• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Ar įmanoma sumažinti sąvartynų skaičių Lietuvoje?“ – šį šeštadienį „Atliekų reidas“ laidoje klaus inspektorė Elena Karalienė.

12

„Ar įmanoma sumažinti sąvartynų skaičių Lietuvoje?“ – šį šeštadienį „Atliekų reidas“ laidoje klaus inspektorė Elena Karalienė.

REKLAMA

Nors gyventojai ir rūšiuoja atliekas, o įmonės vis efektyviau suranda perdirbimo ir atliekų panaudojimo galimybių, sąvartynų Lietuvoje nemažėja. 

„Atliekų reido“ kelionę inspektorė Elena pradės nuo Klaipėdos regioninio atliekų tvarkymo centro Dumpių sąvartyno.

Čia atvežamos buitinės atliekos nukreipiamos į mechaninio rūšiavimo liniją. Iš šio srauto atrinkus naudingas antrines žaliavas, likutis pervežamas į atliekų deginimo jėgainę, kur panaudojamas kaip kuras šilumos ir elektros gamybai.

Įdomu tai, kad šis sąvartynas išskirtinis, jame nėra jokio sąvartynams būdingo kvapo, o ant sąvartyno kalno žydi įvairios žolės ir daugiametės gėlės.

REKLAMA
REKLAMA

„Praėjusiais metais mes nei vieno kilogramo komunalinių atliekų, tai ką žmonės išmeta į juodą konteinerį, nepadėjome į šį sąvartyną. Mes viską perrūšiuojame, perdirbame, to ko nebegalima perdirbti atiduodame sudeginimui. Deginimo metu – pagaminama šilumos ir elektros energija, o tai kas liekai tai yra šlakas. O šlaką naudojame kelių tiesimui, mes naudojame jį dviračių takų tiesimui, nes tai statybinė medžiaga", – sako Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro projektų vadovas komunikacijai Arūnas Liubinavičius. 

REKLAMA

Dar prieš įrengiant būsimąjį Dumpių sąvartyną jo vietoje buvo iškasta net 6 metrų gylio duobė.

Visas dugnas išklotas įvairiomis, nepralaidžiomis medžiagomis.

Visa tai tam, kad nė lašas užteršto skysčio iš atliekų kaupo nepatektų į dirvožemį, o per drenažinę sistemą būtų surenkamas ir išpumpuojamas į šalia esančius valymo įrenginius.

Vis daugiau atliekų ne tik šiame, bet ir kituose Lietuvoje esančiuose sąvartynuose yra išrūšiuojamos, parduodamos bei deginamos. Tai užtikrina vis didesnį atliekų perdirbimą ir jų antrinį panaudojimą.

REKLAMA
REKLAMA

Iš Klaipėdos keliausime į Vilnių, čia Elena Karalienė lankysis atliekų rūšiavimo gamykloje „Energesman“.

Savo veiklą „Energesman“ pradėjo 2016 metais, per metus čia sutvarkoma net apie 220 tūkstančių tonų atliekų.

Atliekų rūšiavimo gamykloje laikomasi žiedinės ekonomikos principo – visos pristatomos mišrios buitinės atliekos yra išrūšiuojamos į antrines žaliavas. Vėliau šios pakuočių atliekos keliauja tolimesniam perdirbimui.

Jau netrukus „Energesman“ maisto atliekų perdirbimui taikys ir inovatyvią vabzdžių lervų technologiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lervos yra natūralios skaidytojos ir gali vartoti beveik visas organines medžiagas. Jos maitinamos iš maisto atliekų gauta organine mase. 

Kūrybinė komanda dėkoja projekto partneriams: Pirmajai bei didžiausiai licenzijuotai atliekų tvarkymo organizacijai „Žaliasis taškas“ bei aplinkotvarkos partneriui „Ecoservice“.

Apie išskirtinį sąvartyną ir inovatyvią vabzdžių lervų technologiją žiūrėkite šį šeštadienį laidoje „Atliekų reidas“ 11 val. per TV6.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų