Profesionali stilistė Toma Kisieliūtė pateikia trumpą nagų lako gidą, kuris turėtų padėti nepasimesti tarp spalvotų buteliukų.
Įprastas nagų lakas
Jo sudėtis nesikeičia jau daugybe metų. Su laiku keitėsi spalvos ir apdailos mados, tačiau pagrindinė sudedamoji dalis liko ta pati –nitroceliuliozė. Didžiausia jos problema –trumpalaikiškumas ir geltonavimas veikiant UV spinduliais (soliariume, dienos šviesoje). Kadangi išdžiūsta nagų lako sudėtyje esantis tirpiklis, jis vos po poros dienų praranda blizgumą, palikdamas ploną ir kietą nagų lako plėvelę, kuri lengvai lūžinėja nuo nagų kraštelių. Tačiau viską galite ištaisyti, jei prieš lakuodama užtepsite nagų lako pagrindo („base“), o viršutinį nagų lako sluoksnį („top coat“) tepsite ant viršaus. Šis nagų lako tipas yra lengvai nuvalomas paprastu valikliu.
Želinis nagų lakas
Buteliuke jis atrodo taip pat kaip ir įprastas, tačiau užtepus ant nago jis tampa panašus į želė ar celofaną. Taip yra dėl to, kad vietoje įprastų pigmentų čia naudojami dažai, skirti nagų lako spalvai išgauti. Prieš tepdamos tokį nagų laką, būtinai naudokite pagrindą („base“), nes spalva gali įsigerti į nagus. Jei norėsite išgauti matinį efektą, jums prireiks trijų ar net keturių sluoksnių.
UV stiprusis lakas (Shellac)
Labai patvarus – išlieka blizgus ir 2–3 savaites. Gaunamas įprasto nagų lako sudėtį maišant su monomerais (jie suteikia blizgesį ir tvirtumą) ir polimerais (jie nusėda apačioje kaip gruntas, tai leidžia lengvai jį nuvalyti). UV šviesoje lakas sukietėja tik laikinai, todėl mažiau kenkia nei gelis ar akrilas. Išgaravus tirpikliui, atsiranda „tuneliai“, kuriais vos per 10 minučių prasiskverbia valiklis ir lakas pašalinamas.
UV gelinis lakas
Tai – tarsi alternatyva stipriajam UV lakui, nes mažiau kenkia nagui, tačiau jo patvarumas – vos savaitė ir valydamos užtruksite apie 20 minučių.
Vandens pagrindo nagų lakas (water based)
Kadangi vanduo garuoja lėtai, teks palaukti, kol nagų lako sluoksnis išdžius. Be to, labai nedaug elementų gali būti maišomi su vandeniu, todėl jo pagaminimas gerokai brangesnis, ko pasekoje negalime išvysti didelės šio tipo nagų lako pasiūlos. Toms, kurios jautrios cheminiams preparatams, šis nagų lakas – vienintelė išeitis: jo sudėtyje nėra parabenų, glitenų, toksinų, kvapiųjų medžiagų, gyvulinės kilmės elementų, taip pat jis hipoalerginis ir bekvapis. Reikia nepamiršti, kad šitoks nagų lakas yra labai trumpalaikis.
Organiškas nagų lakas (organic)
Neapsigaukite išvydę šią etiketę – dauguma chemikalų yra organiniai. „Organinis“ reiškia, kad jo sudėtyje yra anglies. Vadovaujantis šiuo apibrėžimu, išaiškėtų, kad viskas, ką sukuriame, yra organiška. Dauguma kompanijų šiuo apibrėžimu nori išreikšti gaminių grynumą, tyrumą, saugumą, tačiau šie apibrėžimai nėra tikslūs.
Matinis nagų lakas (matte)
Tai yra įprastas nagų lakas, tačiau jam išdžiūvus nelieka blizgesio. Norint jį užtepti lygiai, turite tai daryti greitai. Ant nagų išlieka trumpai dėl savo sausos sudėties.
Žėrintis nagų lakas (pearl, shimmer)
Įmanomas bet kokios spalvos ar atspalvio. Jo sudėtyje yra mažų žėručių, kurie atspindi šviesą, ir jų sukibimas padeda ilgiau išsilaikyti lakui ant nago. Jei žėručiai truputėli didesni, gaunamas metalinio atspalvio nagų lakas (metallic).
Holografinis nagų lakas
Dviejų metalo atspalvių lakas. Dažniausiai jame derinamos dvi spalvos, pvz.: pilka ir rožinė, kurių kaita priklauso nuo apšvietimo. Tai gana universalus nagų lakas, kuris dalinai prisitaiko prie jūsų garderobo ir ilgai išlieka nepakitęs.
Blizgus nagų lakas
Tai dažniausiai skaidrus lakas, kurio sudėtyje yra mažų blizgučių. Galite tepti vieną ar kelis jo sluoksnius, viskas priklauso nuo to, kokio blizgumo siekiate. Taip jį galite derinti su matiniu nagų laku. Ši rūšis nagų dailėje yra viena populiariausių.
Kraklė nagų lakas (crackle, shatter, graffiti)
Įprastas nagų lakas džiūsta lėtai ir tolygiai visame nago plote, o kraklė nagų lako sudėtyje yra etanolio alkoholio, kuris išskirsto laką grioveliais ir neleidžia jam džiūti tolygiai. Tokiu nagų laku labai smagu eksperimentuoti, ypatingai tuomet, kai pasirenkama kontrastinga apatinio nagų lako spalva. Išdžiūvęs šis lakas tampa matinis, tad jei norite blizgesio, galite užtepti viršutinį sluoksnį („top coat“).
Magnetinis nagų lakas (magnetic)
Tai įprasti nitroceliuliozinės sudėties nagų lakai, kurių sudėtyje yra geležies oksido dulkių. Braukiant magnetu virš nagų lako sluoksnio, geležis iškyla į paviršių. Ant tokios rūšies lakų buteliukų dažniausiai yra įtaisyti magnetukai. Norėdami sukurti tokį efektą, užtepkite storą nagų lako sluoksnį, kol dar šlapias, palaikykite magnetą viršum jo apie 10-15 sekundžių, pakartokite tai ant visų nagų ir užtepkite viršutinio nagų lako sluoksnio („top coat“).