Apie aštuntą vakaro iš plungiškio namų į Klaipėdos universitetinę ligoninę atskuba ne tik greitosios medikai, bet ir policijos pareigūnai.
Prieš savaitę iš Prancūzijos grįžusiam vyrui įtariamas koronavirusas, mat jis sukarščiavo. Tiesa, apie tai jis pranešė ne medikams, o tik savo bičiuliui. Pastarasis ir paskambino Bendrajam pagalbos centrui, nė nenutuokdamas, kad draugas gydytis labai nenorės.
„Apie penktą vakaro policijos pareigūnai gavo pranešimą, kad Plungėje yra vyriškis, kuris prieš kelias dienas grįžo iš Prancūzijos, jaučia viruso simptomus, karščiuoja, yra depresijoje ir nori pasitraukti iš gyvenimo“, – sako Klaipėdos policijos atstovas Raimondas Vaitkevičius.
„Mes gavom informaciją, kad su peiliais švaistėsi, buvo įkaitais paėmęs greitosios medikus, Plungės rajone, nuosavam name. Po to dar susirišom, kad jau policija ima jį šturmu. Apie pusę devintos su antrankiais pilietis pristatytas“, – pasakoja Klaipėdos ligoninės direktorius Vinsas Janušonis.
Policija informacijos esą medikai buvo paimti įkaitais nepatvirtina. Bet patvirtina – pareigūnams teko laužtis į vyro namus. Mat pats važiuoti į gydymo įstaigą vyras atsisakė.
„Vyriškis pareigūnus pasitiko agresyviai, rankose laikė peilį, nepakluso policijos reikalavimams, prieš jį buvo panaudotos spec. priemonės. Panaudoti veiksmai“, – teigia R. Vaitkevičius.
Šalia ligoninės, greitosios mašinoje, agresyviam vyrui po ilgų įkalbinėjimų, paimtas tyrimas dėl koronaviruso.
Netrukus, kiek aprimęs, apžiūrėtas vyras išvežamas atgal namo. Palikti ligoninėje medikai vyro nesiryžo.
„Keltų pavojų medikams, mes negalime rizikuoti. Negalime rizikuoti medikų sveikata ir gyvybe. Ir galų gale kitų pacientų. Jis labai agresyviai elgėsi. Jis gali paskleisti infekcija neklausydamas. Labai agresyvus buvo“, – kalbėjo V. Janušonis.
Tad plungiškiui nurodyta izoliuotis namie. Neseniai paaiškėjo, kad koronavirusas agresiją liejusiam plungiškiui nenustatytas. Tačiau jis dabar turės aiškintis teisėsaugininkams dėl pasipriešinimo pareigūnams, padėtas ikiteisminis tyrimas. Apie dvyliktą nakties pareigūnams teko skubėti į kito vyriškio, klaipėdiškio namus.
Nenorėjęs tirtis dėl koronaviruso žmogus save žalojo, tad pakliuvo į ligoninę, kur buvo paimtas mėginys dėl koronaviruso, susiūtos žaizdos. O vyras paguldytas į psichiatrijos ligoninę. Iš viso dėl nenorėjimo gydytis ar pabėgimo iš ligoninės policija jau pradėjo penkis tyrimus. Už tokius nusižengimus gresia piniginė bauda, areštas, viešieji darbai. Bausmes skirs teismas. Policija sako per parą gavusi beveik pusantro šimto pranešimų, dėl savizoliacijos nesilaikymo.
„Didžioji dalis įvykių, užtenka su asmenimis susisiekti nuotoliniu būdu, ir didžioji dalis įsiklauso į tokį policijos pareigūnų perspėjimą. Kiti atvejai, kad asmuo tiesiog nepaiso tokių įspėjimų. Žmonės, ar kaimynai skambina ir po kelis kartus. Tai policijos pareigūnai nuvyksta į tą vietą, turi įvairias priemones, pavyzdžiui garsiakalbius, ir per garsiakalbius ir per garsiakalbį pasako, kad jis turi laikytis tokių įsipareigojimų“, – sako policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Infekcinės ligoninės medikams atsirado naujas galvos skausmas – sučiupta grupė jaunuolių mėginusių per langą perduoti alkoholio ligoninėje gulintiems pacientams. Buteliai su gėrimais atimti, o medikai svarsto prašyti policijos apsaugos. Apie visus šiuos atvejus informuotas visuomenės sveikatos centras. Sveikatos apsaugos ministras sako problema, dėl nesilaikančių saviizoliacijos išspręstų iš užsienio grįžusių žmonių sekimas naudojant išmaniąsias technologijas. Tačiau ar bus to imtąsi, ministras kol kas atsakyti negali.
„Čia pasirodo ne tik technologinis klausimas. Ir daug subtilesnis žmogaus teisių, laisvių, ir visoks kitoks klausimas. Specialiosios tarnybos turi tokią teisę, mes deja ne. Ir juo labiau telekomunikacijos to deja, bet neturi. Bet aiškinamės ar būtų galima kažką iš to panaudoti“, – pasakoja ministras Aurelijus Veryga.
Tiesa, ministerija planuoja skelbti vietas, kur jau lankėsi užsikrėtę tautiečiai.
„Planuojam, tik turėkime galvoje, kad iš tų dabar duomenų kuriuos mes turim, tai bus labai labai nedaug. Šalies mastu tai bus labai nedidelė kažkokia informacija. Esminių pokyčių ji vistiek kažkokių nepadarys. Žmonės jeigu ir sužinos vieną kitą reisą, tai šalies mastu bus nelabai ką keičiantis dalykas“, – teigia A. Veryga.
Kur kas prasmingiau, kaip aiškina ministras būtų sekti žmones taip, kaip tai daro Izraelis, kur skelbiama apie visus užsikrėtusius – kur jie keliauja ir lankosi. Tačiau tam reikia specialių technologijų, ir leidimo sekti žmones.