Lietuvos kino centras skyrė 7130 litų paramą dviem kino sklaidos užsienyje projektams. Režisieriaus Ričardo Marcinkaus dokumentinio filmo „Galutinis tikslas“ (prod. įmonė UAB „Full Screen“) pasaulinei premjerai Tarptautiniame Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje skirta 6000 litų parama. Režisieriaus Lino Mikutos dokumentinio filmo „Pietūs Lipovkėje“ (prod. įmonė „Monoklis“) pasaulinei premjerai Tarptautiniame Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje skirta 1130 litų parama.
Ričardo Marcinkaus debiutinis dokumentinis filmas „Galutinis tikslas“ yra vienas iš 15 filmų, atrinktų į Amsterdamo dokumentinių filmų festivalio konkursinę studentų filmų programą. Į šią programą siekė patekti 310 kandidatų. „Galutinis tikslas“ kandidatuoja į tokius festivalio apdovanojimus kaip Geriausias festivalio dokumentinis filmas ir Auditorijos specialus prizas.
„Galutinis tikslas“ pasakoja kontroversišką 55 metų Povilo Marcinkaus istoriją. Po dvidešimt aštuonerių kalėjime praleistų metų Povilas atsikrausto į Liolių kaimo senelių namus, kur pradeda naują gyvenimą. Nors dėl narkotikų vartojimo Povilui amputuota koja, jis moka pasirūpinti net tik savimi, bet ir kitais. Povilas tampa neoficialiu šios įstaigos vadovu – psichologinė manipuliacija ir grasinimai peiliu paprastiems žmonėms jam nesukelia jokių sunkumų. Tačiau po buitinio konflikto jis išmetamas į gatvę ir vėl ima vartoti narkotikus. Vienintelis tikslas grįžti į „normalų“ gyvenimą – galimybė patekti į reabilitacijos centrą ir pradėti gydytis nuo priklausomybės. Tačiau Povilas delsia.
Tarptautiniame Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje įvyks filmo „Pietūs Lipovkėje“ pasaulinė premjera. Filmas pasakoja apie žmones iš visuomenės paribio. Kiekvieną dieną nuo 13 iki 16 valandos prie seno pastato Liepkalnio gatvėje Vilniuje praeiviai mato besibūriuojančius įvairaus amžiaus žmones. Jie neturi nei visuomeninio statuso, nei pragyvenimo šaltinio, neretai – net stogo virš galvos. Jų gyvenimo tikslas – karšto maisto lėkštė, tačiau ne vien. Laukimas, kol atsivers valgyklos durys – tai metas, kai šie žmonės gali išsipasakoti ir išklausyti vieni kitus neraudonuodami iš gėdos, kai gali būti silpni, jautrūs ir nesibaiminti įžeidimo ar pasmerkimo. Visi jie – praradę socialinę ‘odą’, o su ja ir asmeninės erdvės zoną.
Tarptautinis Amsterdamo dokumentinių filmų festivalis ir Tarptautinis Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalis yra vieni prestižiškiausių dokumentinio kino festivalių pasaulyje.
26-asis Tarptautinis Amsterdamo dokumentinių filmų festivalis vyks lapkričio 21-gruodžio 1 d. Paskutinis šio festivalio konkursinėje programoje rodytas lietuviškas filmas – Audriaus Stonio „Ūkų ūkai“ (2006 m.), dar prieš tai – Arūno Matelio „Prieš parskrendant į žemę“ (2005 m.).
56-asis Tarptautinis Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje vyks spalio 28 – lapkričio 3 dienomis. Šių metų festivalio pagrindinėje programoje taip pat bus parodytas ir Redos Tomingas animacinis filmas „Kaltė“.
Praėjusiais metais Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje įvyko lietuviško filmo „Liza,namo!“ premjera. Ankstesniais metais Leipcige pagrindiniu „Auksinio balandžio“ prizu buvo apdovanotas Arūno Matelio filmas „Prieš parskrendant į Žemę“, Medijų diplomu – režisierių Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių filmas „Iliuzijos“. 2006 m. šiame festivalyje buvo parodyta plati lietuviškos dokumentikos ir animacijos retrospektyva – režisierių A. Matelio, Janinos Lapinskaitės, Rimanto Gruodžio, Valdo Navasaičio, Henriko Šablevičiaus, Audriaus Stonio, O. Burajos, Jūratės Leikaitės, Antano Janausko, Aurikos ir Algirdo Selenių filmai.