Pasak psichologų, optimalus laikas, per kurį galima apsispręsti, ar norisi sieti gyvenimą su konkrečiu žmogumi, trunka apie metus. Jei draugystė trunka ilgiau nei metus ar dvejus, didėja tikimybė, kad santuoka bus atidėliojama gerokai vėlesniam laikui arba apskritai neįeina į poros planus.
O ką reiškia santuoka, sudaryta vos po kelių mėnesių nuo poros pažinties? Liaudies išmintis sako, esą anksti kėlęs ir anksti vedęs – nesigailėsi. Tačiau skubėjimas sujungti savo likimus ne veltui kelia poros artimiesiems nerimą: ar jie tikrai gerai pažįsta vienas kitą ir yra apgalvoję šį žingsnį?
Taigi, santuoka, sudaryta anksčiau nei po metų draugystės, kelia nerimą, nes:
• žmonės nespėja gerai vienas kito pažinti. O tai gali sukelti daugybę problemų. Romantiškos pažinties pradžioje dažniausiai stengiamasi ne tik patikti, bet ir įtikti partneriui, todėl rodomi tik geriausi būdo bruožai. Maža to, kai kurie jų netgi apskritai suvaidinami. Pavyzdžiui, net ir didžiausias nevala keletą mėnesių pajėgus vaizduoti tvarkinguolį, mergina, negalinti gyventi be triukšmingų vakarėlių, savaitę kitą kuo puikiausiai gali pabūti namisėda – svaiginanti įsimylėjimo stadija leidžia nesunkiai keisti nusistovėjusius įpročius... trumpam. Todėl dauguma įsimylėjėlių iš pradžių gyvena tik iliuzijomis apie vienas kitą, o tiesa ir tikrasis žmogaus pažinimas ateina vėliau.
• nespėjama geriau pažinti ne tik vienas kitą, bet ir vienas kito aplinką – artimiausius giminaičius, gyvenimo būdą. Kartais tai gali turėti lemiamos reikšmės būsimų sutuoktinių gyvenimui.
• dažnai skubesnei santuokai ryžtasi žmonės, kurie vestuvių trokšta kur kas labiau nei gyvenimo „ilgai ir laimingai“ su konkrečiu žmogumi. Jų ryžtą gali kurstyti ne tiek stipri meilė, bet ir kerštas (pvz., neseniai išdavusiam partneriui), noras pabėgti nuo tam tikrų aplinkybių (pvz., atsiriboti nuo tėvų įtakos) ir panašiai. Be abejo, tai – tikrai ne patys geriausi motyvai santuokai. Todėl nenuostabu, kad tokia sąjunga gali būti netvirta ir trumpalaikė (nors nebūtinai).
• nespėjama surinkti vienas apie kitą išsamios informacijos. Ne paslaptis, kad skubinant santuoką nesunku nuslėpti nemažai svarbių faktų apie save. Ar norėtumėte tik po vestuvių sužinoti, kad jūsų partneris prasiskolinęs iki ausų ar praeityje buvo teistas už vagystę? Beje, santuokos sudarymo priežastimi gali tapti ne tokie kraštutiniai atvejai – galbūt jūs dar nespėjote suvokti, kad mylimasis visą gyvenimą svajojo apie namą užmiestyje ir jau taupo pinigus šiam pirkti, o jums, užaugusiai miesto džiunglėse, vien mintis apie atsiskyrėlišką trobelę pamiškėje kelia šiurpą?
Ne viskas beviltiška! Skubesnės santuokos turi ir savų privalumų.
• Sakoma, kad pirmasis įspūdis apie žmogų dažniausiai būna teisingas. Todėl jei vyras ir moteris susitikę širdimi pajuto, kad tai – likimo skirta, verta pasikliauti intuicija. Na, bent jau pamėginti pasikliauti. Kam gaišti laiką nereikalingoms dvejonėms?
• Pernelyg ilgai užtrukęs pasimatymų etapas – šiek tiek sutrikdyta santykių raida, kai vengiama, nenorima apsispręsti ir parodyti visam pasauliui, kad esate rimtai nusiteikę dėl vienas kito. Kita vertus, greitos vedybos gali parodyti, kad esate rimtai nusiteikę susieti savo likimus.
• Gali būti, kad skubotą sprendimą susituokti priėmėte po ilgos platoniškos draugystės stadijos. Jei iki tol nebuvote pora, bet puikiai vienas kitą pažįstate, dirbote kartu, labai tikėtina, kad apie vienas kito šeimas, praeitį, silpnąsias ir stipriąsias savybes žinote netgi daugiau nei švieži įsimylėjėliai. Todėl pajutus trauką, staiga supratus, jog žmogus, kurio trokštate, visą laiką buvo šalia, laukti nebėra ko.
Vis dėlto išvada akivaizdi: nei vestuvės po keleto mėnesių, nei vestuvės po dešimties metų pažinties dar negarantuoja darnaus ir laimingo gyvenimo. Todėl svarbiausia – nepamiršti, kad vedybos tik ženklina naujo gyvenimo etapo, per kurį reikės kantriai ir ilgai eiti, pradžią, o ne teleportuoja jus tiesiai į naują laimingą gyvenimą.
Gyvenimiškos istorijos nemeluoja: greitų santuokų iniciatorėmis dažniau tampa moterys. Nors idėją paprastai pasiūlo vyras, vėliau vairą į savo rankas perima dailioji lytis. Vestuvės? Puiku! Rūpesčiai dėl nuotakos suknelės ir torto taip maloniai įtraukia, kad pats santuokos faktas lieka tarsi antrame plane. Todėl jei jaučiate begalinį norą paspartinti santykių raidą su nauju, dar palyginti trumpai pažįstamu mylimuoju, psichologai pataria: pagalvokite ir pripažinkite sau, ko iš tikrųjų labiau norite: praleisti su šiuo žmogumi visą likusį gyvenimą ar puošnių vestuvių su princesės suknele?
Pasitikrinti labai paprasta: akimirką įsivaizduokite, kad vestuvių kelti paprasčiausiai negalite. Ar vis tiek norėsite įforminti santuoką, nejausdama jokio nusivylimo, tarsi likimas iš jūsų būtų atėmęs kažką labai svarbaus? Jei jums atrodo, kad apmaudas tokiu atveju lietųsi per kraštus, – ar ne geriau būtų padovanoti sau ir mylimajam romantišką teminį vakarėlį su draugais? Jei pobūvio tema – „vestuvės“, galite net ir svočią, piršlį išsirinkti bei tikrus vestuvių muzikantus pasisamdyti. Be to, organizuodami tokius renginius spėsite dar geriau pažinti vienas kitą.
Modeliu dirbanti 25 metų Akvilė vis dar neištekėjusi, su draugu kartu gyvena dvejus metus. „Iš pradžių aš, kaip ir daugelis merginų, jaučiau šiokią tokią nuoskaudą – gyvename kartu, na kodėl jis man nepasiperša? Nuo vaikystės svajojau apie baltą suknelę, netgi tiksliai įsivaizdavau, kaip turėtų atrodyti mano vestuvių tortas. Kartą man pasiūlė nusifotografuoti vestuvių paslaugas reklamuojančiam leidiniui. Kaimo turizmo sodyboje, kur vyko fotosesija, teko pasimatuoti bent 15 suknelių. Ir gėlių puokštę menamoms pamergėms mečiau, ir su netikru jaunikiu bučiavausi. O grįžusi namo supratau: net jei draugas man pasipirštų, tokių tradicinių vestuvių tikrai nenorėčiau. Tiesą sakant, labiausiai troškau pabėgti nuo tų baltų suknelių, tostų ir tortų. Leidžiantis saulei ištarta priesaika gražiame gamtos kampelyje būtų ne tai, apie ką svajojau nuo vaikystės, o ko labiau už viską trokštu dabar!“
Koks laikas tinkamiausias vestuvėms?
Sausį tuoktis nerekomenduojama, nes anot senolių prietarų, galima anksti likti našliu arba našle. Vasarį tuoktis gerai – bus tarpusavio pasitikėjimas ir supratimas. Jei tuoksitės kovą, greičiausiai nuotaka ilgai gyvens po anytos padu. Balandis žada permainingus jausmus santuokoje. Gegužė senovėje buvo laikoma labai pavojingu mėnesiu – santuoką gali sugriauti neištikimybė. Birželis – idealus laikas, medaus mėnuo truks visą gyvenimą. Liepa santuokiniam gyvenimui visko žada po lygiai - ir džiaugsmo ir tamsių periodų. Rugpjūtis – puikus metas, antrąją pusę mylėsite visą gyvenimą. Rugsėjis taip pat labai geras, santuoka bus rami ir tvirta. Spalis – netinkamas, gyvenimas bus sunkus, o štai lapkritis ir gruodis geras – gyvensite turtingai ir laimingai.
Pirmadienis laikomas tinkama diena santuokai. Antradienis žada audringą santykių aiškinimąsi. Trečiadienį globoja permainingasis Merkurijus – vaidnasi ir santuoka bus tokia. Ketvirtadienis palankus aktyvių žmonių santuokai, ramesnieji turėtų rinktis kitą dieną. Penktadienis ir sekmadienis – idealus siekiantiems tarpusavio supratimo, o šeštadienis skirtas tuoktis tiems, kurie dėl santuokos aukotų asmeninį interesą ir karjerą.
Astrologai sako, kad santuokai netinka 3, 4, 5, 8, 9, 12, 13, 14, 19, 20 mėnulio diena, o tinka 6, 10, 11, 15, 17, 21, 26 ir 27 mėnulio diena.
Laura Mureikaitė