Sunkmetis pablogino į skurdo spąstus vis dažniau patenkančių Europos moterų padėtį. Mažiau už vyrus uždirbančioms, ne visą darbo dieną dirbančioms ar laikinas sutartis turinčioms moterims vis sunkiau sudurti galą su galu. Europos Parlamento Moterų teisių komitetas siūlo stiprinti europines priemones, užtikrinančias lyčių lygybę ir padėsiančias moterims išsivaduoti iš skurdo ir nedarbo gniaužtų.
Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto sausio 27 d. patvirtintas pranešimas dėl moterų skurdo Europos Sąjungoje plenarinę sesiją pasieks kovo mėnesį.
Sunkmečio kirčiai moterims
Pranešėja moterų skurdo klausimu Rovana Plumb (Socialistų ir demokratų aljansas, Rumunija) pabrėžė, kad daugelis dabartinės ekonomikos, finansų ir socialinė krizės pasekmių neigiamai veikia būtent moterų gyvenimo ir darbo sąlygas ir jų vietą visuomenėje.
„Europos moterys keturiskart dažniau už vyrus dirba ne visą darbo dieną, pagal laikinąsias darbo sutartis ar net nepasirašiusios sutarties“, – moterų padėties nepastovumą darbo rinkoje primena politikė.
R. Plumb apgailestavo, jog moterys labiau už vyrus skursta visame pasaulyje, o jų indėlis į šeimos, visuomenės ir ekonomikos plėtojimą nuolat nepakankamai įvertinamas ir nepakankamai apmokamas.
Daugiau dėmesio moterų padėčiai
Europarlamentarai siūlo priimti Europos moterų teisių chartiją, kuri leistų plėtoti moterų galimybes ir stiprinti lyčių lygybę socialiniame, ekonominiame ir politiniame gyvenime.
Komitetas pabrėžia būtinybę plėsti vaikų priežiūros paslaugas, o europines lėšas panaudoti aktyvioms darbo rinkos priemonėms, užtikrinančioms įtrauktį ir sugrįžimą į darbo rinką. Jie ragina ES šalis kovoje su skurdu ir atskirtimi efektyviau išnaudoti struktūrinių fondų teikiamas finansavimo galimybes.
Europarlamentarai siūlo siekti pensijų sistemų teisingumo, kad nenukentėtų profesinės veiklos pertraukas dėl rūpinimosi vaikais arba priklausomais artimaisiais besirūpinusių asmenų senatvės pensijos.
Europos Sąjungos valstybės raginamos iki 2020 m. 10 proc. sumažinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumą.
Faktai:
Skaičiuojant namų ūkio pajamas, skursta 17 proc. moterų.
Skaičiuojanti individualias pajamas, skurstančių moterų skaičius siektų 36 proc.
Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas siekia 14–17 proc.
2/3 ekonomiškai neaktyvių asmenų – moterys.