Tokia paslauga pasaulyje yra labai reta ir tam reikia specialios įgudusios komandos. Visame pasaulyje pagarsėjęs namų gelbėtojas Jeremy Pattersonas yra subūręs labai spalvingą komandą iš buvusių kalinių. Jis siekia suteikti antrą galimybę ne tik nukentėjusių namų savininkams, bet ir nuteistiesiems.
Ši spalvinga komanda keliauja po JAV ir gelbsti namus. Apie jų ypatingą veiklą yra sukurtas dokumentinis realybės šou. Jį Lietuvoje rodo kanalas „Viasat Explore“. Žiūrėkite šį serialą trečiadieniais 21.10 val.
Komandos lyderis ir pagrindinis dokumentinio serialo herojus J. Pattersonas sutiko duoti išskirtinį interviu portalui tv3.lt apie darbo iššūkius ir tykančius pavojus bei apie tai, ko nenori rodyti nei viena televizija.
Kaip Jums kilo mintis kurti šį televizijos serialą?
Tai buvo Johno Driftmierio, mūsų ankstesnio prodiuserio, idėja. Jis man pasakė: „Jeremy, suprask mane teisingai. Tu esi vienas įdomiausių šmikių, kokį man kada nors teko sutikti.“ Dėl tokio apibūdinimo nė kiek neįsižeidžiau. Na taip, mes kiek kitokie. Taigi jis ir nutarė, kad reikia leisti mus į televizijos ekraną.
Kaip sutelkėte komandą?
Apie tokius kaip aš sakoma, kad jiems ir visas pasaulis per ankštas – ir tai tiesa. Tai, ką matote per televiziją, visai nesiskiria nuo tikrovės. Niekas nėra surežisuota dėl žiūrovų.
Aš vis dairausi naujų projektų. Projektais vadinu žmones, nuo kurių nusisuko sėkmė ir kuriems reikia pagalbos. Taigi, jeigu manau, kad galiu pataisyti jiems gyvenimą, tada ir stengiuosi iš visų jėgų. Taip jau yra, kad mano vaikinai visada turi būti greta manęs, dirbti su manimi. Per ilgą laiką kartu dirbo tikrai nemažai vaikinų. Deja, pasitaiko ir tokių, kurie vėl sėda į kalėjimą. Iš tiesų galima tik pasistengti žmogui padėti, tačiau neįmanoma už jį nugyventi gyvenimo. Jūs namų savininkams teikiate labai jau išskirtinę paslaugą. Ar galite prikelti kiekvieną namą ar tik tam tikrais būdais statytus namus?
Galima paaukštinti bet kokio namo pagrindą, viskas priklauso nuo užsakovų pageidavimų. Jei tik savininkams dėl savų sumetimų, vyriausybės nutarimų ar dar ko nors prireikia kilstelėti namą, mes tai padarysime.
Ar filmuojant pasitaikydavo kokių nors netikėtų istorijų?
Filmuodami šį daugiaserijinį filmą esame perėję tikrą pragarą. Dirbame siaučiant stipriam vėjui, audroms, lietui – pasitaiko visko. Nežinau, ką ir pasakyti... Labai daug naujo sužinojau apie televizijos darbą. Dažnai tekdavo iškarpyti nufilmuotą medžiagą, nes ji būdavo pernelyg vaizdinga. Pavyzdžiui, kartą trūko kanalizacijos vamzdis – visi, net ir operatoriai, pradėjo vemti. Na, jei atsidūrei kanalizacijos vandenyje, tai kokia televizija norėtų išsamiai tai rodyti?
Ar yra tokių pastatų, kuriuos kelti atsisakote?
Termitų sugraužti namai nėra mūsų draugai. Jei namai sugraužti termitų arba supuvę, darbo atsisakome. Negalime jo imtis dėl to, kad, nors iš išorės namas gal atrodo visai neblogai, – iš vidaus gali būti kaip kortų namelis. Su kortų nameliu yra taip, kad jei patrauksi vieną kortą, sugrius visas statinys. Taip yra su termitų sugraužtais namais, todėl gana dažnai atsisakome juos judinti.
Kokios geriausios, stabiliausios vietos statyti namus ir kokios blogiausios?
Man labai patinka vietos prie vandens, tačiau namo statybai jos netinkamiausios. Dažniausiai, jei kraštovaizdis nuostabus, tai tokia vieta namo statybai tikrai nebus tinkama. Geriausia namus statyti ten, kur po kojomis uolėtas kietas gruntas, o smėlėta žemė lengvai mirksta – juk ne šiaip sau žemė būna smėlėta.
Kokios konstrukcijos namus lengviausia ir kuriuos ne taip paprasta pakelti?
Manau, geriausia konstrukcija yra medinių karkasų namai, kurie jau būna pastatyti apie metrą ar pusantro aukščiau žemės paviršiaus. Tada mums nebereikia daug dirbti įstatant keltuvus – tai, ką mes vadiname lengvu pradiniu kilstelėjimu, kad po apačia įstatytume dvi pakeliamąsias svirtis ir keltume namą aukštyn. Sudėtingiausia kelti blokinius ir plytų namus. Kaminai taip pat nėra mūsų draugai.
Akivaizdu, kad tai labai pavojinga veikla. Ar draudžiate savo komandos narius ir kaip draudimo bendrovės reaguoja, kai pasakote, ką norite apdrausti?
Draudžiame kiekvieną komandos narį. Mūsų draudimo įmoka gerokai didesnė už įprastą. Tai specifinė veikla, taigi ir draudimas mums kainuoja 30 centų nuo kiekvieno dolerio, kurį išmokame darbuotojams.
Ar didelė tikimybė vaikinams susižeisti?
Galima tikrai rimtai susižeisti, jei nežinai ką darai ir nesisaugai. Dėl to visada dirbdami vienas kitą stebime ir prižiūrime. Ligi šiol mums sekasi – kol kas jokių traumų nė vienas nesame patyrę. Buvo nedidelių, nereikšmingų atsitikimų. Aš pažįstu kitų šioje srityje dirbančių žmonių, kurie yra netekę rankų, kojų ar net gyvybės. Laimei, mums nieko panašaus nėra nutikę.
Ar draudimo bendrovės lengvai sutinka drausti Jūsų veiklą?
Ne. Visame pasaulyje yra dvi ar trys bendrovės, kurios sutinka mus apdrausti. Jų labai nedaug, tad jei tavo draudimo istorija nėra gera, draudimo negausi.
O kiek šis draudimas brangesnis už įprastą?
Bendro veiklos draudimo kaina astronominė. Ji siekia 8 proc. pajamų. Beprotiška kaina. Tam mes išleidžiame išties daug pinigų. Draudimui per metus sumokame tiek pinigų, kad už tuos pinigus galėtumėte pasistatyti namą. Žinoma, nežinau, kiek čia kainuoja namai ir visa kita.
Ar Jums per visą karjerą nėra pasitaikę, kad keliamas namas sugriūtų?
Mums ne. Nesame sugriovę jokio namo, nieko panašaus. Tačiau esu matęs, kaip tai nutiko kitiems. Deja, kartą buvau šalia, kai teko traukti iš po namo kūnus. Laimei, mums neteko patirti, kad namo konstrukcija sugriūtų.
Kokia vidutinė namo pakėlimo paslaugos kaina?
Sudėtingas klausimas. Čia panašiai kaip paklausus: „Kokia vidutinė automobilio kaina?“ Juk ji labai įvairi, nelygu ar norėsite BMW, ar „Volkswagen“, vadinamojo „vabalo“. Kaina tikrai labai įvairi. nuo 15 tūkst. iki ketvirčio milijono dolerių.