Vokietijos mokslininkai tvirtina išsprendę šimtmečių senumo paslaptį, susijusią su garsiajame Leonardo da Vinci paveiksle "Mona Liza" pavaizduotos moters tapatybe.
Ilgą laiką buvo manoma, kad 16 amžiuje sukurto portreto modeliu buvo Lisa Gherardini, turtingo Florensijos pirklio Francesco del Giocondo žmona.
Tačiau meno istorikai dažnai spėliodavo, kad besišypsanti moteris galėjo būti L.da Vinci meilužė, jo motina ar net pats dailininkas.
Dabar Heidelbergo universiteto bibliotekos ekspertai teigia, kad pastabos su data, 1503 metais surašytos vienos knygos paraštėse, visiems laikams patvirtina, kad vienam garsiausių paveikslų pasaulyje iš tikrųjų pozavo Lisa del Giocondo.
"Visas abejones dėl Monos Lisos tapatybės pašalino rankraščių eksperto daktaro Armino Schlechterio atradimas", - pirmadienį savo pranešime paskelbė biblioteka.
Iki šiol mokslininkai turėjo tik "ribotus įrodymus" iš 16 a. dokumentų. "Tai suteikė daug erdvės interpretacijoms ir buvo svarstomos įvairios tapatybės", - teigė biblioteka.
Minimas pastabas romėnų oratoriaus Cicerono laiškų rinkinyje parašė Florencijos miesto pareigūnas ir L.da Vinci pažįstamas Agostino Vespucci.
Savo komentaruose jis lygina L.da Vinci su Senovės Graikijos dailininku Apeliu ir sako, kad tuo metu L.da Vinci tapė tris paveikslus, tarp jų ir Lisos del Giocondo portretą.
Meno ekspertai, kurie jau nustatė, kad paveikslas buvo nutapytas tuo pačiu laiku, tvirtina, kad Heidelbergo mokslininkų atradimas reiškia persilaužimą ir yra anksčiausias paminėjimas, susiejantis pirklio žmoną su garsiuoju portretu.
"Nėra jokio pagrindo manyti, kad tai kita moteris, - Vokietijos radijui sakė Leipcigo universiteto meno istorikas Frankas Zoellneris. - Galima netgi sakyti, kad knygos, pastaraisiais metais parašytos apie šį paveikslą, buvo nebūtinos".
Lisą del Giocondo pirmą kartą su šiuo portretu maždaug 1550 metais susiejo italų pareigūnas Giorgio Vasari, teigė biblioteka. Tačiau mokslininkai abejojo G.Vasari patikimumu, be to, jo komentarai pasirodė praėjus 50 metų nuo tada, kai paveikslas buvo nutapytas.
A.Schlechteris minėto A.Vespucci pastabas Heidelbergo universiteto bibliotekoje aptiko prieš dvejus metus, sakė viena atstovė spaudai.
Nors šis atradimas buvo aprašytas viešame bibliotekos kataloge, jis nebuvo plačiai paskelbtas ir sulaukė mažai dėmesio, kol viena Vokietijos televizija nenusprendė apie šią biblioteką sukurti reportažą, sakė ji.
Portretas, eksponuojamas Paryžiaus Luvro muziejuje, taip pat žinomas "Džokondos" ("La Gioconda") pavadinimu, kuris italų kalba reiškia laimingą ar besidžiaugiančią moterį ir tuo pačiu beveik atkartoja santuokinę modelio pavardę.