Vienas laukiamiausių vilniečių objektų – Lazdynų baseinas – jau pamažu įgauna savo formas. Tačiau, panašu, statybos gali ir vėl užstrigti, nes Vyriausybė Vilniaus savivaldybei pasišovė nurėžti finansavimą.
Vien baseino statyboms iš Europos Sąjungos fondų buvo numatyta skirti beveik 7 milijonus eurų. Dar dvigubai daugiau – 14 milijonų – planuoti garsiojo nacionalinio stadiono prieigoms įrengti. Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė tikina nebežinanti, ką daryti, nes pinigų nebegaus.
„Gavom skirtingų ministerijų raštus, kur Vilniui nubraukiama 41 mln. eurų nuo daugybės viešų erdvių, susisiekimo ir kitų svarbių projektų. Vilniui ir vilniečiams tai tragedija“, – sako vicemeras Vytautas Mitalas.
Pasak vicemero, grėsmė kilo ir garsiojo požeminio tunelio Zuikių gatvėje projektui. Vietiniai jau daugybę metų čia prašo įrengti normalią perėją, kad vaikai į mokyklą galėtų keliauti civilizuotai. Tam buvo planuota skirti pusantro milijono ES pinigų. Tiesa, šiandien posėdžiavusi miesto taryba skelbia, kad lėšų kaip nors sukrapštys. Tačiau kas bus su kitais projektais – viešosiomis erdvėmis, sankryžomis, pėsčiųjų tiltu, autobusų A juostomis, dviračių takais – miesto valdžia nebežino.
„Didžioji jų dalis yra labai stipriai pažengę, kai kurie jau pradėti įgyvendinti, kad ir Žirmūnų gimnazijos sporto aikštynas“, – pasakoja V. Mitalas.
Iš viso 41 milijoną eurų Vilniaus miesto savivaldybei nurėžti nusprendė Vidaus reikalų ir Susisiekimo ministerijos. Visgi jos tvirtina, kad kalta – pati miesto valdžia. Perskirstyti pinigus nuspręsta, nes jų dabar, dorojantis su koronaviruso krize, labiau reikia sveikatos, socialinėms reikmėms. Tad ministerijos įpareigotos ieškoti, kur sutaupyti.
„Mes pasižiūrėjome ir VRM, kur turime nepanaudotų lėšų – kur nepradėti projektai, nesuplanuotos lėšos. Čia ir atsirado Vilniaus miesto savivaldybė“, – teigia viceministras Tautvydas Tamulevičius.
Pasak vidaus reikalų viceministro, pinigai nurėžti tiems projektams, kuriems kyla grėsmė likti neįgyvendintiems.
„Iš 88 mln. apie 56 mln. savivaldybė yra net nesusiplanavusi, panaudojusi tik apie 15 proc. visų lėšų, kurias galėjo panaudoti“, – kalbėjo T. Tamulevičius.
Savivaldybė aiškina, kad iš viso šiuo Europos Sąjungos finansiniu laikotarpiu susiderėjo dėl žymiai daugiau – pusės projektų. Tuo metu nesugebėjimu tvarkytis su projektais Vilniaus valdžią kaltina ir Susisiekimo ministerija, atėmusi europinį finansavimą minėtam tuneliui ir Nacionalinio stadiono prieigoms.
„Dalis iš jų yra vėluojantys, prastai parengti, vėluojama pateikti paraiškas, vėluojama konkursuotis“, – sako viceministras Valdas Klimantavičius.
Vicemeras atkerta, kad patys projektai didžiuliai ir sudėtingi, tad nenuostabu, kad pasitaiko vėlavimų. Visgi Vytautas Mitalas čia įžvelgia ir savotišką Vyriausybės kerštą už savivaldybės nepaklusnumą imantis priemonių dėl koronaviruso suvaldymo.
„Tuose raštuose daug neaiškinama. Mūsų specialistai nuolatos šnekasi su ministerijų specialistais ir kiekvienas žino apie kiekvieno projekto eigą. Tiesą sakant, dėl ko tai ir tiesų vyksta, man sunku pasakyti, nors spekuliuoti galima labai daug“, – pasakoja V. Mitalas.
„Jeigu Vilniaus miesto savivaldybė nesugeba laiku kokybiškai parengti projektų, matyt, jie turėtų priekaištus skirti sau“, – teigia V. Klimantavičius.
Ir ministerijos, ir premjeras aiškina, kad Vilnius čia – niekuo neišskirtinis.
„Tai yra ES lėšų investavimas, mažėjo visoms sritims ir visiems projektams, kurie kelia riziką arba pernelyg ilgai buvo ruošiamasi „sėkmingam“ jų įgyvendinimui“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Savo ruožtu Vyriausybė posėdyje šiandien visoms savivaldybėms papildomam ir skubiam ekonomikos skatinimui paskirstė 345 milijonus eurų. Dar pusė tiek jau buvo skirta prieš pora savaičių.