Lietuvos knygynuose pasirodė vienas skandalingiausių ir kontroversiškiausių kūrinių Europos literatūroje – apie smukimą ir ištvirkimą ikirevoliucinėje Prancūzijoje pasakojantis romanas „Pavojingi ryšiai“.
Romano autorius prancūzų karininkas Pierre Choderlos de Laclos (1741–1803) „Pavojingus ryšius“ parašė siekdamas „sukurti romaną, kuris išsiskirtų iš įprastų, kuris sukeltų triukšmą, kuris liktų žemėje ir po jo mirties“. Rašytojui pavyko. Pirmą kartą 1782 metais keturiais tomais išspausdinta knyga susilaukė žaibiškos sėkmės ir nuo tada įkvėpė daugybę polemikų, pjesių ir filmų.
Kūrinys parašytas laiškų, kurie atskleidžia gašlių santykių tarp nuobodžiaujančios Prancūzijos aukštuomenės tinklą, forma. Laisvamaniška Laclos'o filosofija ir dviprasmiškas romano moralinis tonas atspindi Prancūzijos nuotaikas revoliucijos priešaušriu. Anuomet vertinta kaip skandalas, kurį maloniai perskaitė ir karalienė Marija Antuanetė, knyga iki šių dienų kritikų garbinama kaip epistoliarinio žanro šedevras.
Du aristokratai pradeda rafinuotą gundymo ir manipuliacijų žaidimą, kad pagyvintų savo prėską egzistenciją. Markizė de Mertej pakursto vikontą Valmoną suvedžioti nekaltą merginą iš vienuolyno, o pats vikontas sugalvoja pavergti dorą ištekėjusią moterį. Kai cinikų intrigos susipina, o „aukos“ reaguoja ne visai taip, kaip jie tikėjosi, paaiškėja, jog žaidimo pabaiga bus rimtesnė ir žiauresnė, negu abu galėjo įsivaizduoti.
Prancūzijos aristokratų žaidimas aistra ir išdavyste, aprašytas knygoje, virto ir tris „Oskarus“ bei dar 13 įvairių prestižinių kino apdovanojimų pelniusiu filmu su Michelle Pfeiffer, Johnu Malkovichumi ir Glenn Close pagrindiniuose vaidmenyse.
„Pavojingus ryšius“ lietuviškai išleido leidykla „Obuolys“.