Atvirame pokalbyje apie vaikų sveikatą pašnekovės dalijosi patirtimi, kaip valdyti situacijas, kai vaikai suserga, bei aptarė natūralius metodus, padedančius stiprinti vaikų imunitetą.
„Kartais panika užvaldo, bet svarbu išlikti ramiems ir suprasti, kada reikalinga gydytojo pagalba“, – sakė Gintarė.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Simonas paklausė šeimos gydytojos, kada tėvams turėtų kilti nerimas, kai vaikas suserga? Kada kreiptis į gydytoją?
„Kai vaikas atrodo visiškai ne savas, svarbu įvertinti jo būklę. Karščiuojantis ar skausmą jaučiantis vaikas dažnai bus nusiminęs, nebus aktyvus ir nesidomės žaislais – tai yra normalu. Tokiais atvejais galima duoti vaistų nuo skausmo ar uždegimo, tokių kaip ibuprofenas ar paracetamolis, tačiau būtina laikytis tinkamos dozės pagal vaiko svorį.
Stebėkite, kaip vaikas reaguoja: jei išgėręs vaistų jis atsipalaiduoja, tampa aktyvesnis, noriai geria, žaidžia, tuštinasi ir šlapinasi įprastai, galima tęsti gydymą namuose. Dažniausiai tai rodo, kad tokia būklė buvo susijusi su diskomfortu ar temperatūra dėl virusinės infekcijos, ir ją suvaldžius vaiko būklė stabilizuojasi“, – į klausimą atsakė E. Tilindytė-Muliuolienė.
Tačiau, pasak gydytojos, yra atvejų, kai būtina kreiptis į gydytoją:
- Jei vaikui ir numušus temperatūrą jis išlieka vangus.
- Jei oda atrodo išblyškusi ar marmurinė.
- Jei vaikas greitai kvėpuoja ar atrodo neįprastai.
- Jei tėvams kyla neaiškus nerimas dėl vaiko būklės.
- Jei vaikas tampa mieguistas ir sumažėja šlapimo kiekis, nors skysčių vartojama pakankamai.
„Tokiais atvejais reikėtų kuo greičiau ieškoti profesionalios pagalbos“, – įspėja Emilė.
Kartu su dukra pasidalino virusu
G. Slausgalvienė laidos metu prisiminė istoriją, kaip kartu su vyresnėle dukra pasidalino virusu:
„Prisimenu, kai su vyresnėle dukra pasidalinome enterovirusu. Tai nutiko prieš pat mano kelionę į Indiją. Vieną naktį man pakilo temperatūra. Išgėriau vaistų ir niekam nieko nesakiau, nes labai norėjau išvykti į kelionę.
Išskridau, o antrą ar trečią dieną pradėjo berti pirštus ir kojų pirštus. Tada nesupratau, kas vyksta, bet paskambinusi į namus sužinojau, kad ir dukrai atsirado bėrimas. Paskambinusi gydytojui išgirdau, kad tai vaikų liga, kurios anksčiau neturėjau, bet štai dabar pasidalinome.“
Emilė išklausiusi istorijos pasakė, kad tai dažnai gąsdina tėvus, kai vaikas išberiamas, bet tokios virusinės infekcijos dažniausiai nėra pavojingos. Jei vaikas yra linksmas, aktyvus ir jaučiasi gerai, tai tikrai nėra priežastis panikuoti.
Laidos vedėjui paklausus Gintarės, ar jai yra artima natūrali medicina, ši atsakė:
„Mūsų šeimoje senelis mėgsta užsiimti akupresūra. Jei, pavyzdžiui, viduriai užkietėję, jis tuoj pat suranda atitinkamus taškus ir pamasažuoja. Apskritai stengiamės vengti vaistų, jei įmanoma. Jei vaikas karščiuoja, dedame kompresus, naudojame natūralius tepaliukus – krūtinės, nugaros, padų patepimui.
Taip pat darome garų voneles. Siekiame, kad būtų kuo mažiau chemijos. Visada konsultuojuosi su gydytoja, kai yra poreikis ir džiaugiuosi, kad ji nesiūlo iškart griebtis vaistų. Tada renkamės paprastesnius metodus: vaiką slaugome, duodame daug skysčių ir dažniausiai jis pasveiksta.“
Papildai, kuriuos reikia vartoti
Paklausta apie tai, kokius papildus naudoja jos vaikai, Gintarė pabrėžia, kad būtinai naudoja vitaminą C, multivitaminus:
„Šiais laikais viskas yra kramtomų formų – guminukai, tabletės. Vitaminas D yra būtinas nuo kūdikystės. Atmenu, anksčiau buvo „dinozauro lašiukai“, dabar naudojame įvairias formas.
Duodame ir omega-3 rūgščių. Pradėjome nuo skystų papildų, o vėliau perėjome prie kapsulių. Vaikams tai buvo tarsi žaidimas: jie praplėšia kapsulę, iščiulpia skystį ir atiduoda likutį. Net stebiuosi, nes aš pati vaikystėje omega papildus laikiau šlykščiais.“
Emilė priduria, kad žuvų taukų gamintojai dabar stengiasi užmaskuoti žuvišką kvapą, kuris daugeliui nepatinka.
Taip pat gydytoja pritaria, kad vitaminai D ir C yra puiku, juos namuose turėti svarbu. Omega-3 riebalų rūgštys taip pat labai naudingos. Pasak jos, daugiau papildų vartoti nebūtina, jei vaikas maitinasi subalansuotai, nes daugumą reikalingų medžiagų gauname su maistu.
Multivitaminai gali būti naudingi, nes vitaminai dalyvauja daugelyje procesų: augime, imuniteto stiprinime, kolageno sintezėje. Tačiau papildų marketingas dažnai pervertinamas ir žmonės klausia, kurie geresni, tikėdamiesi, kad jie bus stebuklingi. Svarbu suprasti, kad papildai nėra panacėja. Geriau pasitarti su gydytoju, kad būtų išvengta nereikalingų išlaidų ir papildai būtų tinkamai įsisavinami.
„Kai kalbame apie būtinuosius papildus, mažiems vaikams svarbios rekomendacijos – pavyzdžiui, vitamino D dozė yra 400 tarptautinių vienetų per dieną. Reikia kruopščiai skaičiuoti lašiukus, nes perdozavimo rizika mažiausiems pacientams yra reali.
Dėl to papildų vartojimas turėtų būti griežtai prižiūrimas gydytojo. Vyresniems vaikams perdozavimo rizika mažesnė, nebent vitaminas D vartojamas itin didelėmis dozėmis – dešimtimis tūkstančių vienetų kasdien. Todėl svarbu saikas ir gydytojo priežiūra“, – pataria gydytoja Emilė.
Imuniteto stiprinimas
G. Slausgalvienė prakalbusi apie imuniteto stiprinimą papasakojo, kad vaikus stiprina nuo pat mažumės:
„Turime gerą praustuvą kūdikiams, kuriame ilgai laukiame, kol vanduo sušils. Tai natūraliai tampa kaip grūdinimas. Iš esmės stengiamės neprirengti vaikų per šiltai, nes nenorime jų perkaitinti.
Girdėjau ne kartą ir iš gydytojų, kad mes esame labai užsigrūdinę, nes pripratome. Manau, buvimas kolektyve taip pat stiprina imunitetą, nes vaikai susiduria su įvairiais virusais ir bakterijomis. Baseinas mums tikrai padėjo – tai buvo teigiamas dalykas.“
Šeimos gydytoja papasakojo apie ženklus, kurie gali rodyti, kad vaikas turi silpną imunitetą. Ji pabrėžė, kad jei ligos kartojasi pernelyg dažnai – sakykim, darželinio ar mokyklinio amžiaus vaikai gali sirgti ir iki 10 kartų per metus ir tai būtų normali situacija.
Tačiau jei sergama dažniau ir kiekvieną kartą reikia antibiotikų, tai jau gali signalizuoti apie problemą. Pavyzdžiui, jei dažnai pasikartoja tonzilitas, kuris reikalauja antibiotikų, arba jei per metus būna keli pneumonijos atvejai, tai jau rodo, kad kažkas nėra gerai. Taip pat, jei vaikas suserga ligomis nuo kurių jis paskiepytas, tai gali reikšti, kad vakcina nesuveikė taip, kaip turėtų, ir imunitetas neatliko savo darbo. Tada reikėtų gilintis į priežastis.
G. Slausgalvienė taip pat pasidalino, kad vos pajutusi, kad vaikas gali susirgti, duoda jam česnako kapsulę ir vitamino C. „Man visada skanu buvo juoda duona su sviestu ir česnaku, bet vaikams dabar to neįpirštu.“
O gydytoja ją papildė, kad imbieras taip pat yra nebloga priemonė, bet svarbu vartoti antioksidantus turinčius maisto produktus – tokie kaip žalia arbata, imbieras, česnakas. Taip pat daržovės ir uogos, nes jose gausu antioksidantų.
Visą laidą žiūrėkite čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!