Brokoliai – žiediniams kopūstams gimininga daržovė, kilusi iš Italijos. Lietuvoje pradėta auginti tik XX a. trečiąjį dešimtmetį. Auginama retai, daugiausia daržininkystės ūkiuose ir sodininkų mėgėjų.
Botaninės žinios, auginimas. Brokoliai (Brassica oleracea L. var. italica) – bastutinių šeimos vienmetės daržovės. Jų žiedynai (galvutės) ne tokie kompaktiški kaip žiedinių kopūstų, žiedai šviesiai žalsvos ar net neryškiai violetinės spalvos. Per vegetaciją brokoliai išaugina šoninius ūglius, ant kurių taip pat formuojasi žiedynai. Ypač greitai šoniniai ūgliai auga išpjovus centrinį žiedyną. Per vegetaciją žiedynus galima skinti keletą kartų.
Ankstyvam derliui brokoliai sėjami į dėžutes ar šiltadaržius kovo viduryje–balandžio pradžioje, rudeniniam derliui – gegužės pabaigoje. Optimaliausia augimo temperatūra +20° C. Kad sudygę daigai neištįstų, kelias dienas palaikoma žema temperatūra (apie +10° C). Į dirvą brokolių daigai sodinami, kai užaugina 3–4 tikruosius lapus. Ankstyvųjų brokolių daigus reikia užgrūdinti – keletą dienų palaikyti žemesnėje temperatūroje.
Brokoliai gerai auga humusingose, giliai įdirbtose priesmėlio ar lengvo priemolio dirvose, rudenį tręštose mėšlu. Į dirvą daigai sodinami 50x60 cm atstumu. Auginami panašiai kaip žiediniai kopūstai. Sausą vasarą juos būtina laistyti. Brokolių galvučių dengti nuo saulės, kaip žiedinių kopūstų, nereikia.
Derlius imamas, kol žiedynai neišsiskleidę (žiedai pumpurų fazėje). Maistui tinka ir 15–20 cm ilgio žiedstiebiai. Pražydę brokolių žiedai maistui nebetinka. Žiedynus geriausia pjauti anksti rytą arba vakare, kai galvutės stangriausios, prisigėrusios vandens. Išpjovus centrinį žiedyną, per 6–10 dienų iš lapų pažastyse esančių pumpurų užauga antrasis, jį išpjovus – trečiasis ir t. t. šoninių žiedynų derlius. Nuo to paties augalo žiedynus galima skinti maždaug 2–3 mėnesius, tik tokį derlių duodančius kopūstus reikia tinkamai prižiūrėti – papildomai patręšti ir gausiau palaistyti. Vegetacijos periodas priklauso nuo veislės ir trunka 150–180 dienų.
Brokolių biocheminė sudėtis, naudojimas. Brokolių žiedynus galima pavadinti natūralių vitaminų koncentratu, juose yra daug vitamino C, E, B grupės vitaminų ir karoteno, vertingų aminorūgščių (metionino), daug mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, fosforo, magnio ir kitų), gausu balastinių medžiagų.
Tai dietinė, lengvai virškinama daržovė. Maistui vartojama taip pat kaip žiediniai kopūstai, o užšaldyta gali paįvairinti daržovių asortimentą žiemą. Labai svarbu brokolių nepervirti (pakanka virti 15 min.).
Brokoliuose esančios biologiškai aktyvios medžiagos saugo organizmą nuo infekcijų, gerina angliavandenių ir baltymų apykaitą, stiprina širdį ir kraujagysles, gerina kraujodarą, ląstelių aprūpinimą deguonimi, gerina viršinimą, saugo nuo vidurių užkietėjimo, šalina nervingumą, dirglumą, padeda esant nemigai.
Verta žinoti: Brokoliai tinka deriniuose su pomidorais, špinatais ir kitomis daržovėmis, kuriose yra dideli biotino (vitamino H) kiekiai. Tada organizmas geriau pasisavina brokoliuose esančias veikliąsias medžiagas.