Dar būdamas mokyklinio amžiaus kartu su draugais Mindaugas kūrė mėgėjiškus vaidybinius filmus. Jau tada kūrybinis procesas jaunuoliui kėlė malonius jausmus. Dėl to, iš Raseinių rajono kilęs vaikinas atsidūrė Kaune, kur užtikrintai žengia kokybiško vaidybinio kino kūrėjo keliu. Iš viso studentas yra sukūręs tris trumpametražius filmus („Netyčinis“, „Geras pažįstamas“ ir „Jis ir jo problemos“), o dabar ruošia dar vieną siurprizą ir tikisi, kad naujas darbas bus įvertintas bei pastebėtas. Mintimis apie kūrybą, studijas ir ateities planus M. Banys mielai dalijasi ir su skaitytojais.
Studijų reikšmė kūrybiniame kelyje nenuginčijama
Kinas M. Baniui nėra vien tik pomėgis – meilė šiai meno sričiai ir noras apie kiną sužinoti daugiau, paskatino pasirinkti studijas Kaune. Dabar, paklaustas apie savo pasirinkimą, vaikinas patikina, kad noras kurti ir atskleisti save įtakojo šį sprendimą. „Žinoma meilė kinui įtakojo sprendimą studijuoti Naujųjų medijų meną, tačiau yra ir kitų aplinkybių, kurios lėmė tai, kad studijuoju Kaune, o ne kitame mieste, tačiau jos yra antraeilės ir ne tokios aktualios, kaip noras kurti filmus.“ Studijų metais Mindaugas įsitraukė į VDU akademinio teatro veiklą, sukūrė tris trumpametražius filmus, atliko nemažai studijinių praktinių užduočių ir darbavosi Lietuvos Kino Studijoje. „Sutikti dėstytojai, draugai, pažįstami, analizuoti kūriniai, dalyvavimas VDU akademiniame teatre „ERRO“ ir panašūs veiksniai suformavo bei vis formuoja tam tikrą požiūrį į kiną ir aplinką. Galiu tik pasidžiaugti, kad studijos manęs nevaržo ir suteikia laisvę. Kaip ir visur, yra ir nusivylimų, tačiau, manau, jie neišvengiami. Būdamas čia, jaučiuosi gerai ir tikiuosi, kad laikui bėgant tas jausmas tik sustiprės.“
Kinas Lietuvoje ir užsienyje – tapatinti nėra ko
Lietuvoje kino industrija nėra pakankamai išsivysčiusi, daug filmų kuriami iš idėjos ir entuziazmo, todėl vieni filmai geresni, o kiti taip ir lieka nepastebėti. Pašnekovas pastebi tai, kad šalyje dažniausiai kuriami lėti, depresiški, netechniški filmai. Nepaisant to, Lietuvos kino ateitis šviesi, tad nereikia visko spalvoti vien pilkai. „Tiesa ta, kad didžioji dalis filmų lėti, depresiški, netechniški. Bet yra pavyzdžių, kurie ima prieštarauti šiam nusistovėjusiam požiūriui. Bet kokiu atveju, tikiu, kad Lietuvos kino ateitis šviesi ar bent jau įdomi ir ateityje pateiks malonių siurprizų.“
„Mane žavi atmosfera, į kurią panardina filmas. Tai gali būti garso takelis, personažų įtaigumas, montažas, istorijos aktualumas ir subtilumas. Žinoma kartais norisi tiesiog kažko neįpareigojančio ir lengvo, tokie filmai taip pat turi savo paskirtį“, – teigia Naujųjų medijų meno studentas. – Na, o daugelis šiuolaikinių filmų, gimsta ne kūrėjo mintyse, o gudrių prodiuserių galvose. Jie puikiai žino, ko nori žiūrovas, kas jį tenkina ir erzina, todėl savotiškai jam pataikauja. Tokie kūrėjai pasitelkia savo srities specialistus, adaptuoja tam tikras istorijas, aktualius įvykius ir sukuria neįpareigojantį kiną arba, paprasčiau tariant, pramogą.“
Kalbėdamas apie kiną, Mindaugas pasidalijo mintimis ir apie animaciją – vieną įdomiausių kino žanrų. „Man patinka animacija ir ja žaviuosi. Labiausiai patinka ne tai, kaip animaciniuose filmuose imituojami personažų judesiai, bet tai, kaip pasitelkiant tuos judesius atskleidžiamos emocijos, išgyvenimai, mintys. Kitaip tariant, animacija yra neribota, ji gali mus nukelti bet kur“, – samprotavo Mindaugas.
Džiugina kiekvienas sukurtas filmas
Jau minėjome, kad Mindaugas sukūrė tris trumpametražius vaidybinius filmus. Paties kurti filmai vaikinui labai artimi ir kelia tik šiltus jausmus, tačiau savo kūrybą vertinti objektyviai sunku. Nepaiant to, studentas stengiasi džiaugtis kiekvienu savo darbu, juk dar yra jaunas ir tobulėti tikrai yra kur. „Stengiuosi džiaugtis kiekvienu savo darbu ir tuo pat metu žvelgti į jį kritiškai, priimti aplinkinių nuomonę ir ją įvertinti. Kūrybinis procesas man yra be galo malonus, todėl tuo pat metu stengiuosi kurti tai, kas man įdomu ir aktualu. Jeigu jaučiu, kad savo kūriniu neturiu ko pasakyti, atskleisti ar bent jau nustebinti, tuomet paprasčiausiai pasuku priešinga kryptimi ir ieškau išgyvenimų, istorijos ar personažo, kuris suteiktų ne tik įkvėpimo, bet priverstų susivokti ir atrasti mane patį.“
Naujas filmas – nauji lūkesčiai
Šiuo metu vaikinas dirba prie naujo filmo pavadinimu „Poetas“. Šis darbas vaikinui tikras iššūkis, nes tokios tematikos filmo jis dar nėra kūręs. „Paskutinis mano trumpametražis filmas „Netyčinis“ buvo apie smurto ir moralės klausimus, taigi tiesiog norėdamas išmėginti kažką naujo, nusprendžiau pasukti meilės keliu ir į tai pažvelgti savaip, – pasakoja Mindaugas. – Šiame filme meilei stengiuosi suteikti skirtingą, gana analitišką reikšmę. Nepasakyčiau, kad esu didelis romantinių filmų gerbėjas, todėl visą procesą priimu kaip iššūkį ir tikiuosi, kad galutinis rezultatas bus įdomus ne tik man, bet ir žiūrovams.“
Filmo herojus – įprastas personažas, neįprasta istorija
Tikriausiai įdomu, kas tas poetas, koks jis yra... Pašnekovo teigimu, trumpametražiame filme poetu taps visai kitoks žmogus nei galime pagalvoti iš pradžių. „Nors nemėgstu kažko apibūdinti kaip eilinio ar neišsiskiriančio, ypač savo kuriamų personažų, tenka pripažinti, kad pagrindinis filmo herojus, toks ir yra. Jis nepatenkintas savo gyvenimu, neieško naujų patirčių ar išgyvenimų, jis pasikeitė tik susipažinęs su nuostabia mergina, – atskleidė vaikinas. – Ši meilė pagimdo eiles ir kūrybą veikėjo gyvenime.“ Pašnekovas taip pat pabrėžia, kad apie meilę filme bus kalbama kaip apie ligą, kurios šalutinis efektas savotiškai išbalansuoja žmogų ir jis tampa abejingu sau ir aplinkai. Būtent toks požiūris į šiltą jausmą turėtų nustebinti stebėtoją. „Filme klausiama, ar meilė tai liga, o įsimylėjėlis tai loginis? Juk sergantis, ypač psichikos sutrikimais žmogus kartais nesuvokia, kas su juo vyksta, kodėl tai vyksta ir kaip liga įtakoja jo veiksmus. Tas pats ir su įsimylėjusiuoju“, – mano režisierius.