• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikus auginantiems bei dirbantiems tėvams asmeninį ir darbinį gyvenimą suderinti kartais būna tikras iššūkis. Tačiau visai neseniai Seimas pritarė įstatymo pataisoms, kurios leidžia džiaugtis papildomais laisvadieniais nuo darbo net ir vieną vaiką auginantiems tėvams. Tiesa, vieną vaiką iki 12 metų auginantys tėvai tėvadienį ar mamadienį gautų kartą per tris mėnesius. Dirbantys žinomi žmonės tikina, kad tai geras sprendimas tiems, kurie dirba ilgas valandas.

Vaikus auginantiems bei dirbantiems tėvams asmeninį ir darbinį gyvenimą suderinti kartais būna tikras iššūkis. Tačiau visai neseniai Seimas pritarė įstatymo pataisoms, kurios leidžia džiaugtis papildomais laisvadieniais nuo darbo net ir vieną vaiką auginantiems tėvams. Tiesa, vieną vaiką iki 12 metų auginantys tėvai tėvadienį ar mamadienį gautų kartą per tris mėnesius. Dirbantys žinomi žmonės tikina, kad tai geras sprendimas tiems, kurie dirba ilgas valandas.

REKLAMA

Viena iš svarbiausių naujovių – papildomos poilsio dienos suteikimas vieną vaiką iki 12 metų auginantiems darbuotojams. Pagal priimtus pakeitimus, šiems darbuotojams nuo rugpjūčio 1 d. bus suteikiama viena papildoma poilsio diena per tris mėnesius (arba sutrumpinamas darbo laikas 8 valandomis per tris mėnesius). Be to, dvi dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 4 valandomis per savaitę) bus suteikiamos darbuotojams, auginantiems du vaikus iki 12 metų, kai vienas arba abu vaikai yra neįgalūs.

Nuomonės įvairios

Apie kurį laiką svarstytas ir galiausiai priimtas Seimo įstatymo pataisas pasisakė ir aktorius Marius Jampolskis. Jis šiuo metu kartu su žmona Renata augina šešiametę dukrą Viltę, iš santuokos su pirmąja žmona vyras turi ir vyresnį sūnų.

REKLAMA
REKLAMA

„Man laiko tikrai labai trūksta, kadangi aš pats esu ne samdomas darbuotojas, o savo darbdavys ir mano darbo laikas apskritai nėra normuotas. Todėl laiko būti kartu su vaikais reikia ieškoti kartais sunkiai. Būna, kad aš namo negrįžtu dienom, ar ištisom savaitėm. Laikas su vaiku visada yra naudinga, nes dažnai būna, kad per darbus ir per lėkimą praleidi, o iš tikro papildoma diena būtų naudinga. Žodžiu, taip ir sukamės“, – pamini aktorius.

REKLAMA

„Aš kaip nesamdomas darbuotojas galiu sau pasireguliuoti savo darbotvarkę ir laisvadienius. Bet esmė tame, kad man tikrai labai reikia dirbti, kad galėčiau išlaikyti savo šeimą, kad netrūktų pinigų ir galėčiau oriai gyventi. Šiuo atveju aš pats pasirenku, o samdomiems darbuotojams tikrai yra iššūkis. Manyčiau, kad valstybė galėtų čia kažkiek įsikišti ir patvarkyti tuos laisvadienius visiems. Mano atveju yra kitaip – galiu išvis nedirbti ir būti vaikų aukle, bet tada kas išlaikys šeimą?“ – klausia jis pridurdamas, kad tokių pataisų reikėjo jau anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA

Savo nuomonę išreiškė ir atlikėja, vizažo meistrė Oksana Pikul. Ji augina 6-metį sūnų Dominyką.

„Pasakysiu, kuomet perskaičiau tokį patvirtinimą, tai nusišypsojau. Nes aš prieš šitą įstatymą esu sutarusi su darbuotojais, kad aš joms duodu per savaitę vieną dieną išeiti iš darbo anksčiau, nei numatytos darbo valandos tam, kad ji galėtų skirti laiko savo vaikui, jį paimti iš darželio. Tad manęs nė kiek nenustebino toks sprendimas ir aš esu tik už papildomas laisvas dienas tėvams su vaikais. Mano įmonėje iki jo jau buvo toks susitarimas ir aš išleisdavau savo darbuotoją jai reikiamu metu“, – tikina ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors ir pati esu darbdavys ir turiu savo įmonę ir darbuotojus, kaip turėčiau sakyti, kad tai nėra gerai. Bet esu pati ir mama ir pati puikiai suprantu, ką reiškia auginti vaiką ir ką reiškia, kuomet tėvai  nori turėti daugiau laiko savo vaikučiui. Man tai priimtina, normalu ir aš esu tik už“, – pritaria moteris.

Tačiau O. Pikul atvira – kiekvieną laisvą minutę ji skiria sūnui ir jei gautų dar papildomą dieną, jos neišnaudotų vakarėliams.

REKLAMA

„Pas mane krūvis visada labai didelis, kadangi vykdau ne vieną veiklą ir darbai visada labai sezoniški. Dirbu ne vien ties įmonės veikla, turiu ir kitų veiklų. Tiesą pasakius, visada  esu apkrauta darbais, bet prie to tiesiog pripranti ir prisiderini. Bet kokiu atveju, reikia labai apsiplanuoti savo laisvas dienas ir maksimaliai jas išnaudoti. Laisvą  laiką skiri ne pramogos, ne draugams ar kažkokioms išvykoms, o tą laiką stengiesi skirti vaikui. Tad aš retas svečias vakarėliuose, nes manau, kad mano sūnus namuose turi matyti nedirbančią mamą.

REKLAMA

Kiek įmanydama stengiuosi ne  tik būti veikli, bet ir aprūpinti sūnų gerove, bet taipogi jam ir dovanoti laisvą laiką. Kartais taip laiko neužtenka, kad laisvadienius, atostogas ir išvykas tenka planuoti net prieš metus. Laisvo laiko ir atostogų niekada neatiduosiu pramogoms ar kokiems nors darbams – visas tas laikas bus skirtas sūnui“, – atvirauja pašnekovė.

O baleto primarijus Nerijus Juška, su žmona Agne auginantis 6-erių metų sūnų Paulių ir dukrelę Evą sako, kad laikas su vaikais tėvams yra pats svarbiausias ir brangiausias, tik skirtingos žmonių veiklos ir darbo grafikas dažnai šį neįkainojamą laiką kartu stipriai sumažina ir riboja. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ypač džiugu, kad mano gyvenimo profesija šiuo metu, kai karjeros pikas jau praėjo, suteikia galimybę maksimaliai laiką skirti šeimai. Todėl diskomforto ar įtampos nėra, jog dėl darbo krūvio negalėčiau mėgautis tėvyste ir dalyvauti vaikų auginime. Baleto artisto, pedagogo profesija neįspraudžia į rėmus, todėl laisvalaikį, atostogas puikiai galima suderinti su spektakliais, koncertais. Vaikai, žinoma, turi dienos ritmą – keliauja į darželį, būrelius, o pasitaikius laisvesnėms dienoms nuo pasirodymų scenoje drąsiai visi galime mėgautis laisvadieniu kartu be streso. Sunkiai įsivaizduoju šeimos savaitę, jei dėl darbo grafiko laiką kartu pavyktų leisti tik savaitgaliais ar turint tik kelias minutes prieš miegą.

REKLAMA

Taigi, labai teigiamai vertinu laisvadienius, kurių metu tėvai gali skirti kokybišką laiką savo vaikams. Juk norisi, kad dėmesys neapsiribotų tik žodžiais „labas rytas“ ir „labanakt“,– sako vyras.

Priėmė sprendimą

Primename, kad antradienį rašėme apie Seimo priimtas Darbo kodekso pataisas, kurios leis paprasčiau derinti šeiminius ar asmeninius poreikius su darbo įsipareigojimais.

REKLAMA

Viena iš svarbiausių naujovių – papildomos poilsio dienos suteikimas vieną vaiką iki 12 metų auginantiems darbuotojams. Pagal priimtus pakeitimus, šiems darbuotojams nuo rugpjūčio 1 d. bus suteikiama viena papildoma poilsio diena per tris mėnesius (arba sutrumpinamas darbo laikas 8 valandomis per tris mėnesius).

Be to, dvi dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 4 valandomis per savaitę) bus suteikiamos darbuotojams, auginantiems du vaikus iki 12 metų, kai vienas arba abu vaikai yra neįgalūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba du vaikus iki 12 metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę), o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 12 metų – dvi dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 4 valandomis per savaitę).

Priimtomis pataisomis sutarta sudaryti galimybę dirbti ne visą darbo laiką darbuotojui, slaugančiam šeimos narį ar kartu su juo gyvenantį artimąjį. Tokia pat teisė bus suteikta ir darbuotojams, auginantiems vaikus iki 8 metų (šiuo metu tai galioja tik auginantiems vaikus iki 3 metų).

REKLAMA

Darbo kodekse nustatyta, kad darbdavys privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu to pareikalavus nėščiai, neseniai pagimdžiusiai ar krūtimi maitinančiai darbuotojai, darbuotojui, auginančiam vaiką iki 8 metų, ir darbuotojui, vienam auginančiam vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, darbuotojui pateikus prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę arba būtinybe slaugyti šeimos narį ar kartu su juo gyvenantį asmenį, jeigu jis neįrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas.

REKLAMA

Šiems išvardytiems darbuotojams taip pat bus sudarytos galimybės dirbti jų pageidaujamu darbo laiko režimu.

Darbo kodekse įtvirtinta galimybė suteikti nemokamas atostogas ne tik slaugant sergantį šeimos narį, bet ir kartu su darbuotoju gyvenantį asmenį. Pagal priimtas naujas nuostatas, darbdavys taip pat privalės suteikti nemokamą laisvą laiką darbuotojui, jeigu jo prašymas susijęs su skubiomis šeiminėmis priežastimis, pvz., liga ar nelaimingu atsitikimu, kai darbuotojas privalo tiesiogiai dalyvauti.

REKLAMA
REKLAMA

Pataisomis taip pat nutarta, kad darbo sutartis negalės būti nutraukiama darbdavio valia dėl to, kad darbuotojas naudojasi ar naudojosi Darbo kodekse numatytomis garantijomis.

Už šiuos Darbo kodekso pakeitimus balsavo 94 Seimo nariai, prieš – 15, susilaikė 14 parlamentarų.

Antradienį Seimas priėmė įstatymų pataisas, kurios numato, kad tėčiai privalės bent du mėnesius prižiūrėti vaikus, jeigu nenorės prarasti atitinkamų „Sodros“ išmokų. Be kita ko, keisis ir vaiko priežiūros išmokų trukmė, jų dydis.

Pagrindinė pakeistos tvarkos naujovė yra ta, kad vaiko tėčiai būtinai turės prižiūrėti vaiką bent du mėnesius, jeigu to nepadarys, šeima praras dviejų mėnesių dydžio vaiko priežiūros išmokas. Tai sudarytų maždaug dvi vidutines darbuotojo algas.

Šiuo metu galiojanti tvarka nenumato privalomos vaiko priežiūros tėčiams. Net jiems ir neprižiūrint vaiko, dabar išmokos tėvams nėra mažinamos.

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų