Stresas kenkia visam organizmui
A. Unikauskas pastebi, kad nors daugelis pacientų stengiasi sveikai maitintis ir sportuoti, vis dėlto, kenčia nuo nuolatinio streso.
Ilgalaikis stresas ir įtampa organizmą veikia itin neigiamai:
- Paralyžiuoja imuninę sistemą
- Provokuoja raumenų atrofija
- Mažina testosterono kiekį
- Baltymus paverčia cukrumi
- Sutrikdo virškinimą
- Mažina tulžies gamybą
- Sukelia nemigą
- Kietina vidurius
Pagalba iš gamtos
Pasak profesoriaus, norintiems suvaldyti stresą gali pagelbėti adaptogenai.
„Adaptogenai, tai tam tikri augalai ir grybai, kurie padeda aprūpinti organizmą antioksidantais, mažina uždegimines reakcijas, stiprina imuninį atsaką. Dabar vis dažniau prabylama apie adaptogenų savybes mažinant stresą. Pasirodo, kad šios medžiagos gali padėti kovoti tiek su ilgalaikiu, tiek su trumpalaikiu stresu, nemiga ir nerimu. Adaptogenų galima rasti tokiuose augaluose, kaip ašvaganda, kordicepsas ir ženščenis. Žinoma, prieš įsigyjant maisto papildus vertėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku“, – pataria J. Aleknienė.
A. Unikausko ir J. Aleknienė primena, kad taip pat reikėtų nepamiršti ir magnio.
„Magnis itin veiksmingai kontroliuoja antinksčiuose išskiriamą kortizolį. Taip pat, jeigu magnis vartojamas su B grupės vitaminais, stiprinama visa nervinė sistema“, – dalinasi vaistininkė.
Nepamirškite mylimos veiklos
Laidos vedėjas sako, kad iš pradžių vertėtų griebtis ne maisto papildų ir žolelių, o paprasčiausių kūrybinių veiklų.
„Tyrimai rodo, kad mūsų nervinę sistemą labai palankiai veikia kūrybinė veikla. Nesvarbu ar mėgstate tapyti, spalvinti, groti, dainuoti, o gal megzti – visos šios veiklos veikia, kaip pati tikriausia terapija. Apskritai, turėti hobį, nesvarbu kokį, yra labai naudinga“, – sako A. Unikauskas.
8-8-8 taisyklė
„Antėja“ psichiatrė-psichoterapeutė Greta Domantaitė atkreipia dėmesį, kad šiuolaikiniame pasaulyje išvengti streso beveik neįmanoma, todėl svarbu sąmoningai jį kontroliuoti.
„Viena paprasčiausių priemonių, kuri gali padėti pasijusti geriau yra rutinos laikymasis. Patarčiau 8 valandas skirti darbui, 8 – poilsiui ir 8 – miegui. Taip pat svarbu pastebėti ir nubrėžti ribas, išmokti pasakyti „ne“, treniruotis mintimis būti dabartyje ir ugdyti sąmoningumą. Na ir galiausiai, svarbu nepamiršti sporto. Norint sumažinti įtampą, itin naudingos didelio intensyvumo treniruotės“, – pasakoja specialistė ir priduria, kad į psichiatrą vertėtų kreiptis tuo atveju, jeigu būsena pablogėja staiga, 2 savaites ar ilgiau kamuoja nemiga, stiprus nerimas ar verksmingumas.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!