• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moterys, pakeitusios pasaulį

Apie daugumą jų kuriami romanai, sklando galybė legendų. Vienos gyveno prieš keletą tūkstantmečių, kitos net ir dabar žavi pasaulį savo veikla ir darbais. Tačiau svarbiausia, kad visos šios moterys pakeitė pasaulį, kiekviena savaip jį padarė gražesnį, patogesnį, saugesnį.

Apie daugumą jų kuriami romanai, sklando galybė legendų. Vienos gyveno prieš keletą tūkstantmečių, kitos net ir dabar žavi pasaulį savo veikla ir darbais. Tačiau svarbiausia, kad visos šios moterys pakeitė pasaulį, kiekviena savaip jį padarė gražesnį, patogesnį, saugesnį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kleopatra (69–30 metai pr. Kr.)

Paskutinė Ptolemėjų dinastijos atstovė, valdžiusi Egiptą. Kleopatra gynė šalį nuo visiškos Romos imperijos priklausomybės. Kad pasiektų tikslų, ji tapo net dviejų Romos imperijos valdovų – Marko Antonijaus ir Julijaus Cezario – gyvenimo moterimi. Apie Kleopatros politinį įžvalgumą ir gebėjimą valstybės reikalus tvarkyti naudojantis moterišku žavesiu ligi šiol sklando daugybė mitų. Pasaulio istorijoje ši moteris liko kaip neblėstančio grožio, skvarbaus proto ir liepsningos aistros ikona. Ar ji tikrai tokia buvo? Niekas nežino. Kai kurie istorikai laikosi nuomonės, kad ji tiesiog buvo be galo protinga, todėl apsukdavo kiekvienam vyrui galvą, o vėliau vyriškius sužavėdavo ją lydinti legenda.

REKLAMA

Marija Magdalietė (4 metai pr. Kr.–40 metai po Kr.)

Jei Biblijoje ir giesmėse Marija Magdalietė vadinama viena pažangiausių Jėzaus sekėjų, tai Naujajame Testamente dažniausiai minima kaip puolusi ir prisikėlusi moteris. Nors kurį laiką jos reputacija buvo itin prasta, evangelijose pagal Matą ir Luką šios moters atsidavimas panaikino visas nuodėmes ir pelnė atleidimą. Marija Magdalietė stovėjo šalia Jėzaus, kai jį nukryžiavo, ir buvo pirmoji, kuri išvydo Kristaus prisikėlimą. Romos katalikų, stačiatikių ir anglikonų tikėjime Marija Magdalietė laikoma šventąja, o krikščioniškas fundamentalizmas iki šiol ją vadina puolusia nusidėjėle. Ši moteris tapo simboliu, kuris neužgeso per daugelį amžių.

REKLAMA
REKLAMA

Žana d'Ark (1412–1431)

Šventoji Prancūzijos globėja Žana d'Ark įkvėpė prancūzus kovoti su anglų okupantais. Sulaukusi vos 17 metų smulkutė Žana d'Ark sėkmingai vadovavo prancūzų kariuomenei ir pelnė pergalę prie Orleano. Jos vėlesni žygiai ir kankinystė dar labiau prisidėjo prie šios istorijos ir pagrindinės herojės mistifikavimo. Žana d‘Ark, dar vadinama Orleano mergele, buvo perduota bažnytinei inkvizicijai, apkaltinta erezija, burtais, paleistuvyste ir puikybe. Per ilgą procesą ji buvo priversta išsižadėti savo įsitikinimų, nuteista kalėti, vėliau perduota pasaulietiniam teismui ir už raganavimą nuteista mirties bausme – sudeginimu. Tačiau bebaimės moters legenda tebėra gyva: kas žino, kiek moterų ji įkvėpė pasipriešinti tam, kas atrodė neįveikiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kotryna de Mediči (1519–1589)

Gimusi Italijoje, Florencijoje, Kotryna ištekėjo už Prancūzijos karaliaus sulaukusi 14 metų. Ji įsitraukė į politines intrigas, kad sustiprintų savo sūnų galią. Mirus vyrui, vėliau – ir jo įpėdiniui pirmagimiam sūnui Pranciškui II, Kotryna tapo antrojo sūnaus Karolio IX regente, įgijo didžiulę įtaką Prancūzijos politiniame gyvenime. Iš pradžių mėgino laviruoti tarp protestantų ir katalikų, bet Per 1562 metais kilusius Prancūzijos vidaus religinius karus dažniausiai rėmė katalikus. Deja, tai lėmė tragiškus Baltramiejaus nakties įvykius 1572 metais. Kotryna liko žmonių atmintyje kaip labai gudri, bet kokiomis priemonėmis savo tikslo siekianti moteris.

REKLAMA

Jekaterina II (1729–1796)

Viena didžiųjų XVIII amžiaus politinių lyderių. Valdant šiai imperatorienei buvo sustiprinta centralizuota Rusijos valdžia, išsiplėtė bajorų teisės, prie Rusijos prijungtas Krymas, Šiaurės Kaukazas, Vakarų Ukraina, Gudijos ir Lietuvos žemės. Jekaterina Didžioji globojo menus, jos valdymo metu Rusija sustiprėjo ir kaip kultūrinis, ir kaip ekonominis centras, viena galingiausių ir įtakingiausių Europos valstybių. Pati Jekaterina pasaulio istorijoje išgarsėjo kaip temperamentinga, didelį seksualinį apetitą turinti moteris. Atsidėkodama už meilę ir ištikimybę, ji ne vieną savo meilužį apdovanojo titulais, žemėmis, dvarais, skyrė pinigų iš valstybės iždo.

REKLAMA

Mary Wollstonecraft (1759–1797)

Mary Wollstonecraft Godwin parašė reikšmingiausią ankstyvojo feminizmo judėjimo knygą. Jos traktatas „Moterų teisių gynimas“ („A Vindication of the Rights of Women“) padėjo moralinius ir praktinius pamatus moterų kovai už žmogaus ir politines teises. Iki XX amžiaus vidurio ji buvo niekinama. Maištingi Merės Wollstonecraft kūriniai ir to laikotarpio požiūriu smerktinas gyvenimo būdas buvo vertinamas kaip iššūkis moteriškosioms dorybėms: M.Wollstonecraft gyveno su mylimuoju nesusituokusi, susilaukė dukters, o gimus mažylei liko vieniša mama. Vėliau ištekėjo už rašytojo Williamo Godwino. Tik XX amžiaus antroje pusėje buvo iškeltas jos kaip moterų judėjimo pradininkės vaidmuo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karalienė Viktorija (1819–1901)

Vadovaudama vienai didžiausių pasaulio imperijų, karalienė Viktorija buvo valstybės galva didesnę XIX amžiaus dalį. Ji tapo viso periodo sinonimu: epochos, simbolizuojančios korektiškumą, padorumą ir vidurinės klasės vertybes. Karalienė Viktorija sugebėjo pelnyti britų politikų palankumą pati laikydamasi atokiau nuo partijų. Jai valdant Britanija pamažu virto demokratine valstybe, monarchija beveik nebeteko politinių galių, tačiau dar niekuomet nebuvo tokia populiari. Viktorijos dinastijos atstovai dar ilgai turėjo didelės įtakos Europos politiniam gyvenimui.

REKLAMA

Marie Curie (1867–1934)

Marie Curie – lenkų-prancūzų mokslininkė, viena radiologijos srities pradininkių. Ji tapo pirmąja moterimi, pelniusia Nobelio premiją – net 2 kartus, skirtingose kategorijose. Pirmasis M. Curie apdovanojimas suteiktas už radioaktyvumo tyrimus (fizika, 1903 metai), o antrasis – už nuopelnus chemijai. Po kelerių metų ji taip pat padėjo sukurti pirmąjį rentgeno aparatą. Mokslininkė mirė 1934-ųjų liepos 4 dieną nuo leukemijos, kuria, manoma, susirgo dėl darbo su radiacija. Cheminis elementas Cm pavadintas M. Curie ir jos vyro garbei, o polonis – tėvynės Lenkijos vardu.

REKLAMA

Helena Rubinstein (1870–1965)

Sukūrė vieną pirmųjų pasaulyje kosmetikos kompanijų. II pasaulinio karo metais, kai dauguma kosmetikos salonų Europoje užsidarė, ši moteris ramiai plėtojo savo verslą Pietų Afrikoje, Azijoje, 1960 metais pastatė kosmetikos fabriką Izraelyje. Jos verslo įmonės dirbo sėkmingai, o vėliau H. Rubinstein turtus panaudojo labdaros įstaigoms, rėmė švietimą, meną ir sveikatos priežiūrą. Kosmetikos magnatė mirė sulaukusi 94 metų, iki paskutinių dienų vadovavo savo kosmetikos imperijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Coco Chanel (1883–1971)

Tikrasis vardas – Gabrielle Bonheur Chanel. Viena garsiausių mados dizainerių. Coco Chanel sukūrė išskirtinį moterišką aprangos stilių, kuris tapo savotišku viso XX amžiaus ženklu. Jos idėjos buvo revoliucinės. Iš esmės tai, kad moters garderobe atsirado tradicinių vyriškų drabužių, yra Coco Chanel nuopelnas. Chanel pirmoji atskleidė juodos spalvos elegantiškumą, rankines permetė per petį, jūreiviškus drabužius pavertė stilingu atostogų atributu, jai pavyko visus nustebinti išskirtinio stiliaus kostiumėliais, vėliau tapusiais jos mados namų firminiu ženklu.

REKLAMA

Motina Teresė (1910–1997)

Albanų kilmės religinio ordino steigėja. Paskyrusi gyvenimą tarnauti vargšams, Motina Teresė tapo savęs atsižadėjimo vardan kitų ikona. Ji pajuto, kad turi palikti vienuolyną ir padėti vargšams gyvendama tarp jų. Misionierės veiklą su vargšais Motina Teresė pradėjo 1948 metais, pakeitusi tradicinį Loreto vienuolyno abitą baltos medvilnės apdaru, papuoštu mėlynomis juostomis kraštuose. Per Kalkutos labdaros misiją ji pati suteikė pagalbą tūkstančiams ligonių ir mirštančiųjų. 1979 metais Motinai Teresei suteikta Nobelio taikos premija.

REKLAMA

Indira Gandhi (1917–1984)

Pirmoji moteris, tapusi Indijos ministre pirmininke. Ji valdžioje buvo 1966–1977 ir 1980–1984 metais. Apkaltinta autoritariniu valdymu (apribojo politines ir pilietines teises, įkalino opozicijos lyderius), tik per plauką išvengė karinio perversmo ir išsilaikė iki rinkimų 1977–1984 metais ją nužudė asmens sargybiniai, keršydami už sikhų teroristų likvidavimą per Aukso Šventovės šturmą. Prieštaringai vertinama, jos politika ir idėjinis suartėjimas su TSRS lėmė, kad Indira Gandhi neturėjo didesnio politinio autoriteto Vakaruose. Tačiau Indijai, jos gimtajai šaliai, šios politikės inicijuotos socialinės ir ekonominės reformos buvo itin svarbios ir reikšmingos.

REKLAMA
REKLAMA

Margaret Thatcher (1925–2013)

Pirmoji Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė moteris, kuri prie šios valstybės vairo stovėjo dešimtmetį. Labiausiai išsiskyrė požiūrį individualią atsakomybę ir tikėjimu laisvąja rinka. Geležine ledi vadinta Margaret Thatcher visuomet pasižymėjo tvirta nuomone, puikia intuicija ir gebėjimu derėtis. Ji pragmatiškai sakydavo: „Dieną sudaro 24 valandos. Jeigu visas jas paskirtumėte darbui, jums neliktų laiko pagalvoti apie save. Darykite vieną darbą, tuomet imkitės kito, trečio ir taip toliau.“ 1992 m. M. Thatcher suteiktas bajorės titulas. Dešinieji gyrė ją kaip politikę, išvedusią Didžiąją Britaniją iš ekonomikos sunkmečio. Buvusi Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė M.Thatcher šiemet mirė nuo insulto. Jai buvo 87 metai.

Benazir Bhutto (1953–2007)

Ji buvo pirmoji musulmoniškos šalies ministrė pirmininkė. Po audringų kaltinimų dėl korupcijos buvo priversta atsistatydinti ir paliko šalį. Vėliau, grįžusi iš tremties, kad parlamento rinkimuose mestų iššūkį prezidentui Pervezui Musharrafui, buvo nužudyta teroristinio išpuolio metu. Būdama politikoje sugebėjo Pakistaną nuo totalitarizmo nukreipti demokratijos linkme. Ji pradėjo daugybę socialinių reformų, kurios daugiausia turėjo padėti moterims ir skurstantiesiems. B. Bhutto buvo nusiteikusi kovoti su islamo ekstremistais, įsitvirtinusiais pasienio su Afganistanu teritorijoje.

REKLAMA

Madonna (1958– ...)

Madonna (tikrasis vardas Madonna Louise Ciccone) – viena sėkmingiausių moterų muzikos istorijoje. Ji jau yra pardavusi per 250 mln. įrašų. Dėl nuolatinio darbo, šokiruojančių idėjų ir intensyvios veiklos ji tapo garsiausia dainininke, kurios šlovė neblėsta jau tris dešimtmečius. Šios atlikėjos ambicijos, tikslingas ėjimas svajonės link, gebėjimas kontroliuoti ir savaip tvarkyti gyvenimą neketinant aklai sekti visuomenės normomis padarė didžiulę įtaką net keletui merginų kartų.

J. K. Rowling (1965– ...)

Joanne Rowling (slapyvardis J. K. Rowling) – viena fenomenaliausių autorių, knygų serija apie burtininką Harį Poterį šovusi į geriausiai parduodamų autorių viršūnes. Tačiau svarbiausias jos nuopelnas – ne pardavimai, o tai, kad milijonus vaikų patraukė nuo televizoriaus ir kompiuterio ekrano atgal prie knygų. Pirmąją knygą apie Harį Poterį ji parašė būdama vieniša mama, sunkiai sudurdama galą su galu. Dabar J. K. Rowling laikoma viena sėkmingiausių pasaulio moterų.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų