• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viena iš dažniausių uždegiminių lėtinių sąnarių ligų yra reumatoidinis artritas. Tai bene agresyviausia artrito formų, galinti išsivystyti bet kuriame amžiuje. Šios ligos klastingumas pasižymi tuo, jog sukeliamas sąnarių uždegimas, skausmas ir patinimas, ilgainiui, gali pažeisti ir svarbius žmogaus vidaus organus.

6

Viena iš dažniausių uždegiminių lėtinių sąnarių ligų yra reumatoidinis artritas. Tai bene agresyviausia artrito formų, galinti išsivystyti bet kuriame amžiuje. Šios ligos klastingumas pasižymi tuo, jog sukeliamas sąnarių uždegimas, skausmas ir patinimas, ilgainiui, gali pažeisti ir svarbius žmogaus vidaus organus.

REKLAMA

Reumatoidinis artritas laikomas autoimunine liga, kuomet žmogaus imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus prieš paties organizmo audinius. Nėra tiksliai žinoma, kodėl taip nutinka, tačiau yra veiksnių, galinčių paskatinti šios ligos progresavimą. Manoma, kad tam įtakos turi hormonai, pavyzdžiui menopauzės laikotarpis, infekcijos, paveldėjimas.

Šį sekmadienį TV8 televizijos medicinos laidoje „Sveikatos medis“ gydytojai atvirai kalbės apie naujausius gydymo metodus, taikomus reumatoidinio artrito kontrolėje. Jie teigia, jog dažniausiai šia liga suserga darbingo amžiaus, 30-50 metų asmenys, nors amžiaus limito – nėra.

REKLAMA
REKLAMA

„Paplitimas yra apie 1 proc. visos gyventojų populiacijos, įskaitant vaikus ir suaugusius. Ši liga nėra išgydoma, susirgus ji gali būti kontroliuojama ir paciento savijauta gali būti gera, tačiau ligos diagnozė lydės jau visą gyvenimą. Kai kada reumatoidinis artritas siejamas su tam tikrais įpročiais, rūkymu, kartais infekcija išprovokuoja ligą, bet didele dalimi tai yra tiesiog genetiškai nulemta“, -  laidoje pasakos LSMU Kauno klinikų Reumatologijos klinikos vadovė, gydytoja reumatologė prof. Asta Baranauskaitė.

REKLAMA

Reumatoidiniu artritu sergančių pacientų organizme gaminami antikūnai prieš sinovinų dangalą. Tai kiekvieno sąnario vidinį paviršių dengiantis audinys. Svarbu žinoti, kad ne kiekvienas sąnarių skausmas pranašauja šią ligą. Vienas pagrindinių reumatoidinio artrito požymių yra sąnarių tinimas.

„Sąnarių patinimas rodo, kad juose vyksta uždegimo procesas. Dažniausiai, sergant reumatoidiniu artritu, patinimas apima krumplinius plaštakų sąnarius, vidurinių pirštų sąnarius, riešus. Taip pat labai būdingas simptomas – sąnarių sąstingis, kuris trunka net kelias valandas, ypatingai ryte vos prabudus“, - pasakos LSMU Kauno klinikų Reumatologijos klinikos gydytoja reumatologė med. m. dr. Margarita Pileckytė.

REKLAMA
REKLAMA

Ilgainiui, ligai progresuojant, pažeidžiami ir kiti sąnariai: kelių, pėdų, alkūnių, pečių. Uždegimui tęsiantis ir jo negydant, uždegimo eigoje pradeda vystytis negrįžtami pakitimai, kremzlės ir kaulo suardymai. Reumatoidinis artritas klastingas tuo, jog jis gali pažeisti ne tik sąnarius, bet ir kitus vidaus organus. Kai kuriems pacientams dėl šios ligos kenčia širdis, plaučiai, inkstai.

Pasak gydytojų, nors ši liga nėra pagydoma ir ji lydės visą gyvenimą, tačiau kuo anksčiau pradėtas gydymas gali atnešti teigiamų rezultatų ir pilnos ligos kontrolės. Naujos kartos ligos eigą modifikuojantys vaistai gali būti cheminiai arba biologiniai. Cheminiai vaistai, stabdantys ligos progresavimą, veikia neselektyviai, tuo tarpu biologiniai vaistai veikia į konkrečią molekulę, nuo kurios priklauso uždegimas. Pasak gydytojų, tai yra modernūs ir efektyvūs vaistai, galintys sustabdyti uždegimą pačioje jo užuomazgoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra leidžiami vaistai, jog jie nebūtų suvirškinami. Biologinių vaistų poveikis dažnu atveju pasireiškia greičiau nei cheminių. Priklausomai nuo ligos stadijos, kartais pacientui yra skiriami abiejų tipų vaistai, tik cheminių vaistų dozė būna nedidelė, bet cheminių ir biologinių vaistų derinys sunkiais atvejais yra rekomenduojamas kaip efektyvesnis pasirinkimas. Reumatoidinis artritas yra liga, kuri tęsiasi visą gyvenimą ir jai suvaldyti yra reikalingas pastovus gydymas, - teigs prof. A. Baranauskaitė.

REKLAMA

Prostatos ligos, paliekančios pėdsaką vyro sveikatai

Baltijos šalyse fiksuojamas didžiausias procentas vyrų Europos Sąjungoje, mirštančių nuo prostatos vėžio. Viena iš dažniausiai vyrams nustatomų ligų – prostatos uždegimas, kuris negydomas gali išsivystyti į agresyvesnę ligos formą ir paskatinti vėžio atsiradimą. Gydytojai urologai sunerimę, mat prostatos ligos sparčiai jaunėja, o kiekviena persirgta liga palieka savo pėdsaką vyro sveikatai. Palaikyti vyriškai energijai naudingi maisto papildai, praturtinti afrikinės slyvos ekstraktu, išgaunamu iš augalo žievės, kuris padeda palaikyti normalią prostatos būklę. Iš Peru Andų kilusi pipirnė kartu su Azijos žemyne viena vertingiausių žolelių – juoduoju eleuterokoku – naudingi vyro fizinei ir psichinei būklei. Vyro sveikatai veiksmingos ir goji uogos bei sėjamojo lino sėklos, o visos šios medžiagos sutalpintos į vieną maisto papildo, tokio kaip „RED3“, kapsulę tikslingai veikia vyro organizmą.

REKLAMA

„Vyrai nėra ta kategorija, kuri bėgtų iš karto tikrintis ar labai domėtųsi savo sveikata, tačiau kai juos paragini, tada tie vyrai sukrunta. Visos ligos, susijusios su vyrų urologinėmis, seksologinėmis problemomis tikrai jaunėja. Augaliniai preparatai pagerina organizmo bendrą būklę, stiprina organizmą, o esant ligai ir vartojant šalia gydytojų paskirtus vaistus – padeda greičiau sveikti“, - teigs gydytojas urologas dr. Vytautas Kamarauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Imuniteto svarba pandemijos akivaizdoje

Imunitetas yra vienas svarbiausių mūsų organizmo apsaugos mechanizmų, kuris saugo nuo įvairių mikroorganizmų patekimo į mūsų kūną. Jis taip pat saugo mus nuo vėžinių ląstelių atsiradimo, saugo nuo senėjimo. Kuomet viso pasaulio vis dar nepaleidžia grėsmingasis COVID-19 virusas, šios infekcijos valdyme didelį vaidmenį atlieka žmogaus imuninė sistema, kurios stiprumas priklauso ne tik nuo genetikos, bet ir nuo gyvenimo būdo ir mityboje esančių polifenolių kiekio.

REKLAMA

„Visi augalinės kilmės produktai, kurie pasižymi ryškia spalva, skoniu ir kvapu, turi savyje polifenolių – medžiagų, kurios be galo svarbios mažinant organizmo uždegiminį procesą bei stiprinant imunitetą. Tačiau norint gauti pakankamą jų dozę, reiktų suvalgyti didelį tų daržovių kiekį ir tą daryti kiekvieną dieną. Todėl pačios reikalingiausios medžiagos, sutalpintos į kelias papildo kapsules, atstoja kilogramuose brokolių ar granatų randamų polifenolių kiekį“, - laidoje tvirtins VUL Santaros klinikų Vidaus ligų centro vadovas, VU Šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vedėjas, prof. Virginijus Šapoka.

REKLAMA

Rubrikoje „Ačiū, daktare“ – LNOBT direktoriaus pavaduotojos padėka medikams, kovojantiems su COVID-19 virusu

Jautriausioje laidos rubrikoje – itin atviras pokalbis su neseniai COVID-19 infekcija persirgusia Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktoriaus pavaduotoja Jurgita Skiotytė-Norvaišienė. Moteris ne tik dėkoja gydytojams, bet ir ragina visus rimtai žiūrėti į šią pandemiją, neignoruoti karantino sąlygų, nes pati savo kailiu įsitikino, koks klastingas ir sudėtingas yra šis virusas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš nežinau ar man susidarė imunitetas, nes praėjus kuriam laikui jau po pasveikimo, pasidariau antikūnų testą ir deja, bet jų mano organizme nebuvo rasta. Uoslė man galutinai iki šiol nėra atsistačiusi, aš užuodžiu kartais ir tai būna didžiulė šventė, tačiau įprastai kvėpuodama aš neįkvepiu jokio kvapo ir taip yra jau daugiau nei po 3 mėnesių pasveikus nuo šio viruso“, - laidoje pasakos Jurgita.

Aštuntąjį sezoną skaičiuojanti medicinos laida „Sveikatos medis“ ir toliau džiugins savo žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalins patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindins su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsakys į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.

REKLAMA

„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.

Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas - sekmadieniais, 15 val. per TV8!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų