„Mano senyva teta, auginusi porą kačių, dabar kasmet jų turi vis daugiau, nes leidžia gyvūnėliams veistis. Mėginau ją protinti, bet nepadeda. Labai nerimauju, nes mūsų kaimynystėje gyveno visiškai nuprotėjusi moteriškė, kurios namai buvo virtę kačių buveine. Kokia liga teta serga? Ką mums su ja daryti?“ – nuogąstauja Bronislava iš Prienų rajono.
Kaip taikliai pastebėjo vienas išminčius, beribė meilė gyvūnams dažnai klesti nemeilės žmonėms sąskaita.
Atsako psichologė Rūta Bubelienė.
Gerbiama Bronislava, jūsų nerimas suprantamas. Iš tikrųjų turite nemažą problemą, su kuria mūsų valstybė, deja, nepajėgi padėti jums tvarkytis. Ir aš žinau ne vieną panašų atvejį, kai pašlijusios psichikos vienišiaus būstas virsta landyne, įvairiausio laužo ir skudurų saugykla ar naminių gyvūnų irštva, o kaimynai priversti kęsti smarvę, nuolatinį gaisro ar ligų užkrato pavojų.
Ar tokie žmonės – gyvūnų mylėtojai, ar psichikos ligoniai? Riba labai slidi: ne taip jau retai vienišas paliegęs žmogus verčiau renkasi keturkojų draugų kompaniją nei dvikojų. Tačiau, kaip taikliai pastebėjo vienas išminčius, beribė meilė gyvūnams dažnai klesti nemeilės žmonėms sąskaita. Negaliu drąsiai teigti, kad jūsų giminaitė susipyko su protu, bet kad ji kenčia dėl vienišumo ir yra atsiribojusi nuo žmonių pasaulio – tai faktas. Kad tai – ne pomėgis, o jau liga, gali rodyti nevalyvumas, nesirūpinimas savimi bei gyvūnais. Ligonio namai tuomet tampa jiems nebe prieglauda, o koncentracijos stovykla, kur šie kenčia dėl alkio ir ligų.
Aplinkiniams akivaizdu, kad tokiu atveju jų šeimininkas – jau ligonis, tačiau bėda ta, kad kviečiami psichiatrai nė nevažiuos, nes toks pilietis dar nelaikomas pavojingu sau ar aplinkiniams, o išvežti žmogų gydytis jėga neleidžia įstatymai, nes tai pažeistų to nelaimėlio žmogaus teises. Taigi gyvūnų globėjai, kovojantys už keturkojų teises, nūnai turi daugiau galimybių nei psichiatrai, privalantys padėti paliegusiam žmogui.
Neseniai spaudoje skaičiau apie tai, kaip belgų policijai teko, įveikus pasišlykštėjimą ir baimę, iš apšnerkšto žmogaus būsto iškeldinti net 130 gyvūnų, tiksliau, išgaudyti juos, nes vos ne pusė iš jų buvo... riebios žiurkės, išgyvenančios kitų įnamių sąskaita...
Rašoma, kad visi padarai buvo nugabenti į gyvūnų reabilitacijos centrą, tačiau akivaizdžiai ligotos psichikos būsto šeimininke, gyvenusia tarp žiurkių, pasirūpinta nebuvo: šiai buvo skirta bauda už gyvūnų nepriežiūrą.
Rūta Klišytė