Nors kanapės Lietuvoje uždraustos, kasiakų sukimo meistrų sugužėjo tiek daug, kad net teko organizuoti greitas atkrintamąsias varžybas. Čempionate teisėjavo ir Laisvės partijos valdybos narys Nerijus Vitkauskas, per rinkimus nepakliuvęs į Seimą, tačiau pagarsėjęs kanapių populiarinimu ir dekriminalizavimo siekiais.
Viename Vilniaus bare, skambant hiphopo bei regio muzikai, vienas prieš vieną rungiasi kanapių mylėtojai. Suka suktines. Tiesa, ne su kanapėmis, mat jos nelegalios. Todėl čia vietoj žolės „sportininkai” suka tabaką. Čia tik pirmasis etapas – atkrintamosios varžybos. Laimi greičiausiai susukęs „kasiaką“. Pirmas laimėtojas – dalyvis, save vadinantis Triušiu.
Po šio etapo seks kiti du, rimtesni, su komisijos vertinimais. Viename reikės susukti kuo ilgesnę suktinę, kitame – kuo originalesnę. Viskas – dėl „kasiakų“ sukimo Lietuvos čempiono vardo ir prizo – didžiulių vandens pypkių, kurios tinka ir žolei.
„Buvo ganėtinai intensyvu, nes mano rankytės visada prakaituoja, bet kaip sakiau, ilgametė patirtis daro savo ir paėjo pirmą raundą ištempti. – O šiaip tik tabaką suki? – Tik tabaką. Visada, gi negalima. – O ką galvoji apie dekriminalizavimą? – Aš labai už, bet ššš, tyliai“, – kalba dalyvis Triušis.
Per atkrintamąjį etapą varžosi 30 dalyvių. Iš jų į antrąjį etapą praeis lygiai pusė. Tarp varžovų pasitaiko ir atkeliavusių į Lietuvą gyventi iš užsienio.
„Nes aš norėjau čia dalyvauti. Aš tikrai neblogas rolleris, mano draugai taip sako. – Kartais tu rūkai žolę? – Žinoma. – Kodėl tau patinka? – Sunkus klausimas, pirmą kartą kai pabandžiau – įsimylėjau“, – sako dalyvis Aleks.
Yra ir gerai suktines sukančių merginų. Visi dalyviai pripažįsta – svarbiausia – daug praktikos.
„Kiekvieną dieną po 8 kartus, su tabaku, kaip ir čia. 10 metų, kiekvieną dieną ir puiki patirtis“, – tikina dalyvė Sveta.
Tiek čempionato organizatorius, tiek čia susirinkę dalyviai pripažįsta – mieliau vadinamuosius kasiakus suktų su tikromis kanapėmis. Tačiau, deja, už tai gresia baudžiamoji atsakomybė. Kanapių laikymas su tikslu platinti baudžiamas nuo 2-ejų iki 8-erių metų laisvės atėmimu.
Esant kiekiams, didesniems nei pustrečio kilogramo, bausmė didėja atitinkamai dar 8–10 metų. O jei asmuo tiesiog pasidalintų rūkoma kanapių suktine su kitu – tai jau yra platinimas. Už tokį pasidalinimą su nepilnamečiu gresia nuo 3-ejų iki 12 metų laisvės atėmimas.
„Kasiakų“ sukėjai norėtų išsikovoti bent dekriminalizavimą, kuris reikštų švelnesnes bausmes už disponavimą marihuana.
„Aš tik už dekriminalizavimą, mes realiai atsiliekam nuo visų Vakarų Europos, mes gi bandom būt laisvi, tai aš už. Pradžiai tai turėtų atstot nuo jaunimo su neadekvačiomis bausmėm, kad kiekvienas galėtų sau augintis, nebūtų poreikio juodajai rinkai, ir viskas paprasčiau tada būtų. Aš manau, kad svarbu skleisti žodį ir neslėpti viso to. Mes, aišku, sukame tabaką, bet suprantame, koks to simbolis. Tad nereikia vengti kalbėti apie tai“, – teigia „Flow baro“ direktorius Donatas Nachimovas.
O teisėjauti atvyko tikras kanapių ekspertas, į Seimą per rinkimus nepatekęs Laisvės partijos valdybos narys Nerijus Vitkauskas. Politikas rodo, kaip suka suktinę pats.
„Mokat gerai sukt? – Na, aš gal nesigirsiu, reikėtų sudalyvaut. – O dažnai sukat? – Na, kartais palavinu šituos rankų darbo įgūdžius“, – pasakoja N. Vitkauskas.
Politiko įsitikinimu, kanapės turėtų būti iš pradžių dekriminalizuojamos, o jau po to legalizuojamos, nes kanapės esą ir toksikologiniu, ir socialiniu, ir mokslinių požiūriu yra gerokai mažiau kenksmingos už alkoholį.