Gyventojai su skundais nuo ankstyvo ryto rikiuojasi prie Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos. Mat čia jau teikiamos planinės paslaugos, netrūksta ir skubių užrašymų. Čia stovintys žmonės guodžiasi, kad su skaudančiais ir pūliuojančiais dantimis eilės pas odontologus laukia visą karantino laikotarpį – kone du mėnesius.
O per tą laiką vilnietei Tatjanai taip įsiskaudėjo dantį, kad moteriai negydytas kariesas komplikavosi į pulpitą – danties nervo uždegimą:
„Prasidėjo skausmai ir jau kokį mėnesį vartoju nuo skausmo vaistus, antibiotikus. Ir man paskambino, šiandien leido ateiti jau gydymui nuo karieso, o dabar jau svarstys, ar išrauti tą dantį.“
Apie skausmus pasakoja ir kiti pacientai:
„Baikit, jau trys dienos kaip nevalgau, viskas pūliuoja pas mane, ištinę viskas.“
„Darė implantus statė, plokštelės yra, o gumytes sunešiojau per 3 mėnesius ir aš negaliu valgyti, žaizdos pradėjo darytis.“
Dantų skausmų kamuojami žmonės sako padarytų viską, kad tik greičiau patektų pas gydytoją, net ir daugiau susimokėtų. Už daugelį odontologijos paslaugų gyventojams išties teks mokėti brangiau.
Žalgirio klinikos vadovė Alina Pūrienė pripažįsta, kad atnaujinus darbą padidės ir išlaidos, mat apsaugos priemonėmis nuo galvos iki kojų reikia aprengti ne tik odontologus, bet ir jų asistentus. O kai kurios apsaugos priemonės: prijuostė,vienkartiniai skydai, pirštinės turi būti keičiami po kiekvienos apžiūros, respiratoriai kas 6-8 valandas. O visos šios priemonės tiek padėjėjui, tiek daktarui gali papildomai kainuoti nuo 30 iki 100 eurų priklausomai nuo to, kaip brangiai jos buvo įsigytos. Tad pacientams apsaugos priemonės bus įskaičiuotos į paslaugų kainą.
„Respiratoriai piko metu buvo 20 ir virš eurų. Respiratorius reikalingas tiek gydytojui, tiek jo padėjėjui. Kombinezonai buvo nuo 15 eurų ir brangiau. Tai dabar kai kas pacientams įsilies į priemonių išlaidas ir pacientams jos bus ne vienodos“, – sako Žalgirio klinikos vadovė Alina Pūrienė.
„Svarbiausia pasikeisti prijuostę ir pasikeisti skydą arba skydai yra atiduodami asistentėms, kurios juos dezinfekuoja“, – pasakoja tarybos pirmininko pavaduotoja Rima Adomaitienė.
Tiesa, kainas ketina didinti ne visos odontologijos klinikos. Štai sostinėje įsikūrusios privačios klinikos savininkai tikina, kad apsaugos priemonių kaina bus padengta iš įmonės kišenės.
Tačiau odontologai pripažįsta, kad situacija nelengva – atnaujinus darbus gerokai prailgėja vizito laikas, mat nuolatos reikia dezinfekuoti patalpas.
„Valandą laiko skiriame darbui ir pusvalandį patalpų dezinfekcijai valymui ir vėdinimui. Tai iš viso 1,5 valandos laiko“, – teigia klinikos ,,Medwell“ gydytoja odontologė Žaneta Boverytė-Vaitekūnė.
O Lietuvos odontologų rūmai prašo žmonių neiti pas odontologus, o registruotis telefonu, siekiant išvengti ir taip didelių eilių bei susibūrimų.
„Skambinti telefonu, į įstaigą jokiu būdu neateiti gyvai užsirašyti. Tuomet iš jo bus surinkta informacija apie epidemiologinę situaciją. Ar įtariamas sergantis COVID-19. Jei visi neigiami punktai, galima tęsti registraciją“, – kalbėjo R. Adomaitienė.
Tiesa, apie brangstančias paslaugas jau užsimena ir grožio specialistai. Plaukų stilistė Jolanta Morkūnienė tikina, kad pradėjus darbus, klientų srautas sumažėjo perpus. Moteris neslepia, kad kainas ketinama didinti 10-20 procentų.
„Sunkus laikotarpis visiems, ne tik mums ir mes jį turime išgyventi. Mes ieškome būdų, kaip tą padaryti, o būdas yra vienas kažkiek turime pakelti kainas, kad būtų visiems gerai. Mes turime saugiai priimti, o jie turi saugiai gauti paslaugą“, – sako plaukų stilistė Jolanta Morkūnienė.
Nors kirpėjų ir grožio specialistų asociacija tikina, kad jų bendruomenės nariai kainų nekels, visgi pripažįstama, kad situacija yra neeilinė. Daugeliui specialistų iš savo kišenės teko susipirkti medicinines kaukes, dezinfekcines priemones, taip pat vienkartines pirštines.
„Iš tiesų žmonės neturėjo įplaukų, neturėjo didelių išmokų. Iš tiesų išlaidos be galo didelės, aš pati susipirkau visą amuniciją. Bet nemanau, kad pakėlė taip stipriai. Kiek žinau, paslaugos nėra pabrangusios, galbūt kažkur yra kaukės mokestis. Tikrai nemanau, kad tai masiškas reiškinys“, – pasakoja Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos prezidentė Jolanta Mačiulienė.
Nuo pirmadienio darbą pradėjo ir kosmetologai, masažo specialistai. Duris atveria ir soliariumų bei tatuiruočių salonai.
Pasak grožio specialistų asociacijos, kai kurie klientai patys niekieno neprašydami palieka arbatpinigų grožio specialistams, taip solidarizuodamiesi su karantino nualintu verslu.