„Ant kai kurių akmenų matosi, kad yra žmogaus ranka nugludintos raidės“, – sako visuomenininkas Daniel Lupshitz.
Laiptai ant Tauro kalno Vilniuje papiktino visuomenininką, buvusį Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus patarėją Danielį Lupshitzą. Žydų kilmės verslininkas aptiko užrašus ant laiptų hebrajų kalba. Dabar ant jų jis nebelipa, mat ten – dar sovietų laikais įmūryti žydų antkapiai.
„Problema yra ne ta, kieno čia akmenys. Žydų ar ne žydų. Čia yra Lietuvos piliečių. Aš negaliu suvokti, kaip žmonės piktybiškai vengia atsakomybės. Sakau jums kaip advokatas advokatui. Kalba eina ne apie akmenų šventumą. Kalba eina apie turtą. Žmogus mirė, jis turėjo turtą. Iš to žmogaus turtas buvo pavogtas. Jis nieko jiems negali padaryti. Tai jūsų sąžinė turėtų kalbėti pradėti“, – pasakoja D. Lupshitz.
Toks atradimas ant Tauro kalno ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkei Fainai Kukliansky buvo naujiena. Bendruomenė kartu su miesto savivaldybe jau anksčiau užsiėmė panašių konstrukcijų ardymu bei jų ženklinimu.
„Aišku, kad vertinu negerai. Bet aš nematau čia jokios blogos valios iš dabartinių savivaldybės darbuotojų“, – teigia Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
Bet Lupshitzas blogą savivaldybės valią mato – Lietuvos žydas pyksta, kad iš įvairių konstrukcijų žydų antkapių dalis išimti miesto valdžia delsia.
„Yra žymiai lengviau nieko nedaryti, negu daryti. Galima sėdėti savo gražiam bokšte“, – kalbėjo D. Lupshitz.
Vilniaus meras tikina, jog savivaldybė prieš kelerius metus suskaičiavo, kiek sostinėje vietų, kur konstrukcijoms naudoti antkapiai ir iš kur jie privalo būti pašalinti.
„Dvi vietos buvo paliktos tokios, su žydų bendruomene pasitarus, kur, deja, tie antkapiai liks ilgam, nes tai yra tiltų atramos ir natūralu, kad tiltų nugriauti neišeis ir tą mes visi suprantame“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Tiesa, apie tai, kad antkapių Tauro kalno laiptuose dar liko, meras aiškino nežinojęs.
„Tauro kalno laiptų tarp tų vietų nebuvo, nes tuo metu antkapiai jau buvo išrinkti iš ten ir padėti kiti akmenys. Vėliau paaiškėjo, kad gal kažkas atsitiko, bet ta informacija nepasitvirtino. Jei tai nauja informacija, žiūrėsime. Galbūt kažkur neiškilnoti tie laiptai, gal kita puse padėti, visko gali būti. Sakydami pačius kvailiausius pasiaiškinimus, pavyzdžiui, mums reikia eksperto, kuris galimai perskaitytų. Aš hebrajiškai skaitau, ten vardas užrašyta“, – pasakoja D. Lupshitz.
Vilniaus miesto gyventojų nuomonės išsiskiria – vieni siūlo pamiršti tai, kas buvo seniai, kiti – kritikuoja:
„Aš kiekvieną kartą dabar prisiminsiu šitą faktą, kurį ką tik pasakėt, bet lipsiu, nes atrodo, kad, jei pakankamai ilgai žiūrėsi, tai visur atrasi istorinės kančios.“
„O kur jiems vaikščioti. Pasižiūrėkit, kas darosi prie Sporto rūmų. Toks gyvenimas, nieko nepadarysi, neuždrausi. Greitai nebus jokių kapinių apie Vilnių, jūs gi žinot, kad dabar kremuojami žmonės.“
„Pirmą kartą girdžiu. Čia aišku negerai, jei čia iš tikrųjų yra teisybė.“
„Juk čia jau senos kalbos. Aš Vilniuje nuo 1973-ių metų gyvenu, tas kalbas girdžiu šimtą kartų, tik niekas nežino iš kur akmenys ir kur jie turi būti. Bet turi būti gražinti iš ten, kur buvo pavogti.“
Vis dar išlikusių konstrukcijų iš antkapių sostinėje – ne viena ir ne dvi. Aplink Vilniaus miesto klinikinės ligoninės centrinį įėjimą Antakalnyje matomos mažesnės paminklų dalys, jos čia atkeliavo iš senųjų žydų kapinių Užupyje, Olandų gatvėje. Mozaiką prieš kelis dešimtmečius sukūrė dailininkas Vincas Kisarauskas.
„Net išrinkus tą mozaiką, nebuvo daryti ką su tais akmenimis, nes jų fragmentai yra labai maži“, – teigia F. Kukliansky.
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su Lietuvos žydų bendruomene anksčiau rado išeitį, kaip neužsiimti laiptų ir sienelių ardymu – paženklinti tokias vietas lentelėmis. Šią idėją realizavo ir Vytenio gatvėje, kur buvo nuspręsta atraminių laiptų sienelių su rašmenimis neišmontuoti.
„Kai kuriose vietose reikėtų daryti dideles rekonstrukcijas. Kaip ir čia, mes nusprendėm su savivaldybe pažymėti tokiomis lentelėmis, kad žmonės žinotų“, – kalbėjo F. Kukliansky.
Suniokoti žydų antkapiai jau daugiau nei trejus metus guli ir prie Vilniaus sporto rūmų – iš antkapių Vilniaus savivaldybė čia planavo kurti memorialą.