Jei tai pasitvirtins – žmonės privalės krapštyti pinigų renovacijai, nesvarbu, nori to ar ne, kitu atveju bus iš ten išgyvendinami.
Lazdynuose – iš 15 aukšto nukritusių balkonų nuolaužos. Avarija nutiko pernai, sostinės lazdynų mikrorajone. Laimei, jos metu, vietoje žmonių nebuvo, tad niekas nenukentėjo. Tačiau praėjus daugiau nei metams po griūties – balkonai nesutvarkyti ir toliau kelia grėsmę aplinkiniams.
Dauguma pakalbintų gyventojų – pensininkai, jie skundžiasi, kad ir taip vos suduria galą su galu, o dabar, kai brangsta šildymas, elektra ir maistas parduotuvėse, renovacijai pinigų tiesiog neužtektų:
„Per brangu.“
„Jūs galvojate, kad jei ten kažkas padarys renovaciją, tai balkonai bus geresni?“
„Jeigu renovacija bus proto ribose – taip, o jeigu milijonus skaičiuos kaip čia skaičiuoja, tai žinot, ačiū, nenorim.“
„Čia milijonus mes mokėsim? Tik nusiperki butai išpirkti dabar tik ir kiek mes juose gyvenam – 20 metų tai baisu ką prirašė.“
Yra ir tų, kurie renovacijos visgi norėtų:
„Aš nežinau kodėl jie nenori, aš noriu. Tiek galiu tik pasakyt.“
„Aš pritariu, pasirašiau už.“
„Nenori, vis tiek tai žmonės garbaus amžiaus dauguma yra ir jie tą baimė 20-iai metų paskola daugiausiai galbūt įtakoja.“
„Aš norėčiau. Pavyzdžiui, mano butas labai šaltas, gal būtų šilčiau, gražiau.“
Nukritus balkonams, sostinės savivaldybės atlikta ekspertizė parodė, kad 39 iš 51 daugiabučio balkonų – ne pačios geriausios būklės ir taip pat gali bet kada nukristi. Pastatas kol kas yra aptvertas, o balkonus, kad nenukristų bent kurį laiką, gyventojai sutvirtintino patys.
Vilniaus savivaldybei neaišku, kodėl esant tokiai namo būklei, jo gyventojai prieštarauja renovacijai. Su jais savivaldybė dar bandys kalbėtis.
„Kad kaina netenkina, galima suprasti žmones, turbūt retas kas nori mokėti, bet reikia suprasti vieną dalyką – mes kalbam apie konkrečių asmenų turtą, bendraturčių nuosavybę – tai tikėtis kad valstybė suremontuos kažką be jų žinios, tikėtis nereikėtų“, – sako Vilniaus savivaldybės atstovas Marius Žvinklis.
Kadangi namo gyventojai patys savo turtu nesirūpina, Vilniaus savivaldybė netrukus atliks namo techninę ekspertizę, kuri nustatys – ar jis nepavojingas gyventojams bei aplinkiniams.
„Jei savivaldybė matys, kad namas avarinės būklės, jis kelia pavojų tų pačių bendraturčių sveikatai, savivaldybė imsis aktyvių veiksmų ir tiesiog galim prieiti prie to, kad namas bus išvis, juo uždrausta naudotis ir bendraturčiai bus išvis evakuojami – aptversim tą teritoriją ir namas stovės kaip vaiduoklis“, – tikina M. Žvinklis.
Pasak savivaldybės, jei bendraturčiai visgi pritartų namo modernizacijai – kiekvienam gyventojui pagal buto plotą, renovuojamas kvadratinis metras kainuotų apie eurą kas mėnesį. Tad, turintys, pavyzdžiui, 70 kvadratinių metrų ploto butą – prie visų kitų mokesčių mokėtų kas mėnesį papildomus 70 eurų.