Kas trečias 16-25 metų vyras turi antsvorio. Mažas fizinis aktyvumas, per daug greito maisto ir saldumynų – pagrindinės priežastys, skatinančios nutukimą.
Palikę tėvų namus jaunuoliai pradeda savarankišką gyvenimą, tuo metu ima formuotis jų individualus gyvenimo būdas, ir ankstesnė šeima tam nebeturi įtakos.
Būtent 20-25 gyvenimo metai yra svarbiausias laikotarpis, kai susiformuoja ir įsitvirtina mitybos, fizinio aktyvumo įpročiai, dažnai išliekantys visam gyvenimui.
Vokietijoje atliktas tyrimas „Fit fürs Leben“ - vienas pirmųjų, kuriame analizuojama šios amžiaus grupės jaunuolių sveikatos būklė.
Anksčiau didesnis dėmesys tekdavo vaikams ir paaugliams iki 17 metų amžiaus. Todėl buvo neaišku, ar neigiami gyvenimo būdo įpročiai išlieka ir vyresniame amžiuje, ir koks šio amžiaus grupės žmonių fizinis aktyvumas ir mitybos įpročiai.
Kiekvienais metais po kilogramą
Dieterio Leyko ir jo komandos tyrime dalyvavo 12 500 jauno amžiaus vyrų ir moterų. Buvo matuojamas jų ūgis ir svoris, klausinėjama apie jų gyvenimo, fizinio aktyvumo ir valgymo įpročius. Atsižvelgiant į šiuos duomenis buvo nustatoma širdies ir kraujotakos ligų tikimybė.
Tyrimo rezultatai parodė, jog jauni vyrai kiekvienais metais vidutiniškai priauga po vieną kilogramą. Ir tam įtakos turi ne tik jų ūgio didėjimas, bet ir riebalų sankaupos: kasmet vyrų liemens apimtis padidėja vienu centimetru. 32 proc. tokio amžiaus vyrų turi antsvorio. Vyrams senstant, nutukimo grėsmė didėja. 25 metų vyrams tikimybė priaugti svorio yra didesnė nei 16-20 metų jaunuoliams.
Nutukimo priežastys
Antsvoris neatsiranda iš niekur. Ketvirtadalis tokio amžiaus vyrų niekada arba beveik niekada nesportuoja (ir kuo vyresni, tuo rečiau užsiima sportu). 25-mečių grupėje sportuoja 19 proc. moterų ir 30 proc. vyrų. Be to, 46 proc. moterų nurodė, kad jos dažnai valgo saldumynus. Vyrai ne taip mėgsta saldumynus (35 proc.), tačiau dažniau nei moterys geria saldžius gėrimus (atitinkamai 62 proc. vyrų ir 49 proc. moterų) bei valgo greitą maistą (38 proc. vyrų ir 24 proc. moterų).
Įvertinę gautus duomenis apie vyrų ir moterų gyvenimo būdą, tyrinėtojai nustatė širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę. Rezultatai iš tiesų pritrenkia: tik vienam iš keturių jaunuolių šios ligos negresia. Vidutiniškai 30 proc. 16-mečių gyvena sveiką gyvenimo būdą, tačiau 25-mečių grupėje tokių lieka mažiau nei 20 proc. Panašūs rezultatai tiek vyrų, tiek moterų grupėje.
Jaunimo sveikata blogėja
Tyrimo „Fit fürs Leben“ autoriai atkreipia dėmesį, kad jaunimo amžiaus grupės, kuriai anksčiau nebuvo skiriama daug dėmesio, sveikata smarkiai pablogėjo. Jie pabrėžia, jog svarbu atkreipti dėmesį ne tik į vaikų, bet ir jaunimo, pradedančio savarankišką gyvenimą, sveikatą.
Kai netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas tampa kasdieniu įpročiu, sveikatos sutrikimų ilgai laukti netenka. Jau 20-mečių sveikata ima smarkiai blogėti.
Tyrimo autoriai nurodo, jog siekiant užkirsti tam kelią, būtina rengti tarpinstitucines prevencines programas, skatinančias sveiką gyvenimo būdą.
Šaltinis: „Welt“