Ankstyvieji renginio dalyviai iki sutemų buvo priversti slėptis po skėčiais ir lietpalčiais, tačiau artėjant vidurnakčiui lietus liovėsi, dangus išsigiedrijo ir miestą su nauja energija užplūdo būriai naujų žmonių.
Iš apleisto Vilniaus senamiesčio kiemelio visą naktį skambanti muzika, pievoje prie Baltojo tilto nesibaigiantis kino seansas, gatvėse, skveruose ir pačiose netikėčiausiose erdvėse vykstantys koncertai, vaidinimai, parodos, kūrybinės dirbtuvės ir instaliacijos, nepailstantys šokėjai, trypiantys gatvių grindinius. Visame mieste – muzika, spalvos, šviesos ir šypsenos. Visa tai – „Kultūros naktis“.
Prastas oras sutrukdė kai kuriems po atviru dangumi turėjusiems vykti renginiams, tačiau visos nakties „vinimi“ ir bene populiariausiu projektu, apie kurį kalbėjo daugelis praeivių, tapo prancūzo Pierre'o Ardouvino instaliacija „Purple Rain“ (liet. Purpurinis lietus). Skambant kultinei melodijai, purpurine šviesa nutviekstame kieme žmonės patys lindo po krentančiu „lietumi“. Rankose laikydami organizatorių dalintus permatomus skėčius, jie atrodė tarsi romantinio filmo herojai. Na o kai kurie, paveikti magiškos atmosferos ir apimti ypatingos nuotaikos, tiesiog suskleisdavo savo skėčius ir imdavo šokti ar bučiuotis purpuriniame lietuje.
Šią vasarą iš liepos 5 į 6 d. surengta „Kultūros naktis“ tapo pagrindiniu Lietuvos pirmininkavimo ES tarybai atidarymo kultūriniu renginiu. Į vieną naktį sutilpo 165 projektai, daugiau nei 700 menininkų iš Lietuvos ir užsienio šalių bei minios pramogautojų.
Nuotraukų galerijoje – „Kultūros nakties“ akimirkos:
Šių metų festivalio programą papildė užsienio menininkų projektai: LR Prezidentūros rūmų kieme buvo galima išvysti gruzinų choreografinę dramą „Karmen“, Vilniaus Rotušėje vyko armėnų Khachaturian trio koncertas, nusistovėjusį miesto ritmą sudrumsti mėgino iš Ispanijos atvykusi gatvės klounada „Su Seso taladro“, Britų taryba į Vilnių pakvietė britų menininkę Kathy Hinde su projektu „Piano Migrations“, kurio metu vyko audiovizualinė instaliacija, dirbtuvės vaikams ir muzikinis pasirodymas, prancūzų menininkai pristatė projektą „Purple rain“, rekomenduojamą tarptautinio nakties kultūros festivalių tinklo „La Nuit Blanche“. Bendrą projektą taip pat rengė lietuvių ir skandinavų menininkai: „Nordic stage“ kartu su „Avaspo poetry“ įgyvendino muzikinį-audiovizualinį pasirodymą „Recycling rituals“, taip pat vyko norvegų atlikėjų Johan Mahtte Skum ir Sanna Andersson archaiškų Šiaurės Skandinavijos dainų koncertas.
Festivalio metu vyko ir jau tradiciniais tapę renginiai: koncertai jaunimui, kino ant žolės programa su „Kino pavasariu“, Petro Geniušo fortepijoninės muzikos koncertas Lukiškių aikštėje, Domanto Razausko koncertas vienai nakčiai atgijusioje Rotondoje. Miesto gyventojai ir svečiai galėjo sudalyvauti įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse, išvysti foto parodas, apsilankyti specialias programas rengiančiose kavinėse ir baruose, Šventaragio slėnyje įsikurė speciali šeimų erdvė.
Prie „Kultūros nakties“ šiais metais prisijungė kaip niekada daug ambasadų ir užsienio šalių kultūros institutų: Britų taryba (British Council), Ispanijos ambasada, Italijos ambasada ir Italijos kultūros institutas, Goethe institutas, Prancūzų institutas Lietuvoje, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Armėnijos ir Airijos ambasados, Europos humanitarinis universitetas, Estijos Respublikos ir Vengrijos Respublikos ambasados, Norvegijos ir Švedijos karalysčių ambasados, Lenkų kultūros institutas ir Rusų kultūros centras, Rumunijos bei Suomijos Respublikos ambasados.
Festivalyje dalyvavo lietuvių menininkai ne tik iš Vilniaus, bet ir Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir kitų miestų. Į projektą taip pat įsitraukė ir daugybė švietimo įstaigų (Vilniaus dailės akademija, Vilniaus universitetas, Vilniaus dizaino kolegija ir kitos), studentai aktyviai rengė parodas, šviesos instaliacijas ir kitus projektus. Nakties metu veikė ir daugybė Vilniaus muziejų ir galerijų, o šiais metais pirmą kartą prie programos prisijungė ir Genocido aukų muziejus. Įspūdingą programą festivalio svečiams parengė „Menų spaustuvė“, net du kartus buvo parodytas lietuvių ir užsienio menininkų bendras projektas „Smėlio laikrodžiai“, jau spėjęs sulaukti dėmesio kitose šalyse.
Apie festivalį trumpai:
„Kultūros nakties“ (anksčiau – „Tebūnie naktis!”) metu Vilniaus aikštes, gatves, parkus ir netikėčiausias erdves užpildo įvairiausių meno rūšių projektai – muzika, šokis, teatras, kinas, fotografija, šiuolaikinės instaliacijos ir daugybė kitų. Vienos nakties festivalis Lietuvoje pradėtas rengti 2007 metais besiruošiant „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ renginiams. Tiesa, pirmaisiais metais festivalio metu Vilniaus mieste vyko tik apie 40 renginių, o renginių, juos rengiančių menininkų ir dalyvių kasmet vis daugėjo – praėjusiais metais kultūros ir meno festivalis miesto svečius ir gyventojus pakvietė į 130 projektų, kuriuos pristatė 400 menininkų iš Lietuvos ir užsienio šalių, skaičiuojama, jog renginiuos dalyvavo apie 100-150 tūkstančių žmonių.