Mes dažnai girdime šią frazę: naudokite savo valgį kaip vaistą. Bet ką tai iš tikrųjų reiškia? Galbūt, yra kažkoks specialus maistas, kurį reikia ruošti, kai sergate? O gal yra valgių, kurie leis šių susirgimų išvengti?
Augaliniai produktai turi ypatingas molekules, vadinamas fitonutrientais (augalinėmis maisto medžiagomis), kurios gali įjungti ir išjungti jūsų DNR, padėdamos užkirsti kelią ligoms, o taip pat išgydyti ūmų (trumpalaikį) susirgimą, rašo huffingtonpost.com.
Net jeigu jūs savo gyvenime nekeisite nieko kito, o tik peržiūrėsite maitinimosi būdą, galite iš esmės pagerinti savo sveikatą. Tad kaipgi savo valgį paversti vaistu?
Pradėkite nuo savo lėkštės
Pirmiausia įsitikinkite, kad jūsų lėkštė spalvinga. Ryškios spalvos ir sodri žalia spalva sako mūsų pasąmonei, kad šis maistas pilnas maistingųjų medžiagų ir augalinės kilmės cheminių junginių. Po to įsitikinkite, kad pusę jūsų lėkštės turinio sudaro daržovės. Jums reikia stengtis suvalgyti nuo aštuonių iki dešimties porcijų daržovių per dieną. Ketvirtį lėkštės gali sudaryti baltymai – pavyzdžiui, vištiena, jautiena, lašiša. Paskutinįjį lėkštės ketvirtį gali sudaryti sudėtiniai angliavandeniai (polisacharidai), pavyzdžiui, ryžiai, saldžiosios bulvės, pupos arba vaisiai.
Atkreipkite dėmesį į savo plaukus, odą, nagus, įvertinkite turimos energijos kiekį
Mes esame linkę atskirti savo išorinį kūną nuo to, kas vyksta jo viduje, bet mūsų organizme viskas tarpusavyje susiję. Jeigu jūsų nagai ir plaukai susilpnėjo, tai gali būti požymis, kad jūs su maistu negaunate pakankamai maistingųjų medžiagų. Problemos su oda gali rodyti, kad turite problemų su skydliauke, virškinamuoju traktu arba kad jūsų maiste per daug cukraus ir konservantų. Jūsų energijos lygis – tai taip pat puikus jūsų bendrosios sveikatos rodiklis. Didelis nuovargis gali būti daugelio įvairių disbalansų požymis.
Atkreipkite dėmesį į savo šeimos istoriją
Kokie susirgimai yra būdingi jūsų šeimai, kokios ligos paveldimos? Kokios yra jūsų sveikatos silpnosios vietos? Kai kurie žmonės turi problemų su virškinamuoju traktu, kiti labai rizikuoja susirgti širdies ligomis arba jiems gali kilti problemų su cholesterinu. Cukrinis diabetas ir problemos su skydliauke taip pat labai plačiai paplitę dalykai. Kaip rašo daktaras Markas Heimanas (Mark Hyman): „Tyrimai nutrigenomikos srityje liudija, kad maistas „kalbasi“ su mūsų DNR, įjungdamas ir išjungdamas genus, kurie suteikia mums sveikatos arba susargdina“. Tokiu būdu, mes galime potencialiai pakeisti savo genų elgseną, keisdami savo mitybą. Štai nedidelis paplitusių susirgimų ir produktų, galinčių padėti jų išvengti, sąrašas.
Išlaikyti sveiką širdį labai padeda riešutai. Daugelio riešutų sudėtyje yra nesočiųjų riebalų, omega-3 riebalų rūgščių, ląstelienos, vitamino E, L-arginino (kuris naudingas arterijų sienelėms). Alfa-lipoinė rūgštis taip pat yra vertingas priedas, jeigu jūs rūpinatės, kad širdis būtų sveika.
Alzheimerio liga
Viduržemio jūros šalių virtuvė gali kurti stebuklus jūsų sveikatai ir ypač pasitarnauti jūsų smegenims (o taip pat širdies ir kraujagyslių sistemai). Smulkios žuvys (turinčios mažai gyvsidabrio), riešutai, spalvingos daržovės ir alyvuogių aliejus – visa tai ypatingai naudinga smegenims. Antioksidantai, kurių yra uogose, tamsialapiuose augaluose, raudonajame vyne ir šokolade, taip pat yra labai naudingi.
Cukrinis diabetas
Svarbiausias dalykas, norint užkirsti kelią antrojo tipo cukriniam diabetui atsirasti, yra gliukozės lygio kontroliavimas. Suvalgykite būtinus angliavandenius kartu su pakankamu kiekiu ląstelienos, naudingųjų riebalų ir/arba baltymų, kad išvengtumėte insulino plūstelėjimų kraujyje, kurie vyksta suvalgius daug angliavandenių turinčio maisto. Tam tikri mineralai ir prieskoniai taip pat gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje – pavyzdžiui, chromas ir cinamonas.
Hipotirozė (skydliaukės veiklos susilpnėjimas)
Geriausias maistas skydliaukės veiklai palaikyti – produktai, trintys savo sudėtyje jodo ir seleno. Jūros daržovės ir kitos jūros gėrybės yra puikus jodo šaltinis, o brazilinės bertoletijos riešutai, grybai ir paltusai – geras seleno šaltinis.
Valgis – geriausias mūsų vaistas
Daugelis iš mūsų įprato manyti, kad tabletė iš buteliuko padės pasijusti geriau. Paprastai mes negalvojame, kad šviežios daržovės ir vaisiai gali mus išgydyti. Bet tai tiesa, valgis – pats geriausias vaistas, kokį mes turime. Ypatingą dėmesį atkreipkite į tai, ką valgote, kaip jaučiasi jūsų kūnas, gerai susipažinkite su produktų, kuriuos valgote, naudingosiomis savybėmis. Jūs pamatysite, kad valgis gali jums pasiūlyti kur kas daugiau, ne vien tik kalorijas. Jis siūlo jums bilietą į ilgą ir sveiką gyvenimą.