Kiekvienas britų kriminalinio serialo epizodas buvo nufilmuotas vos vienu kadru, todėl istorija atrodo neįtikėtinai intensyvi ir išraiškinga. Atsižvelgiant į įtraukiantį pasakojimą, nenuostabu, kad žiūrovams kyla klausimas – ar „Paauglystė“ buvo paremta tikrais įvykiais?
Įspėjame, žemiau atskleidžiamos serialo detalės.
Kuo remiasi serialas?
„Paauglystė“ („Adolescence“) nėra paremta vienu konkrečiu nusikaltimu ar asmeniu, tačiau ją įkvėpė daugybė skaudžių naujienų. Vienas iš serialo kūrėjų, scenarijaus bendraautorių ir aktorius Stephenas Grahamas, vaidinantis Džeimio tėvą Edį, sakė:
„Perskaičiau straipsnį apie berniuką, kuris peiliu sužalojo mergaitę... O gal po poros mėnesių per žinias pasirodė dar vienas berniukas, kuris peiliu sužalojo mergaitę. Ir, jei atvirai, man skaudėjo širdį.“
Grahamas taip pat išreiškė savo siaubą dėl to, kad „jauni berniukai, o ne vyrai“ smurtauja prieš moteris ir pabrėžė, kad visoje Jungtinėje Karalystėje labai padaugėjo nusikaltimų, susijusių su peiliais, rašo elle.com.
Kaip rašo „Birmingham Live“, per pastaruosius 10 metų peilių nusikaltimų Jungtinėje Karalystėje padaugėjo 80 proc., o per 12 mėnesių laikotarpį iki 2024 m. birželio buvo užfiksuoti net 50 973 nusikaltimai.
Serialo kūrėjai siekė, kad žiūrovai kuo labiau įsijaustų į istoriją ir jos veikėjus. Grahamas pasakojo:
„Galėjome sukurti dramą apie gaujas ir nusikaltimus su peiliais arba apie vaiką, kurio motina yra alkoholikė ar tėvas smurtautojas. Vietoj to norėjome, kad žiūrovai pažvelgtų į šią šeimą ir pagalvotų: „Dieve mano. Tai gali nutikti ir mums! Tai, kas čia vyksta, yra blogiausias paprastos šeimos košmaras.“
Antrajame „Paauglystės“ („Adolescence“) epizode detektyvas Lukas Baskombas (Ashley Walters) sužino, kad Džeimį jo būsima auka Katie pavadino „nepajėgiu susirasti partnerės“. Iš pradžių jis daro prielaidą, kad iš Džeimio buvo tyčiojamasi, tačiau jo kolegė detektyvė Miša Frank (Faye Marsay) atkreipia dėmesį į problemą, sakydama:
„Ar žinai, kas man visame tame nepatinka? Nusikaltėlis visuomet atsiduria pirmame plane: Vyras išprievartavo moterį. Mes visą laiką sekame Džeimio mintis šioje byloje, tiesa? Katie nėra svarbi. Džeimis yra svarbus. Visi prisimins Džeimį. Jos niekas neprisimins. Štai kas mane erzina. Tai mane žeidžia.“
Trečiajame serialo epizode atskleidžiama daugiau Džeimio motyvų. Psichologė Brionė Ariston (Erin Doherty) susitinka su Džeimiu, kad įvertintų jo psichinę būklę. Ji klausia apie Katie komentarus jo „Instagram“ paskyroje ir Džeimis atskleidžia, kad Katie apkaltino jį priklausant „tiesos grupei“.
Jis papasakoja, kad jų mokykloje buvo populiari teorija apie „nepajėgius susirasti partnerės“ ir kad jis tiki „80–20 taisykle“ – teigiančia, jog 80 proc. moterų traukia tik 20 proc. vyrų. Tada Džeimis atskleidžia, kad pakvietė Katie į pasimatymą, nes ji jam atrodė „silpna“ po to, kai mokykloje buvo išplatintos jos nuogos nuotraukos. Katie atsisakė, o netrukus po to pradėjo jį vadinti „nepajėgiu susirasti partnerės“ internete.
Nors „Paauglystė“ („Adolescence“) tik trumpai užsimena apie „priverstinio celibato“ kultūrą – vyrų, kaltinančių moteris dėl savo romantinio ir seksualinio nesėkmingumo, bendruomenę – serialo scenaristas Jackas Thorne‘as The Independent sakė:
„Paaugliai berniukai žiūri daug pavojingesnius dalykus nei Andrew Tate'as... Mes bandėme pateikti sudėtingą šio vaikino portretą, kurį paveikė įvairios įtakos, o inkelių kultūra turi savo logiką.“
Thorne‘ą supažindino su „manosfera“ ir „priverstinio celibato“ subkultūra vienas jo kolega. Kaip jis pasakojo The Guardian:
„Beveik iš karto supratau, kad būdamas izoliuotas vaikas, rasčiau ten atsakymus, kodėl jaučiuosi pasimetęs. Viena iš pagrindinių idėjų – kad 80 proc. moterų traukia tik 20 proc. vyrų – būtų privertusi mane paauglį sustoti ir susimąstyti. Tuomet kyla klausimas: Ką daryti, kad ši lygtis pasikeistų? Kaip manipuliuoti ir kenkti, kad pakeistum moterų dominuojamą pasaulį, kuris veikia prieš tave?“
Ką apie serialą sako jo kūrėjai?
Stephenas Grahamas sakė, kad „Paauglystė“ („Adolescence“) turėtų būti „įspėjimas“ tėvams:
„Yra įtakos, apie kurias mes net neįsivaizduojame ir jos daro didžiulį poveikį mūsų jaunajai kartai – tiek teigiamą, tiek labai neigiamą. Taigi, reikia į tai pažvelgti ir suprasti, kad mes visi esame už tai atsakingi.“
Nėra vieno atsakymo į klausimą, kas gali paskatinti paauglį, kaip serialo veikėją Džeimį, įvykdyti smurtinį nusikaltimą. Tačiau Grahamas tikisi, kad žiūrovai pradės kelti svarbius klausimus apie tai, kaip internetas veikia jaunimą:
„Galbūt mes visi esame atsakingi: šeima, mokykla, visuomenė, bendruomenė, aplinka.“
Tuo tarpu Jackas Thorne‘as mano, kad reikia imtis daugiau veiksmų prieš mizoginišką ir smurtinę medžiagą internete:
„Tėvai gali bandyti tai reguliuoti, mokyklos gali riboti mobiliųjų telefonų naudojimą, tačiau reikia daryti daugiau. Vyriausybė turėtų imtis priemonių, nes kai kurios idėjos netinkamose rankose gali būti labai pavojingos.“
Serialo anonsą galite pažiūrėti čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!