Aromatas, kuris mus pasiekia prašmatniuose buteliukuose, yra gausybės ingredientų maišymo rezultatas, kuriantis tam tikrą aurą. Panaudotų natų derinys būna ypatingas kūrinys, išsiskiriantis savo charakteriu. Pasirinktos natos nusako kvepalų kategoriją, pavyzdžiui, gėlių, šipro-vaisių, Rytų-gėlių, be to, pagal jas galima nuspėti, kokiam žmogui aromatas yra skirtas.
Natos niekada nėra komponuojamos atsitiktine tvarka. Kiekviena iš jų turi skirtingą paskirtį ir santykį su kitomis natomis. Kvepalai visada sužadina kokias nors asociacijas, tarkime, subtilūs rožės žiedlapiai – romantišką nuotaiką, gosli kedro mediena gali išreikšti eleganciją, sultingas apelsinas – energijos pliūpsnį. Viskas prasideda nuo įkvėpimo, kurio dažniausiai pasisemiama iš gamtos, bet kartais idėjų suteikia ir abstrakcijos – prisiminimai, saulėlydis, emocijos. Po to parfumerijos meistrai ieško įkvėpimui išraiškos, dėliodami aromatus trijų pagrindinių, viena po kitos atsiskleidžiančių, natų – viršutinės, vidurinės ir bazinės – derinyje.
VIRŠUTINĖS NATOS
Dar vadinamos kvepalų pradžios natomis. Jos būna pačios lakiausios, bet jos pirmosios patraukia jūsų nosį, sudaro įspūdį apie kvapą ir leidžia jums nuspręsti, patinka tas kvapas ar ne. Dažniausiai viršutinėms natoms naudojami citrusai, lengvi vaisiai ir žolelės.
VIDURINĖS NATOS
Po kurio laiko, kai išblėsta viršutinės natos, atsiskleidžia kvepalų šerdis. Jos natos patvaresnės ir įvairiapusiškesnės už viršutines. Dažniausiai tai būna gėlių arba vaisių pustoniai, persmelkti rytietiškais aromatais. Paprastai kvepalai priskiriami tam tikrai kategorijai būtent pagal šias natas.
BAZINĖS NATOS
Paskutinės išryškėja bazinės natos, vadinamos šleifinėmis natomis. Jos yra pačios sunkiausios ir išlieka ilgiausiai. Kvepalų pagrindui daugiausia pasirenkamos atpalaiduojančios, šiltos, medienos arba gyvūninės kilmės natos, pavyzdžiui, mediena, muskusas, kedro mediena, vanilė. Gyvūninės kilmės natos pasirenkamos ne šiaip sau: jos yra ne tik yra puikūs fiksatoriai, bet ir suteikia aromatui gundančių pustonių. Švelnios medienos natos apgaubia aromatą šilumos šydu.
Kvepalus kuria ekspertai, išsiskiriantys ne tik fantastiška uosle, bet ir olfaktorine vaizduote. Jie vadinami „nosimis“. Komponuodami iš skirtingų natų sudarytus sluoksnius, jie sugeba sukurti tūkstančius kombinacijų. Natos grupuojamos, kuriami akordai, ir galiausiai sukuriami kvepalai, kurių receptus kūrėjai laiko didžiausioje paslaptyje.
Straipsnis sukurtas ir priklauso AVON – www.avon.lt