Pietų Korėja tapo pirmąja šalimi, kurioje įvyko filmo „Legendinis vikingas Toras“ premjera už Islandijos ribų. Per pirmąjį rodymo savaitgalį šį skandinavų mitologija paremtą animacinį filmą suskubo pamatyti apie 200 tūkstančių korėjiečių. Šalyje tuo pat metu rodytų Holivudo filmų – „Karo žirgas“, „Linksmosios pėdutės 2“ bei „Žvaigždžių karai: epizodas I (3D)“, lankomumas buvo penkis kartus mažesnis.
„Nuo 2000–ųjų islandai kasmet sukuria mažiausiai vieną Europoje ir už jos ribų vykstančiuose kino festivaliuose pristatomą filmą. Islandų kino pramonę padeda garsinti ir šios šalies kino žvaigždutės. Pavyzdžiui, filme „Kelionė į žemės centrą“ ir seriale „Tudorai“ suvaidinusi Anita Briem arba dainininkė Bjork, kritikus sužavėjusi vaidyba filme „Šokėja tamsoje“,“ – komentuoja kino platintojos „Prior Entertainment“ Pirkimų ir gamybos direktorius Robertas Stukas. „Dešimt kartų daugiau gyventojų už Islandiją turinčioje Lietuvoje kino pramonė gyvuoja ne taip sėkmingai. Šalyje dažnai filmuojami įvairūs užsienio filmai ar serialai, tačiau sėkmingo vietinės produkcijos pasirodymo užsienio rinkose arba Holivudo dėmesio lietuviškai produkcijai kol kas nėra.“
Pasak R. Stuko, islandai susiduria su panašiomis problemomis, kaip ir lietuvių kino kūrėjai. „Tiek žmogiškaisiais resursais, tiek finansiniais ištekliais Lietuva ir Islandija yra panašios. Tai mažos šalys, turinčios kūrybinį potencialą, bet negalinčios pasigirti dideliais finansiniais ištekliais. Esminis skirtumas yra tas, jog Islandija iš keblios finansinės padėties sugeba išsisukti pritraukdama partnerius ir jų išteklius. „Legendinis vikingas Toras“ taip pat buvo sukurtas bendradarbiaujant su Vokietija bei Airija.“
Komerciškai sėkmingiausias filmas nepriklausomos Lietuvos istorijoje – „Tadas Blinda: pradžia“ sugebėjo į kino sales pritraukti apie 300 tūkstančių žiūrovų ir populiarumu šalyje pranoko „Titaniką“. Filmo komanda pasirūpino, jog šis filmas būtų rodomas ir už šalies ribų, bet orientuotasi į išeivijoje gyvenančius lietuvius, o ne į vietinius gyventojus.
Filmo „Legendinis vikingas Toras“ režisierius Oskaras Jonassonas kino gerbėjų dėmesį į Islandiją atkreipė dar 2008 metais, kuomet pasirodė jo filmas „Reikjavikas – Roterdamas“. Ši kino festivalio „Scanorama“ Lietuvoje rodyta kriminalinė drama vėliau buvo perkurta į Holivudo veiksmo trilerį „Kontrabanda“. Keliaudamas per pasaulio kino ekranus, šis filmas jau spėjo uždirbti daugiau nei 250 milijonų litų.
Apie filmą
Animacinis 3D filmas „Legendinis vikingas Toras“ paremtas ne išgalvota istorija, o Šiaurės šalių mitologija. Filme pasakojama apie mažame miestelyje augantį paauglį Torą, kuris pasirodo esąs Valhalos dievų karaliaus Odino sūnus, norintis būti kariu ir nugalėti požemių pabaisas. Linksmybės prasideda, kai Toro rankose atsiduria stebuklingas kūjis, kuris ne tik suteikia jaunajam kalviui galiūno jėgų, bet ir geba bei mėgsta kalbėti – nešykšti Torui naudingų patarimų.
Larisa Kalpokaitė (nuotr. Organizatorių)