Šiemet lietuviai pavasarį pasitinka kaip niekada išsekę: tiek fiziškai, tiek emociškai – pandemija, ilgas karantinas, ribojimai ir šalta žiema stipriai paveikė žmonių sveikatą. Medikai pastebi, kad daugelio kūnas nusilpęs dėl itin menko judėjimo, o organizmas – dėl vitaminų trūkumo.
„Iššūkis mūsų kūnui ir psichologine prasme patiriame daug įtampos, daugumai žmonių skubančių dirbančių trūksta B grupės vitaminų. C vitaminas kaip pagrindinis antioksidantas, kaip imuninės sistemos stiprinimo procese dalyvaujantis vitaminas“, – sako Kauno klinikų šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
Bet ar verta iš karto pulti gerti maisto papildus su gausybe vitaminų? Gyventojai sako, kad ypač šiemet organizmą stengėsi stiprinti natūraliais produktais:
„Valgau brokolių, riešutų, į daržoves aš daugiau.“
„Į valgymą žiūriu ypatingai, sportuoju, aš pageriu ir sustoju… Reikia nudėti nuotaiką, viskas priklauso, kaip tu pats gyveni.“
„Tas sėdėjimas namuose priduoda streso, bet stengiamės išeiti pasivaikščioti grynam ore, kiek galima.“
„Daugiau žalių, salotų, pomidoras, agurkas, raugintus kopūstus naudojam.“
VDU Žemės ūkio akademijos docentė sako, kad žmones už tokį išskirtinį rūpestį savo organizmu dera pagirti. Jei nori būti sveikas kaip ridikas, tai daržovės maisto racione ir turi užimti didesnę dalį. Išties, būtent vitamino C dienos dozę tikrai galime gauti vien iš daržovių ir jų užtenka visai nedidelio kiekio, o jei dar paskanausime vaisių – dienos norma garantuota.
„Iš tokių daržovių, kurios turi daugiausia vitamino C, tai galima išskirti raudonas paprikas. Mums reikėtų suvalgyti 100 gr paprikos, 100 gr svogūno arba smidrų, kad gautume paros normą vitamino C, bet jei suvalgysime ir špinato, ir paprikos, ir svogūno, gauname asorti“, – pasakoja Agronomijos fakulteto docentė Audronė Žebrauskienė.
O nervinę sistemą šiemet itin išsekino pandemija ir besitęsiantis karantinas. Jei tapome pernelyg dirglūs, vis dažniau kamuoja niūrios mintys – jas šalin nuvyti padės magnis.
„Jeigu jau kalbėtume apie įtampos padarinius tai visais atvejais kai mes patiriam daug streso, daug nerimo, galbūt net depresinė nuotaika – mikroelementai tokie kaip magnis yra visada labai svarbūs“, – teigia J. Sauserienė.
Žemės ūkio akademijos dėstytoja ant padėklo rikiuoja gausybę tamsiai žalios spalvos daržovių ir sako, kad būtent jos tikra antistresinė bomba – tokiuose žalėsiuose ypač daug magnio.
„Brokolis netgi vadinamas super daržove, nes jame yra ne tik daug magnio, bet ir vitamino C, ir visų kitų medžiagų, mūsų vertingas, bet retokai ir mažai pripažintas, briuselinis kopūstas. Labai vertinga daržovė ir turinti visų mikroelementų, tai labai populiarėjanti daržovė yra špinatas“, – kalbėjo Agronomijos fakulteto docentė Audronė Žebrauskienė.
O kaip su Vitaminu D? Lietuva ir taip priskiriama prie tų šalių, kur dėl mažo kiekio saulėtų dienų, tad jo visuomet yra deficitas. O šiemet dėl vyravusio karantino kelionių nebeliko, o rudenį ir žiemą net ir šykščius savos saulės spindulius sugaudyti buvę sudėtinga, dėl šalto oro ir apsaugos priemonių teko slėptis po kepurėmis, pirštinėmis ir dar kaukėmis.
„Reikia neužmiršti, kad tik atvirose vietose mes galim pasigaminti vitamino D, o dabar net ir veidas uždengtas žmonių – tai sudėtinga, bet nuotaikai netrukdo, bet kokiu atveju saulė veikia ne tik dėl vitamino D pasigaminimo, bet ir dėl nuotaikos“, – sako J. Sauserienė.
Čia be papildų greičiausiai neišsiversime, bet natūralaus vitamino D tikrai galime rasti žuvyje ir bent nedidelę dalį daržovėse: lapiniuose kopūstuose, morkose, moliūguose ar ropėse. O štai laisvėjantis karantinas – jau leidžia ir saule be kaukės mėgautis.
Bet ir medikai ir mokslininkai pabrėžia, norint gauti visą kompleksą organizmui naudingų medžiagų, svarbu, kad maisto racione karaliautų kuo spalvingesnės daržovės.
„Per parą žmogus turėtų suvartoti 300- 400 gramų daržovių ir tada jis gautų paros normą. Tas asortimentas kuo didesnis, spalvų kuo didesnė įvairovė – nereikėtų pamiršti šakniavaisinių daržovių, svogūninių, ankštinių daržovių nes jose didelis vitaminų kiekiai, mineralinių medžiagų ir mikroelementų kiekiai“, – pasakoja A. Žebrauskienė.
Daugiausia vitaminų yra šviežiose ir sezoninėse daržovėse, ir žinoma, nepamiršti derėtų raugintų ar šaldytų, jose irgi išlieka daug naudingų medžiagų.