96 metų karalienė mirė rugsėjo 8 dieną, po rekordinių septynių valdymo dešimtmečių. Jungtinės Karalystės visuomenės nariai ilgose eilėse iki 24 valandų laukia galimybės praeiti pro Vestminsterio salėje pašarvotos karalienės karstą.
Nuo trečiadienio, kai Elžbieta II karstas buvo atlydėtas į JK parlamento kompleksą, eilės palei Temzės upę driekiasi kilometrus, žmonės nepaiso net naktinės žvarbos. Policija monarchės laidotuvėms pirmadienį rengia didžiausią per Britanijos istoriją saugumo operaciją, nes laukiama šimtų svarbių svečių iš užsienio, įskaitant JAV prezidentą Joe Bideną.
Naujasis karalius Karolis III šeštadienį susitiks su 14 Sandraugos šalių – buvusių kolonijų, kurių valstybės galva tapo perėmęs britų sostą – ministrais pirmininkais.
Šios šalys, nuo Australijos ir Naujosios Zelandijos iki Kanados, oficialiai paskelbė jį savo naujuoju suverenu. Tačiau stiprėjant respublikos šalininkų judėjimams, svarbus Karolio III valdymo elementas bus pastangos išlaikyti esamą Sandraugos valstybių santvarką. Penktadienį Karolis III vizitu Velse užbaigė savo, kaip monarcho, pirmuosius apsilankymus keturiose JK provincijose.
Kardife didelės minios skandavo „Dieve, sergėk karalių“, jam spaudžiant rankas jo pasveikinti atėjusiems žmonėms. Karolis III susitiko su Velso pirmuoju ministru, respublikos šalininku Marku Drakefordu. Karaliui paskelbus savo sūnų Williamą naujuoju Velso princu, gatvėse pasigirdo pavienių nepritarimo šūksnių. „Emocijų banga“
Sugrįžęs į Londoną Karolis III penktadienį vakare su seserimi princese Anne ir broliais princais Andrew bei Edwardu surengė 15 minučių „princų budynes“ prie velionės karalienės. Visuomenės nariams einant pro šalį, jie tyliai, nuleidę akis, stovėjo prie karsto. Andrew, iš kurio šiais metais dėl lytinio smurto skandalo buvo atimti karališkieji titulai, vienintelį kartą per 11 dienų gedulo periodą buvo leista vilkėti karinę uniformą.
Jorko kunigaikštis per 1982 metų Folklando salų karą su Argentina skraidė Karališkojo karinio jūrų laivyno sraigtasparniais. Šeštadienį vakare šeimos budynes pakartos aštuoni velionės karalienės vaikaičiai, tarp jų naujasis sosto įpėdinis princas Williamas ir nuo karališkųjų pareigų atsitraukęs jo brolis Harry.
Harry, kuris dvi pamainas tarnavo britų kontingente Afganistane, kaip pranešama, taip pat buvo duotas specialus leidimas vilkėti savo karinę uniformą. Šis sprendimas atrodo kaip dar viena karališkosios šeimos princui ištiesta alyvmedžio šakelė po jo ir jo žmonos Meghan pareikštų kaltinimų rasizmu.
Karalienės šeimai tenka gedėti viso pasaulio akivaizdoje, bet jauniausias karalienės sūnus Edwardas sakė: „Mus labai sujaudino užliejusi emocijų banga ir žmonių, pasistengusių išreikšti savo meilę, susižavėjimą bei pagarbą, skaičius.“
O jau šį sekmadienį nuo 12 valandos dar kartą prisiminti karalienę ir visą didingą jos gyvenimą žiūrovus pakvies ir TV3 televizija bei naujienų portalas tv3.lt, specialioje juostoje apie monarchės gyvenimą „Karalienė Elžbieta II-oji”.