„Merkinė – išskirtinai unikalus Lietuvos kampelis, ji nuo vaikystės man artima“, – sako keramikas.
S. Mastauskas, kartu su Loreta Lekaviče įkūręs „Molio minkles“, išties nėra keramikai, jie daug metų dirba saugos tarnyboje, o visą laisvalaikį atiduoda keramikai. Molio dirbinius jie margina ypatinga, ekologiška technika – molio raugu.
Keramikų rankomis pagamintų indų, vazų, sodo puošmenų „Merkinės fabriko“ Kalėdų mugėje bus galima rasti jau šį šeštadienį, gruodžio 14 dieną.
Iš kitos Nemuno pusės į Kalėdų mugę ant „Merkinės fabriko“ kalno atvyks ir Dalia Bubnelytė-Daktariūnienė. Dzūkijoje buvusi teisininkė ne taip seniai įkūrė grybų ūkį – pelkėje, ant ąžuolinių rąstų, čia auginami miegančio Budos grybai – šitakiai.
Ūkio produktus papildo ir Dalios vaikystės ežerų pakrantėse surinkti laukiniai įžulnieji skyleniai – stipriausias antioksidantas Žemėje. Abu šie funkciniai grybai yra visiškai organiški ir natūralūs, užaugę miške.
Kalėdų mugė Merkinėje yra bene laukiamiausia ir vilnietės, sodybą netoli Merkinės turinčios kūrėjos Žadvilės Kalinauskienės metų pabaigos šventė.
„Merkinės dvarvietė turi ypatingą aurą, stebiu ir matau, kaip ši vieta pamažu tampa vis patrauklesnė koncertams, renginiams ir edukacijoms. Ir tas jausmas – tarsi pas savus!“ – sako lino drabužių, natūralios kosmetikos kūrėja, išskirtinių augalų augintoja Ž. Kalinauskienė.
Ji ypač pabrėžia socialinių ryšių, kurie mezgasi ir Kalėdų mugėje, svarbą. „Didelių miestų mugės tokio jaukumo neturi, be to, mažuose miesteliuose gali pajusti atgalinį ryšį, kuris kūrybos žmogui yra labai svarbus. Merkinės mugėje apsilankęs ir vieną kitą mano pagamintą produktą įsigijęs žmogus neretai jų ieško vėl.
Man tai – pats didžiausias įvertinimas už visas nemigo naktis, praleistas piešiant, lipdant, maišant kremus, gaminant serumus, muilus ar lūpų balzamus. Ir dar – motyvacija. Kai gauni pagyrimą, atsiranda nenumaldomas noras kurti, daugiau domėtis ir mokytis“, – sako Ž. Kalinauskienė.
Natūralaus beržų sirupo gamintojai Edmundas ir Aistė Leonaičiai į Kalėdų mugę Merkinėje tradiciškai jau trečią kartą atvyks nuo Kruonio. Nuosavą eglučių ūkį turinti šeima žada merkiniškiams atvežti kalėdinių žaliaskarių.
„Mums Kalėdos kalba apie šeimą, draugus, artimus žmones, mugėje toks pat jausmas, kad visi esame artimi“, – sako ūkio „Laimybė“ įkūrėja A. Leonaitienė.
„Merkinės fabriko“ mugė merkiniškiui, natūralaus riešutų sviesto „MAN skanu“ gamintojui Martynui Kriukoniui, visada asocijuojasi su Kalėdomis namuose. „Smagu grįžti į vietą, iš kurios atsiveria vaizdai, šalia kurių praleidai savo vaikystę, susitikti su vietiniais amatininkais, Merkinės svečiais“, – jis sako.
Gruodžio 14 dieną, nuo vidurdienio, Merkinėje skambės kalėdinė muzika, kvepės žolelių arbatomis ir šviežutėliais kepiniais – savo rankomis pagamintas gėrybes čia suneš apylinkėse kuriantys amatininkai ir menininkai.
Vienas iš „Merkinės fabriko“ įkūrėjų Vytaras Radzevičius pasakoja, kad šiais metais tradicinė Kalėdų mugė kaip niekad gausi – susibūrė daugiau nei trisdešimt kūrėjų, amatininkų ir ūkininkų: „Merkinėje itin vertiname bendruomeniškumą, džiaugiamės, kad dalyvauja vietos kūrėjai, kad jie grįžta, kad dalijasi savo kūryba, mintimis ir Kalėdų džiaugsmu.“
Merkinėje gyvenantis menininkas Algimantas Rokas Černiauskas įsitikinęs, kad mugėse yra
užkoduoti tam tikri archajiški būties siluetai. Pasinerdamas į mugę, pasinerti į spalvų, skonių, formų, kvapų ir derybų nuotykį.
„Smagus mugės šurmulys padeda užmiršti kasdienius rūpesčius, čia visuomet gali atrasti kažką netikėto sau ir savo artimiesiems. Kartais nustembi pamatęs, kokius nuostabius dalykus kuria šalia tavęs gyvenantys žmonės, arba sužinai apie kūrėjus, apie kuriuos nebuvai girdėjęs, nors gyvena jie vos už kelių kilometrų.
Mugė – tai ne tik proga apsipirkti, bet ir praplėsti akiratį, pabūti kartu su bendruomene ir pasinerti į tūkstantmečius egzistuojančios tradicijos ritualus“, – sako A.R. Černiauskas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!