Norite išsinuomoti ar išnuomoti butą, gauti vizą ar užsienio valstybės pasą? Trokštate paimti paskolą banke ar susirasti darbą? Atrodo paprasta? Tikrai ne. Tenka gaišti laiką, leisti pinigus ir gadinti sau nervus. O čia, kur buvę, kur nebuvę, į pagalbą skuba tarpininkai. Jie siūlosi už jus pastovėti eilėse, surinkti ir sutvarkyti visus reikalingus dokumentus. Ar verta ir saugu pasikliauti tokių tarpininkų paslaugomis?
Pačios įvairiausios sukčių aferos iš arti, kaip juos atpažinti, kokiomis asmeninėmis savybėmis pasižymi pagalbą siūlantys „geradariai“, ar visuomet reikia tarpininkų pagalbos ir kokių pagrindinių saugumo taisyklių privalu laikytis – laidoje „Gyvenamoji aplinka. Būstas ir sukčiai“ trečiadienį 22.20 per Pirmąjį Baltijos kanalą.
Nesąžiningų tarpininkų išradingumui nėra ribų. Istorijos apie sukčiavimo atvejus su nekilnojamuoju turtu nuskamba plačiai ir vėl... karojasi iš naujo. Labiausiai sukčių mėgiamos aukos yra pensininkai. Iš jų lengviausia išgauti įgaliojimus ir perparduoti butus. Neilgai trukus senukus iš jų pačių namų lauk ima varyti naujieji savininkai.
Smulkesnio masto apgavystės vyksta su butų nuomomis. Pavyzdžiui, būsto šeimininkai išvyksta atostogauti. Tuo metu sukčiai pasiskelbia ilgam laikui išnuomojantys šį butą. Atsiradus klientui, patenka į vidų, priima naująjį gyventoją, gauna avansinį apmokėjimą už nuomą ir dingsta. Ir tai dar ne viskas. Net jei būstą ketinate pirkti, sutvarkyti nuosavybės dokumentus vėlgi gali pasisiūlyti „paslaugus“ tarpininkas.
Dar viena sfera, kurioje itin klesti sukčiai – įdarbinimas užsienyje. Kai kurios agentūros siūlo tiesiog neįtikėtinus dalykus: įvairias darbo vietas, geras gyvenimo sąlygas, didelius atlyginimus už nekvalifikuotą darbą, nereikalauja užsienio kalbos žinojimo, patirties ir išsilavinimo. Vienintelis minusas – nemenkas įdarbinimo paslaugos įkainis. Policija įspėja, kad asmenys, siūlantys įdarbinti užsienyje, dažniausiai slepia savo asmens tapatybę, neturi licencijos tarpininkauti įdarbinant asmenis kitose šalyse.
Viena naujesnių sukčiavimo rūšių – kaip gyventojus įspėja Kriminalinės policijos biuras - po atokias Lietuvos vietoves važinėjantys asmenys, apsimetę banko darbuotojais ir už tam tikrą atlygį siūlantys padėti susigrąžinti prarastus indėlius. Savaime suprantama, kad gavę pinigus „bankininkai“ dingsta.
Kaip išsaugoti sveikatą ir sutaupyti pinigus bei laiką, šiandien papasakos laida „Gyvenamoji aplinka. Būstas ir sukčiai“ Pirmąjį Baltijos kanalą.