O Vingio parke prasidėjo specialus performansas: vilniečiai savo rankomis kviečiami supilti didžiulį kalną, kuris simbolizuoja aukas Ukrainoje ir viltį. Ten atsiraitojusi rankoves pluša ir olimpinė bei pasaulio čempionė, plaukikė Rūta Meilutytė.
27 metrų aukščio, 200 kvadratinių metrų ploto kvapą gniaužianti freska sostinėje išdygo per mažiau nei parą. Ant Maskvos namų vaiduoklio – Rusijos finansuoto, bet prieš dešimtmetį Vilniaus valdžios sustabdyto projekto – Ukrainos, Lietuvos ir Estijos menininkų komanda pavaizdavo tautiniais rūbais vilkinčią Ukrainos savanorę.
„Iš pradžių idėja prasidėjo kaip mintis pavaizduoti freską apie pabėgėlius, bet galiausiai taip susidėliojo taškai, kad pamačius fotografijas, išsivystė mintis parodyti stiprybę ir grožį Ukrainos, nenorą pralaimėti, norą laimėti ir tai, kad jie tikrai laimės“, – pasakoja menininkė, idėjos autorė Lina Šlipavičiūtė.
Fotografijos autorė ukrainietė Olena Tytarenko. Vaizdas įamžintas Zaporižios pabėgėlių centre. Nuotrauka daryta ne studijoje, o gamybiniame ceche, kur pluša Ukrainos kariuomenei padedantys savanoriai.
„Ceche, kur savanoriai montuoja visokius dalykus, karo zonai, gynybai. Prieštankiniai ežiai ir visi kiti reikalingi dalykai. Spontaniškai taip atsitiko, kad kažkas sako, žiūrėkit, kažkas tautinius rūbus atsinešęs gal pabandom apsirengti. Jos apsirengė tais tautiniais rūbais ir padarė fotosesiją, tam ceche, tarp šitų daiktų, kas ten matosi, balionas dujų, vielos visokios“, – kalba L. Šlipavičiūtė.
Freska kainavo apie 13 tūkstančių eurų – pinigus projektui suaukojo šimtai Lietuvos gyventojų. Kūrinys ypatingas tuo, kad jį ant Maskvos namų sienos atspausdino unikalus robotas, kurį sukonstravo estų menininkas.
„Bendras spausdinimo laikas 14 valandų. Dažų sunaudojimas – apie 40 litrų. Prieš gaudamas skambutį, aš jau turėjau idėją, kad noriu sukurti Ukrainą remiančią freską, tai buvo tai, ką aš norėjau padaryti“, – teigia freskos autorius, roboto išradėjas Mihkelis Joala.
Estų menininkui liko tik nupurkšti sienos vietas, kurių technika nepasiekė. Ukrainietės atvaizdas yra trečias pagal dydį šiuo robotu atspausdintas kūrinys.
Freska sužavėti ir gyventojai:
„Specialiai atėjau pasižiūrėti. Labai gražus, labai gražus šaunuoliai, kas padarė. Šlovė Ukrainai.“
„Tikrai už šitą paveikslą ir turint omenyje koksai čia pastatas pasirinktas. Ne veltui jis buvo ir pasirinktas.“
„Gražus kaip mano mama, buvo tokia pat graži.“
Tai ne vienintelė šiuo metu vykstanti Ukrainos palaikymo akcija sostinėje. Vingio parke sutinkame pasaulio ir olimpinę čempionę, plaukikę Rūtą Meilutytę. Ten ji su būriu savanorių dalyvauja specialiame performanse: žmonės rankomis pila kalną ir vėliau jį planuoja apsodinti gėlėmis.
„Norisi palaikyti tą jausmą ir mintimis būti su Ukraina. Ir daryti kažką bendruomeniško, kartu. Prototipas mūsų šio kalno pilkapis, ir ten ta dalis susijusi su mirtimi, su gedulu. Norime, kad žiedai, galų gale, simbolizuotų viltį, atgimimą, žmogiškumą“, – kalba R. Meilutytė.
Į gėlynu virsiantį kalną akcijos organizatoriai taip pat pils žemes, parvežtas iš Bučos. Viena iš performanso dalyvių ukrainietė Ana viliasi, kad tokios akcijos primins visiems, kad karas Ukrainoje tęsiasi.
„Mano gimtasis miestas Černihivas buvo subombarduotas vakar ryte. Tai vis dar vyksta. Buvo kažkur 20 bombų iš Baltarusijos pusės. Tai baisu, pavojinga. Mano draugai, kurie pasiliko namie, jie vis dar bijo miegoti naktimis“, – pasakoja performanso dalyvė Anna Sydorova.
Kiekvieną norintį prisidėti prie kalno pylimo performanso organizatoriai kviečia atvykti į Vingio parką:
„Visos tokios akcijos yra reikalingos ir geros, o svarbu nepamiršti, svarbu daryti kažką.“
„Svarbu nenustoti skleisti tą žinią, nes jeigu mes nustosime, pavargsime, priprasime, kad viskas, na, kažkaip jie ten be mūsų, tai, aš manau, kiekvienas toks mažas judėjimas, kiekvienas mažas sparnelis drugelio vis tiek padaro kažkokią įtaką.“
Akcija tęsis tol kol darbai bus padaryti, kiekvieną dieną nuo 9 valandos ryto iki 9-os valandos vakaro.