Apie tai studijoje kartu su laidos vedėju Artūru Anužiu diskutuos Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas ir ekonomistas bei finansų analitikas Marius Dubnikovas.
Gavusieji sąskaitas už šildymą sausio mėnesį liko nustebę, mat kainos šoktelėjo dar labiau, o bene daugiausiai jos kilo vilniečiams. Palyginus su gruodžio mėnesiu, kainos išaugo beveik penktadaliu – dabar žmonės už šildymą sumoka net ir po 200-300 eurų. Panašiai tiek pensijos gaunantys žmonės nebežino, kaip išgyventi.
Ekonomistas M. Dubnikovas laidoje sakys, kad ši mokesčių lengvata apskritai buvo ydinga, o nulinio PVM tarifo šildymui, apie kurį dabar šneka valdžia, jis taip pat teigs nepalaikantis. Vilnius, anot jo, dabar turėtų susimokėti už savo padarytas klaidas, mat tai – turtingiausias Lietuvos regionas, nesugebėjęs susitvarkyti su savo šilumos ūkiu.
„Antras dalykas, lengvata yra visiškai plokščia – 10 tūkst. eurų uždirbantis ir Vilniaus centre gyvenantis žmogus, ir tas, kuris gauna pensiją, abu gaus šildymo lengvatą. Tai reiškia, kad didžiausia lengvata nukeliaus būtent turtingiausiam sluoksniui, nes natūraliai jų ir plotai didžiausi, didelis energijos suvartojimo kiekis. Šiuo atveju, kaip bežiūrėtume, tokia parama yra netikslinga. Tad jei jau norime kompensaciją skirti žmogui, kuris beveik visą pensiją išleidžia šildymui, tą ir reikėtų padaryti. Tai turėtų būti labai tikslinės paramos. Trečias dalykas, dėl ko ši lengvata yra ydinga – žmonės šitaip neskatinami renovuoti savo namų“, – sakys jis.
Savo ruožtu G. Paluckas tikins, kad šiuo klausimu reikėjo pradėti dirbti kur kas anksčiau, kadangi dabar – per vėlu. Viskas, ką galima padaryti dabar – reaguoti labai greitai, atgaline data.
„Teisingiausia, kai paramą gauna visi, nes visi moka mokesčius ir kažką tikisi gauti. Pats blogiausias dalykas yra tada, kai tu moki mokesčius, bet už tai nieko negauni. Ne tik PVM reikėtų mažinti, ir ne tik centriniam šildymui, bet PVM reikia mažinti ir tiems buitiniams vartotojams, kurie šildosi dujomis ir elektra, nes jų sąskaitos didėjo ne 30 ir ne 50 proc., o kartais.
O kalbant apie tai, kad visa Lietuva remia Vilnių, šita PVM lengvata centriniam šildymui kainuos 23 mln. eurų. Tad jei mes sakome, kad ši suma Lietuvai yra nepakeliama, mes tiesiog veidmainiaujame. Svarbiausia, kad mes negalime šnekėti apie kažką bendrai – taip, turtingų žmonių yra, ir kai kurie iš jų šia lengvata tikrai pasinaudos. Bet mes kalbame ir apie tą kategoriją žmonių, kurių sąskaitos viršija jų pajamas. Mes negalime laukti ir skaičiuoti“, – tikins jis.
Daugeliui pasipiktinimą kelia tai, kad net ir dabar siūlomos lengvatos palies tik tuos, kurie gyvena daugiabučiuose. G. Paluckas tai vadins diskriminacija ir pridės, kad visoms šildymo energijos rūšims turėtų būti taikomas toks pats mažesnis tarifas.
„Mūsų klimato sąlygomis, šildymą plačiąja prasme – nesvarbu, iš kokių energetinių išteklių jis yra gaunamas – laikome žmogaus teise, todėl turi būti užtikrinama, kad ji yra įperkama visiems. Analogija – vaistai. Vaistams taikomas mažesnis PVM tarifas ir niekas nešneka, kad tai – lengvata. Pats mokestis tikrai turėtų nesiskirti ir mes tai esame užregistravę – 9 proc. PVM turėtų būti visiems. Šiuo atveju, kai mes turime kritinę situaciją – tam tikrą anomaliją – tas mokestis galėtų mažėti iki 0, PVM turėtų būti netaikomas, su kuo sutinka ir vyriausybė. O tokia diskriminacija yra niekuo nepagrįsta. Niekas nėra geresnis už kitą dėl to, kuo šildosi“, – sakys jis.
M. Dubnikovas tam pritars, tačiau atkreips tiek G. Palucko, tiek ir laidos žiūrovų dėmesį į kitą problemą, kuri sektų po to: „Sutinku, kad PVM turėtų būti vienodas visoms šildymo grupėms, bet kad jis turėtų būti visiems nulinis, man tai atrodo keistai. Problema yra ta, kad šių mokesčių sumažinimas mažina ir biudžeto surinkimą, o tai reiškia, kad ateityje, kai reikės didinti pensijas, atlyginimus, tų pinigų nebus.“
Tad ką turėtų daryti valdžia, kad situacija netaptų nevaldoma? Atsakymai į visus klausimus – jau šį vakarą.
Aktualijų laida „Karštai su tv3.lt“ – pirmadieniais, 19.30 val. per TV3!