, kad jo vadovaujama komisija buvo pateikusi rekomendaciją dėl šių gatvių užrašų apsispręsti pačiai savivaldybei.
„Komisija priėmė tik vieną sprendimą – pakeisti Tarybų gatvės pavadinimą.
Desovietizacijos komisija nurodė Vilniuje pervadinti Petro Cvirkos aikštę, Liudo Giros gatvę
Vadinamoji Desovietizacijos komisija, vertinanti nuo sovietmečio likusius viešuosius užrašus ir simbolius, pirmadienį nusprendė, kad Vilniuje esanti Petro Cvirkos aikštė ir Liudo Giros gatvė propaguoja totalitarinį režimą bei turi būti pervadintos.
„P. Cvirkos aikštės ir L. Giros gatvės pavadinimus – pakeisti, o dėl S. Nėries gatvės dar palauksime“, – pirmadienį po komisijos posėdžio BNS sakė jos pirmininkas Vitas Karčiauskas.
Daugiau nei pusei savivaldybių kilo klausimų dėl viešų erdvių desovietizavimo
Daugiau nei pusei Lietuvos savivaldybių kilo klausimų dėl viešųjų erdvių, paminklų atitikimo vadinamajam desovietizacijos įstatymui.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) BNS informavo iki šiol gavęs 36 savivaldybių užklausas ir prašymus įvertinti jų teritorijoje esančius gatvių, įstaigų pavadinimus, stovinčius paminklus, skulptūras, atminimo lentas, namų fasadų papuošimus ir pan.
„Keista, kad tik tiek.
Desovietizacijos komisija spręs dėl Kosmoso gatvės pavadinimo, paminklo „Galiūno“ kolūkiui
Vadinamoji desovietizacijos komisija penktadienį posėdyje spręs dėl Kosmoso gatvės pavadinimo Visagine, paminklo Galiūno“ kolūkiui Alytaus rajone.
Iš viso darbotvarkėje – 17 objektų. Tarp jų – rašytojų ir sovietinių veikėjų Petro Cvirkos bei Liudo Giros, poetų Juliaus Janonio, Salomėjos Nėries gatvių pavadinimai Pakruojyje, Partizanų, Tarybų gatvių, Taikos prospekto pavadinimai Visagine.
Sostinės savivaldybė prašo įvertinti Giros, Nėries, Cvirkos pavadinimus
Vykdydama desovietizacijos įstatymą Vilniaus miesto savivaldybė pranešė siekianti, kad būtų įvertinti Liudo Giros, Salomėjos Nėries gatvių ir Petro Cvirkos skvero pavadinimai.
Miesto Istorinės atminties komisija dėl šių pavadinimų kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, prašydama įvertinti sostinės gatvių, kurių pavadinimai siejami su totalitariniu sovietmečio režimu ir jo ideologija, pavadinimus.
Įsigalioja viešųjų erdvių desovietizacijos įstatymas: leis pašalinti paminklus, pavadinimus
Pirmadienį įsigalioja totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas, sudaręs galimybes pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.
„Įstatymas įsigalioja gegužės 1 dieną.
Lietuvos parlamentas ketina priimti viešųjų erdvių desovietizacijos įstatymą
Lietuvos parlamentas antradienį planuoja balsuoti dėl vadinamojo viešųjų erdvių desovietizacijos įstatymo priėmimo.
Pagal jį, šalyje būtų draudžiama propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas viešuosiuose objektuose.
Šis draudimas būtų taikomas bet kokia forma įamžinant ar atvaizduojant asmenis, simbolius, informaciją, propaguojančius totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.
REKLAMA
REKLAMA
Paulė Kuzmickienė: desovietizacijos įstatymas yra demokratinis būdas gintis nuo naikinančių režimų
Parlamentarai ketvirtadienį pradėjo svarstyti vadinamąjį desovietizacijos įstatymo projektą.
Posėdžių salėje dalyvaujant tik valdančiųjų atstovams projektui pritarta po pateikimo, toliau jį svarstys Seimo komitetai.
Seime – svarstymai dėl desovietizacijos įstatymo
Seimas ketvirtadienį planuoja pradėti svarstyti vadinamąjį desovietizacijos įstatymo projektą.
Neseniai parengto projekto pateikimas įtrauktas į plenarinio posėdžio darbotvarkę, nors pastaruoju metu opozicijai boikotuojant Seimo darbą, neaišku ar posėdis apskritai.
Šiuo įstatymu siekiama uždrausti propaguoti totalitarinių, autoritarinių režimų simbolius, asmenybes, įvykius ir sudaryti galimybę visapusiškai desovietizuoti Lietuvos viešąsias erdves.
Nuspręsta: sovietų karių skulptūrų Antakalnio kapinėse nebeliks
Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečiadienį nusprendė nukelti šešias sovietų karių skulptūras Antakalnio kapinėse.
„Klausimas, kurį aš dažnai gaunu dėl šių stelų, tai kodėl 30 metų buvo laukta. Galiu iš karto atsakyti kodėl. Mes Vilniuje esame mandagūs žmonės ir kapinių teritorijoje kažką daryti nėra toks jau smagus ir geras jausmas. Tuo labiau, suprantame, kad aplinkui yra palaidoti žmonės, kurie kažkam yra žmogiškai svarbu.
Ne visi nukelti sovietiniai paminklai keliaus į Grūto parką: „Sumalsim ir likviduosim“
Lietuvoje turėtų nelikti ne tik sovietinių paminklų, bet ir su komunistine ideologija siejamų gatvių pavadinimų, pavyzdžiui, Kosmonautų ar Pionierių. Galbūt teks keisti ir sovietinių veikėjų vardais pavadintų mokyklų pavadinimus.
Seimo konservatoriai parengė įstatymo projektą, skirtą desovietizuoti Lietuvos viešąsias erdves. Apsispręsti, kokius objektus griauti ar pervadinti, turės savivaldybės, o galutinį žodį tars istorikų komisija.
Prieš sovietinių paminklų griovimą pasisakantis Vytenis Andriukaitis: „Tegul jie desovietizuoja savo tėvus“
Artėjant gegužės 9-ajai Lietuva pradėjo valytis nuo sovietinių paminklų. Tačiau tai įpykdė nemažą dalį visuomenės, kurie teigia, kad taip išniekinamas kare galvas padėjusių karių atminimas. Prieš pasisako net ir tremtyje gimęs Vytenis Povilas Andriukaitis, raginantis vengti galimų provokacijų.
Nerija Putinaitė: desovietizacija mokyklose dar neįvyko
Gal ir nepopuliariai pasakysiu, bet man atrodo, kad desovietizacija mokykloje dar neįvyko, „Žinių radijui“ sakė Vilniaus universiteto dėstytoja, rašytoja Nerija Putinaitė. „Turbūt tai yra viena iš daugelio vietų, kur mažiausiai įvyko. Tikrai ne visais atvejais, bet daug mokytojų yra pikti, nepatenkinti. Kai jie kalba su mokiniais, tai yra tokių labai antipatriotiškų, jie keikia valdžią, valstybę, jaučiasi nelaimingi, nes galvoja, kad yra neįvertinti.