Oktavijaus pusbroliai – garsūs lietuviškos jaunosios kartos atlikėjai – broliai Remigijus ir Germanas Daškevičiai, žinomi kaip Remis Retro ir Gamka taip pat buvo skaudžiai prislėgti žinios apie judviejų artimojo ligą.
Kai dėl dažnų chemoterapijų nuslinko Oktavijaus plaukai, solidarizuotis šeimos vyrus tuomet skatino Remis Retro, pirmasis nusiskutęs galvą plikai.
Ligos požymius pastebėti nėra paprasta
Oktavijų klastinga liga užklupo dar 2022 metais, jam būnant 13-os. Tuomet berniukas lankė dziudo treniruotes ir tik retkarčiais mamai pasiskųsdavo nuovargiu, tai galvos skausmu. Be to, berniukui įvairiose kūno vietose ėmė atsiradinėti mėlynės.
„Tai truko du mėnesius. Staiga paprasčiausiai užkildavo temperatūra, vieną dieną užkylą, jis prasipurto, o jau kitą atsikelią lyg niekur nieko. Tada net negalvoji nieko, paprasčiausiai virusas. Nei tu vedi pas tą gydytoją ir jis toliau ėjo į mokyklą. Net tokios minties nebuvo“, – pirmuosius ligos signalus prisimena Oktavijaus mama.
Pasak jos, tą lemtingąjį rudenį prieš trejus metus per vyro gimtadienį susirgo mažasis Oktavijaus brolis ir tada moteris visiškai atsitiktinai nusprendė, kad kraujo tyrimui nuveš abu savo vaikus, nors Oktavijus tuo metu net nekarščiavo.
Grįžau iš darbo, paėmiau mažiuką (brolį). Oktavijui sakau: „Kelkis, važiuojam pas gydytoją“. O jis dar taip sako: „Ne, nenoriu, tingiu“. Vis dėlto, einant pro duris, man kažkas suspurdėjo širdyje, aš atsisukau į jį ir sakau: „Greitai renkis, aš nevažinėsiu 10 kartų, per vieną kartą nuvažiuosim visi. Taip griežtai pasakiau“, – pokalbį su sūnumi prisimena moteris.

Ir kaip paaiškėjo vėliau, moters vidinis balsas nemelavo – su Oktavijumi vyko negeri dalykai.
Tuomet kraujo tyrimai parodė grėsmingą vaikino būklę, o Oktavijų į Santaros klinikų vaikų onkohemotologijos skyrių išvežė net su greitąja, kad kuo greičiau būtų galima pradėti reikiamą gydymą.
Tada dar nebuvo aišku, kad įprasta hemoterapija Oktavijui nepadės, kad vėžinės ląstelės mutuos ir taps atsparios vaistams.
„Jis buvo atsiųstas iš Kauno klininkinės ligoninės dėl pakitimų kraujyje ir pagal tuos pakitimus buvo aišku, kad tikrai čia bus onkologinė liga, ūminė leukemija. Tų piktųjų kraujo ląstelių matėsi ir pačiame kraujo tyrime, net be kaulų čiulpų tyrimų buvo jau tvirtinama diagnozė leukemijos, – pirmą susitikimą su Oktavijumi puikiai prisimena gydytoja ir vaikų onkohematologė Rolanda Nemanienė, kuri papasakojo, kokie požymiai gali išduoti, kad jūsų vaikas serga. – Keleta mėnesių ar savaičių vaikas kiek prasčiau jaučiasi ir, jei yra kantresnis, net nepasisako. Bet kai yra apčiuopiama liga – karščiavimas, kai vaikas nustoja lankyti kažkokį būrelį, nors jį labai mėgsta, ir sako, bet sako, kad jam per sunku, labai ten pavargsta. Atsiranda mėlynės ir tai vienas iš tokių pagrindinių simptomų ir jų daugėja.“
Gyvybę išgelbėjo iš Vokietijos parvežtas maišelis su kamieninėmis ląstelėmis
Trejus metus trukęs gydymas pareikalavo ne tik paties Oktavijaus jėgų, bet ir milžiniškų jo visos šeimos pastangų ir susitelkimo. Tačiau jei ne kaulų čiulpų persodinimas, vaikino šiandien greičiausiai nebebūtų gyvųjų tarpe.
Šiandien Oktavijaus šeima yra bene labiausiai dėkinga vokiečiui Marko, kuris tapo jo donoru. Kaulų čiulpų donorų tinkamumą pacientui lemia itin individualūs žmogaus leukocitiniai antigenai, o šiandien lietuvis už save daug vyresnį vokietį netgi vadina kraujo broliu.
„TV Pagalbai“ pavyko susisiekti su šio berniuko iš Kauno gelbėtoju, kuris papasakojo, kaip atrodė jo kaulų čiulpų paėmimo procedūra.
„Penkias dienas prieš procedūrą man buvo leidžiami vaistai švirkštu, jie skatina kamieninių ląstelių gamybą. Pats paėmimas truko apie penkias valandas, į abi rankas buvo įvesti kateteriai. Kraujas tekėjo per specialų aparatą, centrifugą, kurioje kamieninės ląstelės buvo atskiriamos nuo kraujo“, – pasakojo Marko.
Kaulų čiulpų donorais Lietuvoje gali tapti visi sveiki asmenys nuo 18 iki 55 metų ir, pasak vaikų onkohematologijos gydytojos, skausmo ar narkozės čia bijoti tikrai nereikia, nes pati procedūra primena paprastą kraujo paėmimą.
„Nėra operacinės, nėra narkozės, nėra dūrių, bet iš esmės donorai labai greitai atsistato. Kažkokių pašalinių reakcijų ar rizikos po donacijos yra minimalios“, – patikino Vaikų onkohematologijos centro vadovė Jelena Rascon.
Šiandien Oktavijaus mama plačiai šypsosi, nes jos sūnus jau pasveiko ir yra be galo dėkinga vokiečiui Marko, su kuriuo susitiks gegužės mėnesį vyksiančiame „Tuk tuk širdele“ renginyje.
„Įeina maišelis... Realiai tavo antras gyvenimas yra tas stebuklingas maišelis... Ir kaip šiandien atsimenu tėtis siuntė vaizdo įrašą, kaip laša donoro kraujas, o tėtis dainuoja Vokietijos himną su padėka“, – sūnaus pagijimu džiaugėsi A. Šiaulevičiūtė.
Žinomi pusbroliai dar labiau pradėjo vertinti gyvenimą
Oktavijus nuo praėjusio rudens vėl lanko mokyklą ir džiaugiasi, kad dabar gali mėgautis įprastu paauglio gyvenimu.
„Aš mėnesių mėnesius būdavau ligoninėje. Mokyklos nelankiau trejus metus, tai visų reakcija buvo: ooo, Oktavijus atėjo po tiek metų...“, – viena geriausių savo dienų gyvenime, kai galėjo grįžti į normalų gyvenimą, prisimena kaunietis.
Tuo tarpu Oktavijaus pusbrolis Germanas Gamka sako, kad jo artimojo liga pakeitė ir visą jo pasaulio matymą.
„Aš kai susitikdavau su Oktavijumi, man pirmiausiai būdavo tai iššūkis, bet ir įkvėpimas. Kad vau, jis čia kaunasi savo kelyje, eina, gyvenimas tikrai yra labai greitas, labai trapus, labai gražus. Ir man atrodo dabar, kad kiekviena diena yra stebuklas ir Oktavijus buvo didžiulė dalis mano suvokimo šitų dalykų. Esu jam dėkingas, kad jis yra tas karys, šito skausmo karys ir jis tiesiog su tuo skausmu kovėsi tiek laiko ir taip gera matyti, kad jis atrodo jį įveikė“, – pusbrolio pergale prieš ligą džiaugiasi atlikėjas.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „TV Pagalba“ žiūrėkite kiekvieną darbo dieną 16:30 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TV Pagalba“.











































































































































































































































































































