Žurnalas "Psychological Science" paskelbė dviejų tyrimų rezultatus: mokslininkai siekė išsiaiškinti, ar įmanoma pagal gestus nustatyti žmogaus socialinį statusą ir įvertinti jo simpatijas bendravimo partneriui.
Berklio universiteto psichologai atliko seriją tyrimų ir nustatė, kad žmogaus socialinį-ekonominį statusą galima tiksliai nustatyti pagal jo gestus ir kūno judesius.
Akivaizdu, kad išsilavinimą, gaunamas pajamas ir valdžios lygį atspindi įpročiai ir elgesys.
Eksperimento metu jauni tarpusavyje nepažįstami žmonės buvo paprašyti pabendrauti vienas su kitu. Tuo tarpu mokslininkai vertino, kaip pagarbiai ir šiltai jie bendrauja. Dalyvių apranga pernelyg nesiskyrė.
Paaiškėjo, kad tiriamieji, kurių tėvų statusas buvo aukštesnis, elgėsi visiškai kitaip nei jaunuoliai, kilę iš žemesnio statuso šeimų.
Kai stebėtojų grupei buvo parodytas 60 sekundžių vaizdo filmukas, kaip bendrauja pirmosios grupės nariai, - žiūrovai visiškai tiksliai nustatė ekrane parodytų žmonių statusą.
Tyrimo autoriai sako, kad kuo aukštesnis žmogaus statusas, tuo labiau nepriklausomas nuo kitų jis jaučiasi. Tai aiškiai atspindi jo bendravimo manieros.
Antrąjį tyrimą atliko Indianos universiteto psichologai.
Jie vertino vyrų ir moterų gebėjimą analizuoti priešingos lyties atstovų elgesį.
Eksperimento dalyviams (vyrams ir moterims) buvo parodytos kelios dešimtys 30 sekundžių trukmės vaizdo įrašų, kaip bendrauja pirmąsyk susitikę žmonės, kurie susipažino per pažinčių skelbimus.
Pasimatymų scenos buvo nufilmuotos Vokietijoje, kad amerikiečiai eksperimento dalyviai negalėtų vertinti situacijos remdamiesi dialogais - jie galėjo analizuoti tik gestus, intonacijas, veido išraiškas ir pan.
Po kiekvienos scenos stebėtojai turėjo nurodyti, ar suinteresuotas konkretus vyras konkrečia moterimi, ir atvirkščiai.
Galiausiai buvo nustatytas toks dėsningumas: 80 proc. atvejų stebėtojai neteisingai įvertindavo tikrąjį moterų požiūrį į vyrus. (Moterys vyrų jausmus perskaitydavo gana tiksliai.)
Dažniausia klaida būdavo tokia: stebėtojai tvirtino, kad gražiosios lyties atstovė suinteresuota su vyru susitikti dar kartą, nors iš tikro moterys atsisakydavo tęsti pažintį.
Tyrimo autoriai mano, kad toks moterų elgesys paaiškinamas gana paprastai: jis susiklostė evoliucijos būdu. Kai santykiai su vyru nutrūksta, moteris už tai sumoka didesnę kainą - pavyzdžiui, lieka nėščia. Todėl gražiosos lyties atstovės intuityviai bando slėpti savo tikruosius jausmus.
Ir joms puikiai sekasi!