„Komisija priėmė tik vieną sprendimą – pakeisti Tarybų gatvės pavadinimą. O dėl Partizanų ir Veteranų gatvių pavadinimų, tai komisija mano, kad jie nepažeidžia įstatyme numatyto reikalavimo ir juos keisti poreikio nėra, nebent pati savivalda nuspręstų kitaip. Todėl nesuprantama, kodėl LGGRTC generalinis direktorius teisėtuose savo sprendimuose remiasi komisijos išvada“, – Eltai teigė V. Karčiauskas.
Sprendimas gali būti vertinamas kaip savivaldos įstatymo pažeidimas
Desovietizacijos komisijos pirmininkas neatmeta galimybės, kad šis LGGRTC direktoriaus sprendimas gali būti vertinamas kaip savivaldos įstatymo pažeidimas.
„Diskutavome, ar gali komisija rekomenduoti gatvių pavadinimus keisti į kažkokius kitus pavadinimus ir priėjome vieningos išvados, kad tai yra savivaldos teisė. Todėl nesuprantama, kad Partizanų gatvės pavadinimą nurodoma pakeisti į Lietuvos partizanų gatvės pavadinimą. Tai yra savivaldos įstatymo pažeidimas“, – akcentavo V. Karčiauskas.
Savo ruožtu LGGRTC direktorius A. Bubnys akcentuoja šių gatvių pavadinimus nusprendęs keisti dėl jų sąsajų su sovietmečiu.
„Pasiūliau, kad vietoje Partizanų gatvės būtų įvardinta Lietuvos partizanų. Nes savaime aišku, kad Visagine Partizanų gatvė buvo pavadinta atminimui sovietinių partizanų, kurie kovojo už tai, kad Lietuva būtų Sovietų sąjungos sudėtyje“, – Eltai teigė A. Bubnys.
„Veteranų gatvė taip pat yra sovietinis reliktas – buvo karo ir darbo veteranai. (...) Tai čia irgi yra konotacija ir tas sąryšis su sovietmečiu. Todėl, aš manau, kad tai taip pat yra tam tikras reliktas, kuris turėtų būti pakeistas“, – pridūrė jis.
Sulaukusi Desovietizacijos komisijos įpareigojimo pašalinti Veteranų ir Tarybų gatvių pavadinimus bei Partizanų gatvę pervadinti į Lietuvos partizanų, Visagino savivaldybė sako skųsianti komisijos sprendimą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Tai Eltai sekmadienį patvirtino ir savivaldybės meras Erlandas Galaguzas.
ELTA primena, kad nuo pernai gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.
Praėjusių metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.
Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti LGGRTC ir savivaldybių institucijoms.