Visaginas šiuo metu labiausiai Covid-19 pandemijos paveiktas Lietuvos miestas. Sergamumas 100 tūkst. gyventojų čia viršija 1200 atvejų, tai 2,5 kartų daugiau nei Vilniuje ir Klaipėdoje, 3 kartus daugiau nei Kaune. Vienas iš 4 visaginiečių, nusprendusių pasitikrinti, ar neserga, gauna teigiamą atsakymą.
Kodėl gi Visaginas įkrito į tokią gilią COVID duobę? Vieni vietiniai nė nenutuokia, kiti turi versijų:
„Nežinau, negaliu pasakyti.“
„Turbūt ne visi laikosi saugumo priemonių.“
„Man atrodo, kad daugiausia, kur daug žmonių. Visagino linija, „Visateksas" dirba, kur vienas prie kito dirba. Ir užsikrečia.“
18 tūkst. gyventojų mieste jau registruoti 1,5 tūkst. susirgimo atvejų. Tačiau miesto valdžia situacijos nedramatizuoja. Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus, Visaginas statistiškai blogai dabar atrodo dėl vėliau nei likusią Lietuvą užgriuvusios susirgimų bangos ir aktyvaus gyventojų testavimo.
„Labai turėjo įtakos grįžimas mūsų pačių gyventojų, kurie buvo Didžiojoje Britanijoje prieš Naujuosius metus, kai prasidėjo. Antras dalykas, tai testavimo vidurkiai. Pas mus šiandien yra 1,5 didesnis vidurkis palyginus su Lietuvos. Daugiau testuojam, daugiau randam tų, kurie yra, sakykim, realiai sergantys“, – sako Visagino savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Andrius Bukauskas.
Tiesa, pašnekovas pripažįsta, kad pradėjus miesto pedagogų patikrinimą aiškėja, jog tikroji sergamumo situacija mieste gali būti ir dar didesnė.
„Iš 37 vakar atliktų tyrimų 7 rodo, kad turi antikūnus, iš kurių vienas jau buvo, kad sirgęs žmogus. Vadinasi, kad kai kas pernešioja šią ligą ant kojų“, – pasakoja V. Andrius Bukauskas.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skelbia, kad Visagino situaciją smarkiai galėjo pabloginti ir gyventojų karantino reikalavimų nesilaikymas, ir netikėjimas virusu, ir net ligos slėpimas, kad tik nestotų įmonių darbas.
„Ir tokiu būdu, aišku, darbuotojai, ne paslaptis, kad ir visoje Lietuvoje tokių atvejų buvo, kad jie neleidžiami į saviizoliaciją, arba neleidžiama darytis tyrimų, kad būtų nustatytas virusas blogai besijaučiančiam“, – teigia epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Vietiniai prasitaria, kad sergantys žmonės Visagine net jausdami simptomus kartais eina į darbą. Ir aiškėja ne tik, kad dalis visaginiečių nenori ar net kartais vengia tikrintis dėl koronaviruso. Visagino ligoninės direktoriui teko gerai pasukti galvą, kaip paraginti ir savo kolegas medikus aktyviau skiepytis nuo koronaviruso.
Ligoninės vadovybė su miesto valdžia net buvo įsukę reklaminę kampaniją, vakcinoms tarp medikų populiarinti.
„Tų žmonių toks entuziazmas po truputį auga, jis auga ne tiek, kiek norėtųsi greitai. Kiti sako, mes palauksime, pažiūrėsime, kaip kiti reaguos, kaip bus po antros dozės. Bet per tą laiką ir prasirgo nemažai žmonių mūsų, gal 100 prasirgo. Dabar dar yra sergančių. Ir dar beveik 100 pasiskiepijo, tai, sakysime, kiti dar laukia kažko, žiūri“, – kalbėjo Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius.
Visagino ligoninėje iš 330 medikų kol kas pasiskiepijo 84. Dar 100 persirgo. Likę pusantro šimto galvoja, ar skiepytis.Nuo koronaviruso pacientą skiepijanti medicinos sesuo kolegų abejones pastebi.
„Na yra visokių žmonių ir visokių nuomonių. Pas kiekvieną savo nuomonė ir viskas“, – sako medicinos sesuo Valentina.
Sako, ir kai kurie rizikos grupės gyventojai skiepytis visai nenori. Visagine daugiau nei pusė gyventojų – rusai, lietuvių apie penktadalis. Didžioji dalis informacijos semiasi iš rusiškų žiniasklaidos priemonių, o ir socialiniuose tinkluose prisiskaito dezinformacijos. Bijo vakarietiškų vakcinų, kurioms net pavadinimą turi „eurovakcinos“.
„Vakar perskaičiau atsiliepimus vietinių, kurie pažįsta pasiskiepijusius žmones, medicinos personalą. Ir daugelis pasakė, kad problemos po skiepų pas daugelį“, – pasakoja Visagino gyventoja Natalija.
„Nenoriu vakcinos, nes pagyvenę žmonės nelabai jos ir nori. Nes ji nepritaikyta seniems. Atkreipkite dėmesį – miršta ir suserga pagrinde senelių namuose, kur seni žmonės. Nes ten silpna sveikata ir prie to vakcinavimas vyksta“, – teigia Visagino gyventojas Borisas.
„Oi, nenoriu apie tai kalbėti“, – tepasakė Visagino gyventoja Tatjana.
„Aš… kaip jums pasakyti. Aš dar neapsisprendžiau“, – kalbėjo Visagino gyventoja Valentina.
Savivaldybė pripažįsta – propagandos poveikis jaučiamas.
„Aišku, ne paslaptis ir kad mūsų gyventojai galbūt kai kurie žiūri tuos nelietuviškus kanalus, o kanalus iš Rytų arba rusiškus. Ir kai kurie kanalai tikrai ten skleidžia ne visai tinkamą informaciją ir galbūt pas žmones atsiranda irgi taip pat toks skepticizmas ar baimė“, – sako V. Andrius Bukauskas.
Kai kurie net laukia rusiškos vakcinos „Sputnik“.
„Mano tėvai gyvena Sočyje, jie vakar pasiskiepijo rusiška vakcina, ir nejaučia jokių šalutinių efektų. Jiems po 75 m.“, – pasakoja Visagino gyventoja Natalija.
„Sociologinėse apklausose matosi, kad tautinės bendrijos jos dar labiau imlesnės visoms sąmokslo teorijoms ir dezinformacijai dėl skiepų, nes jos yra tam Rytų informaciniam lauke. Ką mes matome antivakserių judėjime, kad daug visokių mitų, visos dezinformacijos jie paima iš Rytų informacinės erdvės ir platina lietuviškoje žiniasklaidoje ir lietuviškuose socialiniuose tinkluose“, – teigia Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Deja, kai kurie kalbinti visaginiečiai įsitikinę, ir kad daugiau nei pusė COVID susirgimų statistikos suklastota, kad medikams reikėtų mažiau dirbti, ir tik algas už kovą su COVID gauti. Džiugina tik tai, kad labiausiai ligos paveiktame Visagine – susirgimų kreivė jau pamažėl juda apačion.