Tvarumas, išradingumas ir kruopštus darbas – tai trys Rūtos kūrybos ramsčiai, leidžiantys senoms medžiagoms atgimti ir tapti jaukiais šventiniais akcentais
Kūrybinio kelio pradžia
Rūta pasakoja, kad jau kurį laiką į įvairius daiktus, ypač nereikalingus, žvelgia ne kaip į atliekas, o kaip į vertingas medžiagas, iš kurių galima kažką naujo sukurti. Kitaip tariant, ji siekia juos panaudoti dar kartą, prikelti naujam gyvenimui arba net suteikti visiškai kitą paskirtį.
„Ir taip „į trasą“ iškeliauja ne tik seni megztiniai, bet ir „išaugti“ sijonai, suknelės, ar bet kuri tekstilė ir kiti daiktai, tinkami dekoracijoms“, – sako moteris.
Moters rankų darbo vainikai yra ne tik estetiški, bet ir draugiški aplinkai – juose įprasminama pakartotinio panaudojimo idėja.
Rūtos pirmasis vainikas buvo sukurtas naudojant putplasčio pagrindą ir puoštas aksominiu sijonu, kurį ji įsigijo dalyvaudama viename iš savo pirmųjų pasirodymų vieno konkurso atrankoje.
Šį vainiką ji papuošė eglutės žaisliukais, dideliu bantų ir lempučių girlianda. Kūrinys įgijo naują paskirtį ir tapo dovana, kuria ji nudžiugino savo vokalo dėstytoją Nijolę Maceikaitę.
„Jo kokybė buvo nepaprastai gera, tad laikiau „geresniems laikams“ ir jie atėjo“, – prisimena Rūta.
Ekspozicijų kūrimo trukmė ir kaina
Vainiko kūrimo procesas gali būti tiek laiko reikalaujantis, tiek greitas, priklausomai nuo sumanymo sudėtingumo ir pasirinktų medžiagų. Pirmiausia kūrėja eksperimentuoja, derina elementus, stebi bendrą vaizdą ir, jei reikia, taiso, kol pasiekia norimą rezultatą.
Tokie kūrybiniai eksperimentai gali trukti iki trijų valandų, tačiau jau žinodama tikslų veiksmų planą, identišką vainiką ji sukuria per valandą ar net greičiau.
„Kurdama vainiką, pirmiausia, eksperimentuoju, derinu, žiūriu, kaip viskas atrodo, jei reikia – perdarau, kol rezultatas tenkina mane pačią“, – atskleidžia Rūta.
Kalbėdama apie kompozicijų kainas, kūrėja neslepia: „Pasirodysiu gan keistoka atlygio klausimu: tarkime, jei vainikas kainuoja iki 45 eurų, pasakau: kaina tokia, bet kiek sumokėsite, tiek bus gerai. Man svarbiausia, kad mano kūryba būtų reikalinga ir džiugintų kitus.
Jei tik iš to gyvenčiau, ko gero, elgčiausi kitaip, o dabar man tai didelis hobis, atnešantis džiaugsmą ne tik man pačiai, bet ir žmonėms, įsigijusiems mano kūrinius“.
Iššūkiai kūryboje: nuo alergijų iki techninių sprendimų
Kiekvienos išskirtinės dekoracijos kūrimas atneša naujų iššūkių, reikalaujančių tiek kantrybės, tiek kūrybinio mąstymo. Pavyzdžiui, dirbdama su megztiniu, Rūta pasakoja susidūrusi su alergija vilnai, todėl teko megztinį karpyti ir siūti dėvint kaukę, kad išvengtų čiaudulio.
„Taip norėjosi čiaudėti, tad turėjau apsisaugoti“, – dalijasi kūrėja apie vieną iš daugelio kūrybinių patirčių.
Be to, nuolat kyla klausimų dėl dekoracijų tvirtinimo: reikia spręsti, ar jas prisukti, prisiūti, ar priklijuoti karštais klijais. Kaip pati pasakoja, vienintelis kūrėjos ritualas – surasti laiko kūrybai ir pasiruošti taip, kad visos reikalingos priemonės būtų patogiai po ranka. Įkvėpimo jai netrūksta, tačiau didžiausias iššūkis – laiko stoka.
„Ikvėpimo aš turiu nuolat, tik laiko tam – ne visada. Ypač, kai „spaudžia“ televiziniai reikalai, laidų pridavimas, o dabar kaip tik toks metas: vėl pradedame ruoštis „Atliekų kultūros“ naujam sezonui, kuris prasidės nuo sausio mėnesio TV6 kanalu, ir tęsis iki gegužės vidurio.
Ten viskas ir bus apie pakartotinį panaudojimą ir kitus naudingus dalykus, apie kuriuos informuosime TV6 žiūrovus kiekvieną šeštadienį, 11-ą val. ryto“.
Kompozicijų žavesys ir patarimai pradedantiesiems
Moteris pastebi, kad rankų darbo dekoracijos per šventes traukia žmones dėl kelių priežasčių. Pirma, prekybos centruose siūlomų dekoracijų kainos dažnai būna aukštos.
Antra, kurti patiems yra ne tik ekonomiška, bet ir suteikia džiaugsmo bei artumo, ypač kai tai daroma kartu su šeima. Be to, daug kas palaiko smulkius kūrėjus, rinkdamiesi jų gaminius, ir tokiu būdu prisideda prie tvarumo idėjų.
„Tokia kūryba žmones skatina tapti išradingesniais ir pasaulį verčia suktis, tausojant išsenkančius žemės išteklius“, – teigia kūrėja.
Pradedantiesiems ji pataria tiesiog išdrįsti pabandyti, nes kūryba nereikalauja tobulybės. Net jei pirmasis bandymas nepavyks, svarbu neprarasti entuziazmo. Puiki pradžia gali būti dalyvavimas edukacijose, pavyzdžiui, Advento vainikų pynimo dirbtuvėse.
„Dar visuomet galite panaršyti internete ir paieškoti bendraminčių: tuomet apsilankyti įvairiausiose edukacijose, kurių tikrai apstu – kad ir Advento vainikų pynimo: pamatysite, kad ne šventieji puodus lipdo ir galbūt atrasite hobį, kuris suteiks jūsų kasdienybei ir spalvų, ir džiaugsmo“, – įkvepia Rūta.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!