Ką daryti, jei “šalia” vyro nėra kito vyro (draugo, brolio, tėvo, bendradarbio)? Ne tiek svarbu, kiek vyras turi dukterų. Ar jis gyvena su uošve, motina ar ne. Svarbu, kokioje aplinkoje jis būna ne namie. Gali nutikti, kad vyrą, kuriam reikia palaikyti “vyrišką įvaizdį”, ir darbe, ir namie sups vienos moterys. Tada gali atsirasti rimtų psichologinių problemų, kurias kiekvienas vyras sprendžia savaip.
Esmė ta, kad esama tokių “vyriško” įvaizdžio aspektų, kurių moteris negali atspindėti. Daugelis “vyriškų” bruožų išryškėja tik bendravimo su vyrais dėka. Ne paslaptis, kad, norėdamas pasijusti vyru, vyras turi atsidurti vyrų kompanijoje. Daugelis būtent dėl to nuolat vyksta į žygius. Kiti užsiima aviaciniu sportu arba eina medžioti, žvejoti. Dažnai čia vyras vadovaujasi ne tiek meile dangui arba medžioklei, kiek nesąmoningu poreikiu atsidurti “vyriškoje” kompanijoje.
Deja, tą patį galima pasakyti ir apie gatvėje besišlaistančias paauglių gaujas, o taip pat tikras nusikalstamas grupuotes, beveik visuomet besiformuojančias “vyrišku principu”. Niekas nežino, kiek nusikaltėlių tapo nusikaltėliais, bėgdami nuo “moteriškos” aplinkos (neretai tai būna pernelyg “rūpestinga”, vyriškumą slopinanti motina).
Zita V. rašo: „Mano vyras augo be tėvo, su motina ir trimis seserimis. Taip jau išėjo, kad ir naujoje šeimoje šalia jo irgi vien tik moterys: aš ir trys dukterys. Jis labai norėjo sūnaus, bet gimdavo vien dukrelės. Man regis, vyrui tokioje aplinkoje nelabai lengva. Nors mes visos jį mylime. Su manimi dar gyvena mano mama. Vadinasi, mūsų, moterų, namuose penkios, o jis vienas.
Ėmiau apie tai galvoti, nes pastaruoju metu vyras ėmė kažkur dinginėti iš namų. Sako, kad eina “išgerti alaus”. Kartą jo ilgai nebuvo, ir aš užėjau į alaus barą, kuris šalia mūsų namų. Jis ten sėdėjo vienas, gurkšnojo alų, žiūrėjo televizorių, aplinkui girti balsai, triukšmas. Man tai sukėlė nerimą. Kodėl jis bėga iš namų? Ką suranda tame alaus bare?
Jaučiu, vyrui stinga “vyriško” bendravimo, bet nežinau, kaip jam padėti. Namuose pastaruoju metu jis vis tyli, tai man nepatinka. Kaip tyčia, jis dirba kolektyve, kuriame vien moterys. Iš darbo dažnai grįžta piktas. Intymiame gyvenime irgi atsirado problemų. Pastaruoju metu su tuo pas mus ne viskas gerai. Vyras man nesako, bet matau, kad lioviausi jį jaudinti. Žinoma, pastorėjau, ypač po trečiojo vaiko. Bet anksčiau viskas buvo kitaip, jis mane “visokią” mylėjo. Dabar užmiegame, atsukę viens kitam nugaras. O gal tiesiog viską išsigalvojau ir problema slypi visai kitur?“
Žinoma, priežasčių, dėl kurių vyras darosi šaltas moters atžvilgiu, gali būti daugybė. Santykiai irgi turi savo periodus. Kartais nereikia skubėti ką nors keisti, reikia palaukti. Tačiau Zita kalba apie realią problemą. Vyras, kuris visiškai patenka į moterišką aplinką, psichologiškai kenčia.
Pirmiausia, tokiam vyrui sunku savyje palaikyti “vyriškus” charakterio bruožus. Moteriškas emocinis pasaulis jį veikia atpalaiduojančiai. Jei Zitos vyras tyli, jis tą daro, matyt, tam, kad priešpastatytų save moteriškam emocionalumui ir tuo nors kiek išsaugotų savo vyrišką identifikaciją.
Vyras moterų tarpe gali sau leisti daugiau atsipalaiduoti, “pamiršti, kad jis vyras”, negu vyrų tarpe. Vyras labiausia bijo kito vyro paniekos. Tuo tarpu atsiras mažai moterų, kurios niekins vyrą už silpnumą (daugeliui pastarasis net patinka, nes moteris tame atpažįsta pačią save).
Tikro vyro sąmonėje slypi “vyro įvaizdis”. Tam tikrose situacijose vyrui “vyriškai” elgtis lengviau vyrų aplinkoje. Įsivaizduokime stresinę situaciją: toli nuo gyvenvietės sulūžo tolimojo reiso autobusas, kuriame važiavo vienos moterys. Jei tarp moterų bus vienas vyras, jo “ramybė”, “tylėjimas” vargu ar bus adekvačiai atspindėtas. Greičiausiai, bus daug emocijų iš moterų pusės (kažkas skubėjo į traukinį, kažkas pavėluos į svarbų susitikimą). Bet jei autobuse bus pora vyrų, tai jų “tylėjimas drauge” iškart įgis kitą prasmę. Vienas atsispindės kitame. Vienam bus gėda prieš kitą rodyti silpnumą.
Gerai, jei vyras užsiima “vyrišku” darbu. Ryškiu pavyzdžiu galėtų būti vienas garsus Lietuvos krepšininkas, kuris turi keletą dukterų: “moteriška” apsuptis šeimoje, greičiausiai, atlieka tik teigiamą, “atpalaiduojantį” vaidmenį jo gyvenime, tvirtai susijusiame su “vyriška” sporto šaka. Tą patį galima pasakyti ir apie verslininkus: kaip taisyklė, verslas – grynai “vyriškas” užsiėmimas. Prisibendravęs iki valios vyriškoje aplinkoje, vyras su malonumu sugrįš namo, kur laukia vien moterys.
Tačiau viskas priklauso nuo būsimo vyro auklėjimo, nuo jo charakterio. Toli gražu ne visi vyrai jaučia vyriškos kompanijos stygių. Albinas M. panašioje situacijoje jaučiasi komfortabiliai, nors šeimoje irgi vienos moterys: jis pats mėgsta daug kalbėti, jam patinka pokalbiai “nuo dūšios”. Tai susiję su tuo, kad jo motina nebuvo griežta, “be galo” jį mylėjo, nepuoselėjo jame vyriško charakterio. Dėl to “bobiški” vyrai neturi problemų moteriškoje aplinkoje. “Tarp moterų” jie jaučiasi kaip žuvys vandenyje. Taip jie pasijunta dėmesio centre, “vieninteliu vyru”. Tai jiems primena motinos požiūrį į juos ankstyvoje vaikystėje, kada jai buvo “pasaulio centru”.
Albinas prisipažįsta, kad būdamas žmonos, uošvės, motinos, dukterų ir bendradarbių apsuptas, jis jaučiasi kaip “hareme”. Tačiau tai tik reiškia, kad tokia aplinka leidžia jam išsaugoti vaikišką sąmonės būseną, “malonią priklausomybę”. Į Švarcnegerių pusę toks vyras nežiūri. Pamačius vyrišką Stalonę, jo širdis dažniau neima plakti. Jam ne gėda ir paverkti ant moters peties, ir papasakoti apie savo jausmus, paprašyti patarimo.
Galima pasakyti, kad tokiam vyrui moterys (motina, o paskui “rūpestinga žmona”, kurią pakeitė “rūpestingos dukterys”) neleidžia “pasidaryti vyru”. Moteris stichiškai ieško vyre savęs pačios, savo pačios bruožų. Dėl to daugeliui patinka “vyriška silpnybė” (ji leidžia kai kurioms moterims jaustis stipriomis!).
Tačiau jei infantiliam vyrui teks moteris, besiilginti “vyriško” idealo, tada jam gali būti nelengva. Toks vyras, nepaisant stipraus sielų ryšio, ją nesąmoningai erzins. Šalia turėdama “širdingą” vyrą, ji vis tik slapta svajoja apie tylų ir stiprų partnerį, kuriuo galėtų pasikliauti sunkią minutę. Jei tas troškimas pernelyg rimtas, moteris neretai palieka infantilų vyrą ir išeina pas tokį, kuris įkūnija jos idealą.
Kyla psichologinių problemų? Rašykite - [email protected]