Netrukus į Lietuvą sugrįš varnėnai – ankstyviausi paukščiai, kuriems meistraujame inkilus. Teisingai pagamintas inkilas suteiks daug džiaugsmo, o klaidos gali pražudyti visą paukščių vadą.
Paukščiai mėgsta natūralumą
Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras kovo viduryje tradiciškai rengia inkilų kėlimo šventę. Čia susirenka įvairių miesto ugdymo įstaigų auklėtiniai ir Salduvės parke kelia inkilus įvairiausiems paukščiams.
Gamtininkų centro biologijos skyriaus vadovė Inga Ivanauskienė sako, kad kiekvienais metais inkilus reikia kelti vis giliau į parką: „Šventėje paprastai dalyvauja daug moksleivių ir pedagogų. Aplinkui gamtininkų stotį gausu inkilų, likusių iš ankstesnių metų. Keliame inkilus atokiau nuo jau „apgyvendintų“ namukų. Paukščiams reikia erdvės, todėl inkilus turi skirti apie 50 metrų“.
„Nedera inkilų dažyti ryškiomis spalvomis. Paukščiai tokių nemėgsta ir vengia. Geriausia jų visai nedažyti“, – sako biologijos skyriaus vadovė. Ji patikslino, kad išmintingiausia inkilą sukalti ir iškelti dar rudenį. Per žiemą jis „prisitaikys“ prie gamtos.
Vadovė pataria kiekvienam prieš inkilo gaminimą pasidomėti tiksliais išmatavimais. Juos lengviausia rasti internete. Pavyzdžiui, svetainėje www.inkiliukai.lt.
Kaip privilioti?
Centre yra likusių neiškeltų inkilų. Kai kuriems tiesiog „pritrūko rankų“, o dar kiti – nelabai tinkami naudoti. Tačiau tai puikus pavyzdys, kaip nereikia meistrauti.
I. Ivanauskienė rodo klaidas. Vienas inkilas yra per aukštas – paukščiams bus per gilus. Kitas – blogai prikaltu dugnu. Dugnas būtinai turėtų būti įleistas, o ne uždengęs visą apačią. Inkilai su blogai pritvirtintu dugnu kaupia drėgmę ir greičiau supūva.
Inkilai mažiems paukščiams turi mažas landas. Jei ji per didelė – plėšrūs paukščiai išnešios jauniklius.
Pelėdoms landas dažniausiai padarome tinkamas, tačiau užmirštame, kad šiems paukščiams reikia daugiau erdvės. Pelėdoms į inkilus būtina įpilti pjuvenų, nes jos padės kiaušinius ant „plikos“ lentos. Šie paukščiai „nemoka“ sukti lizdų. Natūraliuose uoksuose pjuvenas atstoja trūnėsiai.
Vadovė pataria inkilus gaminti su atidengiamais stogais: „Jei mes inkilų nevalysime kasmet, juose veisis įvairūs parazitai, kurie gali pakenkti paukščiams“.
Taip pat rekomenduotina „namelį“ atsukti į pietų ar pietryčių pusę. Taip paukščiams bus sausiau ir šilčiau. Jei to nepadarysite, paukščiai tokio inkilo gali ir nesirinkti. Nemėgsta sparnuočiai ir inkilų, kuriuose dėl plyšių siaučia skersvėjai.
Laukiame sugrįžtančių
Vidmantas Lopeta, Kurtuvėnų regioninio parko vyriausiasis ekologas, primena, kad inkilus renkasi tik uoksiniai paukščiai, tačiau ne visi. Pavyzdžiui, pas mus žiemojanti šiaurinė pilkoji zylė uoksą susiranda pati.
Gamtininkas vardija jau grįžusius paukščius. Tai – vieversiai, kovai, gulbės. Šiems paukščiams inkilų nereikia. Apie kovo 10 dieną turėtų parskristi varnėnai, kurie mielai įsikuria arti žmonių sodybų. Vėliau, kai pabus įvairūs vabzdžiai, parskris musinukės.
Inkiluose žiemoja įvairių rūšių zylės, žvirbliai, pelėdos, kukučiai. Inkilus mėgsta ir kai kurie gyvūnai. Pavyzdžiui, regioniniame parke lazdynuose keliami inkilai miegapelėms. Dirbtiniuose namuose apsigyvena šikšnosparniai.
Prie sodybų ne mažiau už varnėnus mėgsta įsikurti karklažvirbliai – paukščiai, kurie gali perėti tris kartus per metus. Raudonuodegė – retas mūsų kraštų paukštis, apsigyvenantis inkiluose. Tiesa, atokiau nuo žmonių.
V. Lopeta taip pat akcentuoja, kad inkilas turi būti patikimas: „Jei jis bus prastai pritvirtintas – nukris. Visa paukščių vada žus“.
Vinys medžiui menkai kenkia, tačiau aplink kamieną užveržta viela netrukus įaugs ir „smaugs“ medį. Vinis patartina įkalti nepilnai, tuomet medis augdamas „nenumes“ inkilo.
Geriausia gaminti pakabinamus inkilus. Juos lengva kartimi užkabinti ant nusižiūrėtos šakos. Taip pat nesunku ir nukabinti, kai norime išvalyti. Ekologas pataria inkilus kelti į 4–5 metrų aukštį. Tuomet paukščiai jaučiasi saugūs. Varnėnų inkilų valyti nebūtina, nes jie patys puikiai susitvarko.
Inkilas (nuotr. Skrastas.lt)
Alvydas JANUŠEVIČIUS