Vilniaus rotušės aikštė šurmuliuoja nuo viduramžių amatininkų ir miesto svečių. Vilniečius jau trečią kartą džiugina Šventojo Baltramiejaus mugė.Penktadienį ir šeštadienį Vilniaus rotušės aikštė persikelia į viduramžius. Trečiąkart rengiamoje Baltramiejaus mugėje amatininkai demonstruoja vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso epochos amatus, menus ir Vilniaus amatininkų cechų tradicijas.
Budelio darbą reprezentuojantis Vaidotas sako, kad šį amatą galima vadinti menu ir mokslu.
„Į budelio amatą yra žiūrima tik pro vieną prizmę. Budelis buvo tas, kuris kirsdavo galvas. Iš tikrųjų budelis buvo kaip ir to laiko policija - atlikdavo visą tvarką, prižiūrėdavo, bausdavo už smulkius nusikaltimus“, – pasakoja vyras.
Šiemet mugė pažymi Vilniaus puodžių cecho, įsteigto prieš 430 metų, jubiliejų. Akcentuojama ir šviečiamoji Baltramiejaus mugės reikšmė. Lankytojai gali ne tik stebėti, bet ir patys išbandyti įvairius amatus. Vilniečių laukia ir kitos pramogos – viduramžių žaidimai, žonglierių ir fakyrų pasirodymai, teatras.
„Amatų gildijos nariai yra istorikai, keramikai ir jie vienu momentu sugalvojo, kad dauguma miestų turi tokias muges, o Vilniui trūksta istorinės teisingos mugės, kur būtų pristatomi LDK laikotarpio amatai, XV–XVI amžiaus. Dėl to ir kilo idėja“, – teigia „Amatų gildijos“ direktorė Jurgita Jasinskaitė.
XV amžiaus pabaigoje Šventojo Baltramiejaus dienos išvakarėse Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras patvirtino pirmojo Vilniaus cecho statutą. Valdovo privilegija tąkart suteikta auksakalių cechui. Nuo tada rugpjūčio 24-toji – ypatinga diena Vilniaus amatininkams. Svarbiausios cechų iškilmės vykdavo būtent per Šventąjį Baltramiejų.