„Aš turiu mažą samsungėlį juodą pasenusį jau visiškai. – Telefoną? – Taip, telefoną, neišmanusis.“
76-erių marijampolietė Salomėja Marija neįsivaizduoja, kaip veikia galimybių pasas. Senjorė išmaniuoju telefonu nesinaudoja. Jei į kirpyklą, parduotuvę, autobusų stotį reikės eiti su Galimybių pasu, visą reikalingą informaciją apie reikalingus dokumentus moteris bandys sužinoti pas šeimos gydytoją.
„Sakiau nueisiu pas gydytoją, nes ištisai pas gydytoją Žukauskienę ir ji man viską nupasakoja.“
Ne tik Salomėja Marija, bet ir daugiau gyventojų nežino, kaip veikia Galimybių pasas.
„Internetą vaikai turi, tai ten man ne problema. – Bet kol kas Jūs nežinot, kaip jį reikėtų? – Nežinau, išsiaiškinsiu.“
„Išmanaus telefono neturiu, paprastas mano telefonas. Šiandien per radiją girdėjau, kad galioja ta pažymą, kur gydytojai išdavę, kada skiepą gavau.“
„Man užtenka kaimo parduotuvės, tegul centrus užsidaro ir vinimis užsikala duris.“
Jei tendencijos nepasikeis ir COVID-19 sergamumo rodikliai išliks aukšti, visi pasiskiepiję, persirgę arba COVID-19 testus atlikę gyventojai nuo rugsėjo 13-osios turės nuolat rankoje turėti Galimybių pasą, nes tik su šiuo dokumentu bus galima naudotis kontaktinėmis paslaugomis: eiti į dideles parduotuves, kirpyklas, sporto klubus, renginius, važiuoti viešuoju transportu. Nors Vyriausybė skatina naudoti skaitmenį Galimybių pasą išmaniajame telefone, valdžia gyventojų, kurie nesinaudoja internetu žada neužmiršti.
„Šiuo metu Galimybių pasą galima atsispausdinti visuose Registrų centro padaliniuose, taip pat labai intensyviai diskutuojame dėl alternatyvių vietų išplėtimo žmonėms atsiimti popierinius Galimybių pasus. Kalbamės su kitais galimais tiekėjais, kurie turi platų tinklą Lietuvoje suprantant, kad yra poreikis padidinti popierinių dokumentų išdavimo vietas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėjas Karolis Žemaitis.
Registrų centras primena, kad vietoj Galimybių paso taip pat galima naudoti ir kitus dokumentus, kurie įrodo, kad žmogus yra vakcinuotas. Tokį išrašą jau dabar gali suteikti ir šeimos gydytojas.
„Galima naudoti iš medicininių dokumentų, esveikatos sistemos dokumentus. Europos Sąjungos skaitmenį COVID sertifikatą, vakcinacijos išrašą, dokumentą, kad persirgta COVID-19 liga arba neigiamo testo rezultato išrašą“, – teigia Registrų centro Klientų aptarnavimo departamento direktorė Daiva Karaliūnienė.
Valdžios pristatyti planai apie ribojimus neturintiems Galimybių paso išjudino nepasiskiepijusius gyventojus. Vakcinacijos centruose Lietuvoje per vakar apsilankė beveik 25 tūkstančiai gyventojų. Paskutinį kartą tokį didelį skaičių statistikos departamentas fiksavo birželio pabaigoje.
„Toli nuo namų darbas, autobusai sakė draus nepasiskiepijusiems, dėl to. Poliklinikos uždarytos bus, parduotuvės, blogai.“
„Vyriausybė mus varo į kampą.“
„Tikrai norisi normaliai gyventi, norisi kažką nuveikti, kažką padaryti.“
„Labai džiaugiamės vakar dienos vakcinacijos rezultatais. Vakcinacijos centre „Litexpo“ vakar pirmą dozę gavo virš 3600 gyventojų. Taip pat ir skiepobuso rezultatai nudžiugino. Į skiepobusus atvyko pasiskiepyti virš 1000 gyventojų. Skiepo busuose tokių rezultatų iki šiol neturėjom“, – kalba Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Viktorija Turauskytė.
Kalbos apie griežtesnius ribojimus išjudino ir antivakserius. Socialiniuose tinkluose, komentarų skiltyse gyventojai lieja pyktį ant valdžios.
„Nors ir neįleisit į parduotuvę, nors ir negalėsiu eiti į tą ****** darbą, Jūs manęs nepriversit, nesiskiepysiu. Turėsit perlipti per mano lavoną, kad pasiskiepyčiau. ******** skiepą į užpakalį, debilai.“
„Galiu jums pasakyti ********** parduotuvė pas mane atvažiuoja ant ratų į mano kaimą, nenumirsiu aš badu tikrai. Neleisit į kirpyklas, ** dar didesnis, dvigubas **, kirpti išmoksiu pati, savo šeimos narius apkirpsiu pati. Be blakstienų pabūsiu **, aš princesė ir be blakstienų.“
Viešai piktinasi ir kai kurie verslininkai. Šiauliuose „Gustuko picerija“ grasina priešintis ir nepaklusti valdžios tvarkai.
„Nuo rugsėjo 14 dienos mūsų picerijoje galės lankytis tik nepasiskiepiję žmonės. Taip prisidėsime prie visų mūsų saugumo, ir išlaikysime galimybę visiems turėti pasirinkimo teisę. Priimsime ir pasiskiepijusius, bet tik su asmenine atsakomybe, kad neturėsime vieni kitiems pretenzijų.“
Lietuvoje bent vieną nuo COVID-19 gavo 62 procentai, arba beveik 2 trečdaliai 18 metų ir vyresnių gyventojų.