TV3 žiniomis savo tapatybės nepanorusi atskleisti moteris papasakojo, kad nuo sutuoktinio su dukra pabėgo neapsikentusi psichologinio smurto ir patyčių.
Skyrybų metu tėvai išnaudoja vaikus
Vaiko teisių specialistai pastebi, kad skyrybų metu tėvai dažnai vaikus išnaudoja saviems tikslams, jais manipuliuoja ir net nesuvokia, kad taip vaikams daro didžiulę žalą – emocinę ir psichologinę.
„Išvažiuodavau pas mamą pabūti savaitei laiko, visada buvau kaltinama neištikimybe, kad aš turiu kitą, ko tu ten važiuoji, negi tu su vienu vaiku negali susitvarkyti, kas tu per motina, kaip kitos užaugina po 2–3 vaikus“, – tikino skyrybas išgyvenusi kaunietė Greta.
„Turėtų būti duomenys, kurie, galimai, kad buvo mamai ir vaikučiui nesaugu, bet nė į vieną bylą nėra pateikti, reiškia tokių duomenų mes neturim“, – sakė tėvo atstovė teisme Gabija Pleškienė.
Prasidėjęs skyrybų procesas užsitęsė, nes sudaryti taikos sutarties abiems pusėms nepavyko.
„Tėvas pusantrų metų visada puldavo melagingais pranešimais, yra nesuskaičiuojamas kiekis pranešimų, gyvenau ir gyvenu toj baimėje, ką dar jis sugalvos“, – teigė Greta.
Vyras net apkaltino moterį esą ši muša dukrą, jis institucijoms išsiuntinėjo mažylės nuotraukas su kraujosrūvomis ant sėdmenų. Deja, mergaitė įamžinta tokia poza, kad net pridengus, tokių nuotraukų viešinti negalime. Mama sako, kad mėlynės – nuo kritimų per būrelį.
„Dukra lanko dailiojo čiuožimo būrelį, pradėjo lankyti 2023 metų rugsėjį, natūralu, kad ji nemoka čiuožti, kiekvieną užsiėmimą ji griūdavo ir atsirasdavo mėlynės ir ant sėdmenų, ir ant kojų“, – pasakojo Greta.
Pats mergaitės tėvas su žurnalistais nei telefonu, nei teisme bendrauti nepanoro. Teisme į klausimus atsakinėjo tik tėvo atstovė. Ji sako, kad kaltinimai dėl smurto ne be pagrindo, bet situacijos nedetalizuoja.
„Kad būtų iš oro pradėjęs kaltinti, kažkokį žmogų, taip nebuvo. Yra įrodymai, kurie pateikti ir iš jų vyksta ikiteisminis tyrimas ir yra bandoma spręsti“, – sakė G. Pleškienė.
Mergaitė laikinai gyvena su tėčiu
Teisme vyras pasiekė, kad nuo lapkričio mergaitė laikinai gyvena su juo. Mama mažylę vieną savaitę mato po kelias valandas, kitą savaitę – pasiima kelioms paroms. Ir nors dukra nori daugiau laiko praleisti su mama, tėvas nesutinka, laikosi teismo nustatyto grafiko.
„Tiek aš prašau, tiek vaikas prašo tėvo, jo pasakymas griežtas, viskas, taip kaip numatyta nutartyje ir nė minutės ilgiau“, – sakė mergaitės mama.
„Teismas pasisakė, mes vertinam įvykius, kad vaikučiui yra saugiau būti tėčio aplinkoje ir teismas priėmė nutartį, pagal kurią yra tokia bendravimo tvarka“, – pridėjo tėvo atstovė teisme.
Kaip pasisuks skyrybų byla ir kokį verdiktą dėl dukters priims teismas, nežinia. Kaunietė sako, kad vaiko psichologinė būsena vis blogėja.
„Vaikui pradėjo blogėt tiek psichologinė būsena, tiek pastebimas sveikatos sutrikimas“, – įsitikinusi motina.
Vaiko teisių gynėjai konkrečios bylos nekomentuoja. Tačiau kalbėdami bendrai apie skyrybas, pabrėžia, kad išties tėvų skyrybų metu tėvai dalijasi ne tik turtą, bet ir vaikų priežiūrą. O tuomet vaikai ypač kenčia ir tokių atvejų tik daugėja.
„Mes savo darbe gana dažnai stebim tokias situacijas, kai tėvams pritrūksta brandos, išminties, apsaugoti vaiką nuo sudėtingų išgyvenimų. Vaikas įtraukiamas į skyrybų procesą, į tėvų nesutarimus, barnius“, – tvirtino vaiko teisių gynėja Neringa Martišienė.
Tėvai manipuliuoja atžalomis, norėdami įskaudinti vienas kitą ir net nesusimąsto, ką išgyvena mažieji.
„Vaikas tampa ir įrankiu, ir įkaitu, o tokia vaiko panauda nesibaigia su skyrybom, dažnai palieka ir liekamųjų reiškinių, tiek emocinėje sveikatoje, tiek santykyje su kitais žmonėmis, tiek kuriant savo šeimą, mezgant santykius“, – sakė N. Martišienė.
Dažnai skyrybų procesas užtrunka ir kelerius metus, o pastaruoju metu skyrybų Lietuvoje daugėja. Jei užpernai jų buvo beveik 7400, tai pernai skyrybų skaičiuos jau perkopė 7500-us.
Visą TV3 žinių reportažą žiūrėkite straipsnio viršuje.