• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Miške pražydo žalčialunkiai. Ar tiesa, kad jais galima apsinuodyti?“ – klausia Jūratė R. iš Kauno.

REKLAMA
REKLAMA

Atsako Respublikinės Vilniaus universitetinė ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus gydytojas toksikologas Raimundas Purvaneckas.

REKLAMA

Maloniai kvepiantys ir violetinės spalvos žiedeliais besipuošiantys paprastieji žalčialunkiai yra vieni nuodingiausių Lietuvos augalų. Kiekvienais metais jais apsinuodija keletas žmonių.

Žalčialunkio žieduose yra gliukozido dafnino ir eterinių aliejų, žievėje – alkaloidams artimos medžiagos mezereino. Apsinuodijus jaučiamas burnos deginimas, teka seilės, ima diegti pilvą, vargina viduriavimas, itin sunkiais atvejais žmogus gali netekti sąmonės ir net mirti.

REKLAMA
REKLAMA

Augalo syvai labai nuodingi, prisilietimo vietoje jie sudirgina ir nudegina odą. Syvuose esantis neurotoksinas veikia centrinę nervų sistemą ir inkstus, todėl sunkiai apsinuodijus gali visiškai nebeišsiskirti šlapimas ir išsivystyti ūmus inkstų nepakankamumas. Paprastųjų žalčialunkių žiedadulkės jautriems žmonėms gali sukelti akių ir kvėpavimo takų pažeidimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypač nuodingos žalčialunkių uogos. Jomis dažniausiai apsinuodija vaikai. 10–12 raudonų uogų vaikui yra mirtina dozė, todėl žalčialunkių geriau neauginti prie namų, soduose, kur jie gali būti lengvai prieinami vaikams.

Bet medikai šiuos augalus naudoja – iš jų gaminamomis įvairiomis ištraukomis, užpilais malšinami sąnarių skausmai. Vis dėlto tokius preparatus galima vartoti tik paruoštus specialistų – tinkamos koncentracijos, gausiai atskiestus ir tik iš išorės.

Maži vaikai gali apsinuodyti ir kitais pavasarį žydinčiais augalais. Reikia saugoti, kad mažyliai nesuvalgytų snieguolių, kuriose yra vėmimą sukeliančių nuodų. Plukėse, šilagėlėse, žibuoklėse ir purienose yra viduriavimą sukeliančių nuodų. Labai nuodingos pakalnutės, turinčios širdį veikiančio glikozido. Žiedai pavojaus nekelia, bet vaikui paragavus pakalnučių uogų gali sutrikti jo širdies ritmas, pakilti kraujospūdis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų