Ž. Grigaitis pasakoja pandemijos rimtumą suvokęs dar prieš pasauliui užsidarant – tą suprasti padėjo sustojimas Singapūre, grįžtant namo iš Australijos: „Viduje nerimas buvo ir džiaugiuosi, kad spėjau grįžti į Lietuvą – po kelių dienų pasaulis užsidarė“, – sako verslininkas.
Verslininkas neslepia – pandemija smogė ir jo verslams: sustojo jo papuošalų kolekcijos pardavimai, verslo ir kitos kelionės. Visgi, pasak Žilvino, į paniką jis nepuolė: „Spėjau atšaukti kai kurias keliones, susimažinti sprendimų, dėl kurių būčiau nukentėjęs. Kiekvienas, kuris planuoja kažkiek į priekį, turi tam tikrų lėšų ir nekrenta į paniką“.
Prasidėjus pandemijai Žilvino Grigaičio gyvenime atsirado laiko apleistiems darbams – vyras atsigręžė į savo šeimos istoriją ir susitvarkyti: „Aš praradau abu tėvus per labai trumpą laiko tarpą ir paveldėjau tikrai nemažai turto iš jų. Buvo tas laikas įvertinti, kas yra vertinga, kas – ne, pagalvoti, ką verta pasilikti, dokumentus, nuotraukas“, – sako Ž. Grigaitis.
Verslininkas grįžo ir prie senų svajonių – vėl pradėjo mokytis prancūzų kalbos. Pasak vyro, tai buvo pakankamai sunku: „Yra gyvenimo taisyklė – jei tavęs kažkas nepriverčia, labai sunku pradėti. Bandžiau namuose jo ieškoti, laikytis tam tikros tvarkos. Baisiausia yra užsisėdėti, būti savyje ir galvoti, kad kažko nepadarei“.
Vyras juokauja, jog mokant daug kalbų, jos ima maišytis: „Dabar dėl pandemijos žymiai sumažėję kelionių, parodų, verslo kelionių, kiek Lietuvoje tenka bendrauti su įvairiais ambasadoriais, kartais net nesmagu būna, galvoji „ar jie suprato, ką aš norėjau pasakyti?““, – juokiasi verslininkas.
Ž. Grigaitis atskleidė ir pagrindinę baimę, jį užklupusią pandemijos metu – prarasti lojalumo programas oro linijose: „Kai viskas prasidėjo, pradėjau galvoti, kas atsitiks su tais taškais, lojalumo programomis. Pasaulyje iš verslo kelionių išsilaikė praktiškai visas verslo kelionių segmentas. Ne vieną mėnesį užtruko gauti informaciją apie tai.
Mano planuose buvo antra kelionė aplink pasaulį su aljansu pirma klase. Tokią kelionę suplanuoti užtrunka metus. Aš planavau keliauti du mėnesius, bet atsitiko taip, kad iš Pietų Afrikos perskristi į Australiją skraidino tik viena oro linija ir ji bankrutavo. Dabar reikia skristi atgal per Aziją“, – pasakoja Ž. Grigaitis.
Prakalbus apie oro linijų industrijos ateitį, Ž. Grigaičio balse pasigirsta pesimistinės natos: „Tas, kas atsitiko kelionių industrijai, kokioje situacijoje dabar yra verslo kelionės, gal pasakysiu skambiai, bet man norisi verkti. Kiek investuota aviakompanijų į visa tai, tiesiog paimta ir nubraukta.
Kažkiek industrija grįš į priešpandeminį laiką, bet toks kainos ir kokybės santykis negrįš. Jei apskritai kai kurios kompanijos nebankrutuos. Jei nebus tam tikrų sprendimų, iš Europos ir pasaulio aviacijos tikrai dings kelios kompanijos“.
Žilvinas Grigaitis šiandien džiaugiasi: jau kurį laiką gyvena visiškai pasveikęs nuo prostatos vėžio. Verslininkas sako, jog eiti tikrintis Lietuvoje vyrai vis dar bijo: „Į mane kreipiasi daugiausia moterys, kurios klausia, ką daryti su šios ligos užpultais vyrais. Klausiu, kodėl bent kartą į metus už rankos to vyro nenuvedė to tyrimo, kuris kainuoja dvylika eurų, pasidaryti. Ir atsakymo nėra.
Anksčiau padarydavau tokį dalyką: prie vakarienės stalo su 10-15 žmonių paklausdavau, kiek vyrų pusmečio bėgyje pasidarė PSA testą. Neatsirasdavo nei vienas“.
Vyras pastebi ir klaidą šių dienų kontekste: „Norėčiau, kad pandeminiame paveiksle nebūtų užmirštos ir kitos ligos. Man gydytojai sako, ir tai skamba pakankamai neramiai, kad greitu laiku gali būti didelis sprogimas kitų ligų vėlyvų stadijų. Vėžys turi tendenciją, kad tu nieko nejauti. Krūties vėžį gali apčiuopti, prostatos niekaip“.
„Kai pirmą kartą atvėriau Vėžio instituto duris, man buvo vidinis šokas, kad ten buvo labai daug jaunų žmonių. O po to man reikėjo susigyventi su savo paties emocijomis. Buvo net svarstymų, jog tokie žmonės kaip aš negali sirgti. Liga nesirenka, mes visi vienodi esam čia. Ir pacientai jaunėja.
Aš esu tai sakęs keliose televizijos laidose ir dar kartą pakartosiu: prie šios statistikos eina dar ir kita, liūdnesnė. Vyrai, išgirdę šią diagnozę, pakelia ranką prieš save“, – liūdną statistiką primena vyras.
Žilvinas pasakoja, dabar turintis labiau prižiūrėti savo sveikatą – sveikai maitinasi ir vartoja įvairius maisto papildus: „Gydytojai dažnai sako, kad jei įstojai į tą „klubą“, turi nepamiršti savęs“.
Straipsnio autorė - žurnalistė Laura Blaževičiūtė